ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
22 жовтня 2013 року № 2а-6616/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Косів М.Б.
за участю:
представника відповідача - Пилип'яка П.В.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ТрастТер" до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
Приватне підприємство "ТрастТер" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, в якому просить зобов'язати відповідача виключити з акту опису і зняти з державного реєстру обтяжень рухомого майна: легковий автомобіль "TOYOTA CAMRY 2,4" 2005 р. номер кузова STOBE 30К803022243, ДНЗ -ВС6288АН, вантажний автомобіль "МАЗ 551605-271" 2007 року № двигуна 70322989, ДНЗ -ВС4864ВС; вантажний автомобіль "МАЗ 551605-271" 2007 року, № двигуна 70324411, ДНЗ -ВС7039ВС залишити в податковій заставі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем складений акт опису активів і взято у податкову заставу майно приватного підприємства "ТрастТер" на суму, яка складає більшу суму ніж податковий борг. Зазначає, що податковий борг підприємства становить 225 501,67 грн., а вартість описаних активів, які залишаються у податковій заставі становить більше 670 000,00 грн. Вказує на те, що підприємство зверталось до податкового органу із проханням про виключення певного майна із акту опису, однак на дане звернення було відмовлено.
Представник позивача в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, подав до суду заперечення, в яких зазначає, що Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області не має законних підстав для звільнення активів підприємства з податкової застави, оскільки відсутні події визначені підпунктами "а"- "ж"підпункту 8.7.1 пункту 8.7 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Просить у позові відмовити повністю.
Заслухавши думку представника відповідача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні правовідносини.
08.02.2010 року ДПІ в Залізничному районі м. Львова складено акт опису активів №3147/10/24-034/214 від 08.02.2010 року, яким визначено перелік активів, що належать приватному підприємству "ТрастТер", на які поширюється право податкової застави.
Зокрема, у акті опису перелічені активи, на які поширюється право податкової застави, а саме: легковий автомобіль "TOYOTA CAMRY 2,4"2005 р.в., сірого кольору, № куз. STOBE ЗОК803022243, ДНЗ -ВС6288АН; вантажний автомобіль "МАЗ 551605-271" 2007 р.в., білого кольору, № двиг.70324411, № шас УЗМ 55160570013425, ДНЗ -ВС7039ВС; вантажний автомобіль "МАЗ 551605-271" 2007 р.в., білого кольору № двиг. 70332989, № шас. УМЗ 55160570013320.
В судових засіданням встановлено та сторонами не оспорюєтьс, що до Державного реєстру обтяжень рухомого майна було внесено запис про реєстрацію податкової застави на активи платника податків закріплені за ПП "ТрастТер", зазначені в акті опису активів.
18.04.2011 року приватне підприємство «ТрастТер» звернулось до ДПІ в Залізничному районі м. Львова із заявою №ю-463 про виключення майна з акту опису, в якій просили виключити з акту опису і зняти з державного реєстру обтяжень рухомого майна легковий автомобіль "TOYOTA CAMRY 2,4"2005 р.в., сірого кольору, № куз. STOBE ЗОК803022243, ДНЗ -ВС6288АН та вантажний автомобіль "МАЗ 551605-271" 2007 р.в., білого кольору, № двиг.70324411, № шас УЗМ 55160570013425, ДНЗ -ВС7039ВС, вантажний автомобіль "МАЗ 551605-271" 2007 р.в., білого кольору № двиг. 70332989, № шас. УМЗ 55160570013320 залишити в податковій заставі.
06.05.2011 року податковою інспекцією позивачу надано відповідь №15993/10/24-030/671 «Щодо звільнення майна з податкової застави», в якому зазначено, що в ДПІ в Залізничному районі м. Львова немає підстав для звільнення описаного транспорту з податкової застави.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 8.1 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Згідно з п. 1.17 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону.
Відповідно до пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" право податкової застави виникає:
- у разі неподання або несвоєчасного подання платником податків податкової декларації - з першого робочого дня, наступного за останнім днем строку, встановленого законом про відповідний податок, збір (обов'язковий платіж) для подання такої податкової декларації;
- несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
Суд не враховує посилання приватного підприємства «ТрастТер» на положення п.89.2 ст.89 Податкового кодексу України, згідно якого право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу та те, що розмір податкової застави значно більший за суму податкового боргу з огляду на наступне.
На момент виникнення спірних правовідносин нормативним документом, який регулював відносини податкової застави був Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Податковий кодекс, на який посилається позивач, станом на 08.02.2010 року не вступив у законну силу.
Підпунктом 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
У відповідності до Податкового роз'яснення положень статті 8 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"затвердженого Наказом ДПА України від 06 липня 2006 року № 385, встановлено, що до Акта опису включаються активи, у тому числі рухоме і нерухоме майно та цінні папери, які в подальшому можуть бути реалізовані в рахунок погашення податкового боргу на публічних торгах (шляхом проведення цільових аукціонів чи біржових торгів) або через організації роздрібної торгівлі.
Конституційний Суд України Рішенням від 24.03.2005 року № 2-рп/2005 у справі № 1-9/2005, вирішив, що право податкової застави поширюється не на всі активи платника податків, а залежно від суми його податкового боргу. У разі виникнення права податкової застави таке право може поширюватися на активи платника податків, розмір яких не є меншим двократного розміру суми податкового боргу платника податків на день виникнення права податкової застави, включаючи розстрочені (відстрочені) суми податкового боргу.
Як вбачається із позовної заяви, позивач сам зазначає, що сума податкового боргу складає 225 501,67 грн. та ним не представлено суду даних бухгалтерського обліку вартості описаних активів, як і самого переліку таких активів, тому з урахуванням вищевказаного рішення Конституційного суду України, суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно включено в податкову заставу майно на суму 670 000,00 грн.
Також, суд зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року у справі №8252/10/1370 за позовом приватного підприємства «ТрастТер» до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова про скасування акта опису активів №3147/10/24-034/214 від 08.02.2010 року та зобов'язання до вчинення дій встановлено правомірність складення податковим керуючим Ковалко Н.Я. акта опису активів, на які поширюється право податкової застави №3147/10/24-034/214 від 08.02.2010 року та реєстрації іі в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Дана постанова не оскаржувалась позивачем та набрала законної сили.
Підпункт 8.7.1 пункт 8.7 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" містить вичерпний перелік випадків, активи платника звільняються з податкової застави, зокрема:
а) отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання, а у разі виникнення права податкової застави у зв'язку із неподанням або несвоєчасним поданням податкової декларації - з дня отримання такої податкової декларації контролюючим органом (за умови відсутності порушень платником податків вимог, визначених абзацом другим підпункту 8.2.1 пункту 8.2 цієї статті);
б) визнання податкового боргу безнадійним, у тому числі внаслідок ліквідації платника податків як юридичної особи або зняття фізичної особи з реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності чи у зв'язку з недостатністю майна особи, оголошеної банкрутом;
в) отримання податковим органом довідки про смерть фізичної особи - платника податків або про визнання її померлою чи безвісно відсутньою згідно із законодавством, за винятком випадків, коли активи такої фізичної особи переходять за правом спадщини у власність інших осіб;
г) закінчення строків позовної давності щодо такого податкового боргу;
д) отримання податковим органом договору поруки на повну суму податкового боргу платника податків або інших видів його забезпечення, передбачених податковим законодавством;
е) прийняття рішення про арешт активів платника податків - на строк дії такого арешту;
є) отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми податкового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження;
ж) прийняття податковим органом рішення про розстрочення, відстрочення суми податкових зобов'язань (крім податкового боргу) або досягнення податкового компромісу у разі коли умови, визначені в рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс, передбачають зупинення права податкової застави;
з) прийняття окремого рішення судом у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства.
Підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами "а" - "ж" підпункту 8.7.1 цього пункту. Перелік відповідних документів визначається за правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Позивачем не подано суду жодних підтверджуючих документів, які б свідчили про закінчення будь-якої з подій, які є законною підставою для звільнення активів платника з податкової застави.
Суд також не бере до уваги доводи позивача про те, що станом на день складення акту опису майна легковий автомобіль "TOYOTA CAMRY 2,4"2005 р.в., сірого кольору, № куз. STOBE ЗОК803022243, ДНЗ - ВС6288АН не перебував у власності приватного підприємства «ТрастТер», що підтверджується податковою накладною №11 від 01.02.2010 року, оскільки податкова накладна не являється документом, який підтверджує право власності автомобіля.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що воно було прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин суд вважає, що вимоги є необґрунтованими, а у позові слід відмовити повністю.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
Повний текст постанови виготовлений 24.10.2013 року.