справа № 806/3500/13-a
категорія 6.2
06 листопада 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П. ,
при секретарі - Шевчук Т.А.,
за участю прокурора та представника відповідача,:
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Прокурора Черняхівського району
до Черняхівської районної державної адміністрації
за участю третьої особи Фермерського господарства "Полісся"
про визнання недійсним та скасування п.5, п.6 розпорядження №231 від 20.06.2012 року,-
встановив:
Прокурор Черняхівського району звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просив визнати недійсним та скасувати пункт 5 та пункт 6 Розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації №231 від 20.06.2012 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га Фермерському господарству "Полісся" за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради та передачі в оренду фермерському господарству "Полісся" земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведеною прокуратурою Черняхівського району перевіркою встановлено, що пунктами 5 та 6 розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації від 20.06.2012 року №231 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га Фермерському господарству "Полісся" за межами с.Новопіль на території Новопольської сільської ради та передано в оренду Фермерському господарству "Полісся" земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га за межами с.Новопіль на території Новопольської сільської ради без проведення земельних торгів, як це передбачено ч. 2. ст. 124 Земельного Кодексу України. Крім того, в порушення вимог порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677 відповідачем передано в оренду ФГ "Полісся" земельну ділянку без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки межі якої не встановлено в натурі, у зв'язку з чим п.5 та п.6 даного розпорядження підлягають скасуванню.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав зазначених письмових запереченнях на адміністративний позов. Вказує, що спірні п.5 та п.6 розпорядження прийняті правомірно.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув. Про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Представником третьої особи було надано до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в якому останній зазначає, що відповідно до статті 7 Закону України "Про фермерське господарство", громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Пунктом 2 порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677, було визначено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості) надається у користування. Керуючись зазначеними нормами зазначає, що земельна ділянка фермерського господарства "Полісся" для ведення фермерського господарства відповідно до договору оренди земельної ділянки від 26.04.2002 року становила загальну площу 40,000 га на території Новопільської сільської ради та мала встановлені межі в натурі. У зв'язку із приватизацією членами фермерського господарства земельних ділянок із земель ФГ "Полісся" загальною площею 16,8498 га за останнім залишилась площа земельної ділянки 23,1502 га., яку і передано спірними пунктами розпорядження в оренду ФГ "Полісся". Таким чином вважає, що земельна ділянка площею 23,1502 га, яка знаходиться за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради має свої межі в натурі ( на місцевості), цільове призначення земельної ділянки не змінювалось і тому виготовлення технічної документації повторно не потрібно.
Також до участі в адміністративному процесі був залучений спеціаліст, а саме головний спеціаліст-юрисконсульт відділу Держземагенства у Черняхівському районі Перегуда Віталій Йосипович.
Спеціаліст надав для огляду в судовому засіданні оригінал технічного звіту по відводу земельної ділянки площею 40,0 га, для створення селянського (фермерського) господарства, встановлення меж та виготовлення документу на користування землею із земель запасу Новопільської сільської ради Черняхівського району ОСОБА_1 (далі - технічний звіт) та оригінал технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га Фермерському господарству "Полісся" за межами с.Новопіль на території Новопольської сільської ради, копії вказаних документів надав до матеріалів справи (далі - технічна документація).
В судовому засіданні спеціаліст також пояснив, що оглянувши план земельної ділянки та акт перенесення в натурі меж земельної ділянки, який знаходиться в технічному звіті та акт перенесення в натуру меж земельної ділянки, який знаходиться в технічному звіті та кадастровий план зовнішніх меж земельної ділянки наданої в оренду ФГ "Полісся", який міститься в технічній документації, вважає, що ФГ "Полісся" потрібно було розробляти проект відведення земельної ділянки з тих підстав, що межі спірної земельної ділянки не встановлено в натурі (на місцевості).
Вислухавши пояснення прокурора, представника відповідача та спеціаліста, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
29 квітня 2011 року головою Черняхівської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №123, яким Фермерському господарству "Полісся" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з передачею в оренду, для ведення фермерського господарства, площею - 23,1502 га, що розташована за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради Черняхівського району, а голові Фермерського господарства "Полісся" замовити в землевпорядній організації, що має відповідний дозвіл (ліцензію) виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з передачею в оренду, після чого технічну документацію подати на затвердження до Черняхівської районної державної адміністрації.
Пунктами 5, 6 розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації від 20 червня 2012 року №231 ФГ "Полісся" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради та передано в оренду фермерському господарству "Полісся" земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради.
Проведеною прокуратурою Черняхівського району перевіркою встановлено, що розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації від 20.06.2012 р. №231 видано з порушенням вимог Земельного кодексу України та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677, а саме - Фермерському господарству "Полісся" передано в оренду земельну ділянку без проведення земельних торгів та без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки межі якої не встановлено в натурі.
Частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
У свою чергу, відповідач в порушення ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України спірними пунктами свого розпорядження від 20.06.2012 року №231 передав в оренду земельну ділянку на підставі технічної документації, а не проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), дозвіл на виготовлення якого було надано ФГ "Полісся" розпорядженням голови Черняхівської районної державної адміністрації від 29.04.2011 року №123.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частина 2 ст. 134 Земельного кодексу України передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі їх громадянам для ведення фермерського чи особистого селянського господарства, садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, городництва.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу (ч. 3 ст. 134 ЗК України).
Отже, Земельним кодексом України встановлено, що земельні торги не проводяться за умови надання земельної ділянки громадянам - фізичним особам для перелічених потреб.
Як слідує із змісту п.5 та п.6 розпорядження Черняхівської районної державної адміністрації від 20.06.2012 року №231 ФГ "Полісся" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди для ведення фермерського господарства та передано в оренду третій особі земельну ділянку для ведення фермерського господарства.
В судовому засіданні встановлено, що ФГ "Полісся" зареєстровано як юридичну особу Черняхівською районною державною адміністрацією. ФГ "Полісся" договір оренди земельної ділянки площею 23,1502 га за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради попередньо не укладався.
Таким чином, відповідачем порушено процедуру прийняття розпорядження про надання земельної ділянки в оренду, що передбачена ч. 2 ст. 124 ЗК України, а саме щодо надання юридичним особам в оренду земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності після проведення земельних торгів за їх результатами.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача відносно того, що земельна ділянка першочергово була надана в оренду членам фермерського господарства та в подальшому передана в оренду ФГ "Полісся" і тому проведення аукціону не є обов'язковим, оскільки фермерське господарство після його державної реєстрації набуває статусу юридичної особи, і вже лише від імені юридичної особи вчиняє юридично значимі дії.
Передача земельної ділянки у користування для ведення фермерського господарства без проведення аукціону можливе лише у випадку надання земельної ділянки безпосередньо громадянам, кожному окремо.
Щодо посилань третьої особи на те, що земельна ділянка площею 23,1502 га, яка знаходиться за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради відноситься до земельної ділянки площею 40,000 га на території Новопільської сільської ради, яка відповідно до договору оренди від 26.04.2002 року перебувала в користування засновників ФГ "Полісся" та мала встановлені межі в натурі (на місцевості) суд зазначає наступне.
З плану земельної ділянки та акту перенесення в натуру меж земельної ділянки, який находиться в технічному звіті та кадастрового плану зовнішніх меж земельної ділянки наданої в оренду ФГ "Полісся", який міститься в технічній документації, вбачається, що неможливо встановити межі земельної ділянки площею 23,1502 га на плані земельної ділянки площею 40,00 га і жодна їх крайня точка не співпадає. Отже ФГ "Полісся" потрібно було розробляти проект відведення земельної ділянки з тих підстав, що межі спірної земельної ділянки не встановлено в натурі (на місцевості), що також підтверджується поясненнями спеціаліста в судовому засіданні.
Виходячи з вищенаведеного у Черняхівської районної державної адміністрації відсутні правові підстави для надання земельної ділянки фермерському господарству "Полісся" без проведення аукціону та без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки межі якої не встановлено в натурі, отже пункти 5 та 6 розпорядження №231 від 20 червня 2013 року прийняті з порушенням процедури та порядку, передбаченого Земельним Кодексом України, а тому підлягають скасуванню.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтоваінсть позовних вимог прокурора Черняхівського району та задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати недійсним та скасувати пункт 5 та пункт 6 Розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації №231 від 20.06.2012 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га Фермерському господарству "Полісся" за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради та передачі в оренду фермерському господарству "Полісся" земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею - 23,1502 га за межами с.Новопіль на території Новопільської сільської ради.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 11 листопада 2013 р.