Справа № 286/3422/13-ц
31 жовтня 2013 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за заявою ОСОБА_1 до Овруцької міської ради Житомирської області, Відділу Держземагентства в Овруцькому районі Житомирської області про визнання права власності на земельні ділянки та зобов'язання внесення змін у державному земельному кадастрі, третя особа - Реєстраційна служба Овруцького районного управління юстиції , -
Позивач звернувся до суду з позовом, який у ході розгляду справи уточнив та просить визнати за ним право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,01 га та 0,0026 га, які розташовані АДРЕСА_1, та зобов'язати відділ Держземагентства в Овруцькому районі внести зміни у витягах державного земельного кадастру на земельні ділянки, змінивши їх форми власності з державної на комунальну, мотивуючи тим, що згідно рішення Овруцької міської ради було вирішено продати йому вказані земельні ділянки, але у зв'язку із невідповідністю форм власності ділянок, він позбавлений можливості оформити право власності на них.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його вимоги задовольнити.
Представники Овруцької міської ради та реєстраційної служби у судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце судового засідання були повідомлені під розписку, причини неявки суду не повідомили.
Представник відділу Держземагентства у судовому засіданні позов в частині вимог до відділу визнав, зробивши усну заяву.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Стаття 3 ЦПК України встановлює, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що рішенням від 25.12.2012 року №356 26 сесії 6 скликання Овруцької міської ради Житомирської області погоджено позивачу, виготовлені ТОВ «ЗемЮрКонсалтинг» звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок несільськогосподарського призначення АДРЕСА_2, загальною площею 0,0126 га та продано позивачу земельну ділянку АДРЕСА_3 площею 0,0026 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на загальну суму 565 грн. та земельну ділянку АДРЕСА_2, площею 0.01 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, на загальну суму 2174 грн. Також вказаним рішенням встановлено термін сплати до 25.02.2013 року, після якої та оформлення договору купівлі-продажу позивачу необхідно звернутися до землевпорядної організації для виготовлення державного акту на право власності на землю, зареєструвати виготовлений акт на землю відповідно до діючого Земельного кодексу України, а договори оренди землі вважати таким, що втратять силу з дня отримання державних актів на право власності на землю.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно повідомлення начальника реєстраційної служби Овруцького районного управління юстиції від 12.07.2013 року № 899/26/2.2/2.2, позивача повідомлено про те, що наявна невідповідність форм власності, так як рішення №356 від 25.12.2012 року прийнято органом місцевого самоврядування, тобто це є комунальною власністю, а у витязі зазначено державну форму власності.
Відповідно до ст. 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Стаття 122 ЗК України передбачає, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК України шляхом, зокрема, визнання прав.
Отже, Овруцька міська рада приймаючи рішення про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення позивачу, не в повній мірі з'ясувала форму власності цих ділянок, що в подальшому стало перешкодою для оформлення позивачем свого права на них.
Так з витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видно, що їх форма власності зазначена як державна, хоча вказані земельні ділянки знаходяться в межах Овруцької територіальної громади, та повинні бути комунальною власністю.
З дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються, зокрема, земельні ділянки розташовані в межах відповідних населених пунктів.
Відповідно до п.п. 116,117 постанови КМ України від 17.10.2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги. Відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення:
1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу;
2) нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу;
3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку.
За таких обставин у суду є підстави для задоволення позову в частині зобов'язання Відділу Держземагентства в Овруцькому районі Житомирської області щодо внесення змін до Державного земельного кадастру, що в подальшому надасть позивачу можливість оформити право власності на земельні ділянки, а тому вимоги позивача до міської ради про визнання за ним права власності на земельні ділянки є передчасними та не підлягають задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 232 грн. в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд,
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ Держземагентства в Овруцькому районі Житомирської області внести зміни до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, змінивши форму власності земельних ділянок за кадастровими номерами 1824210100:01:013:0321 площею 0,01 га та 1824210100:01:013:0322 площею 0,0026 га, які розташовані в Житомирській області в м. Овручі по вул. Леніна, 14, з державної на комунальну.
Відмовити ОСОБА_1 в частині позовних вимог до Овруцької міської ради Житомирської області про визнання права власності на земельні ділянки.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_3