Постанова від 06.11.2013 по справі 204/3143/13-а

Справа № 204/3143/2013-а

Провадження № 2а/204/82/2013 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2013 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Самсонової В.В.

при секретарі Калініченко М.В.

за участю представників позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2

за участю представника відповідачів ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, Державної казначейської служби України, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, про визнання дій державного виконавця протиправними та визнання протиправною і скасування постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві,-

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2013 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 по винесенню постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 26 вересня 2012 року протиправними, визнати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 про повернення виконавчого документа стягувачеві від 26 вересня 2012 року протиправною та скасувати її, та зобов'язати Державну казначейську службу України виплатити ОСОБА_4 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди 46797 грн. 29 коп. та в рахунок відшкодування моральної шкоди 5000 грн. 00 коп. за рахунок коштів Державного бюджету. В обґрунтування позову позивачка вказала на те, що постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 24 червня 2011 року у справі № 2а-3932/2011, що набрала законної сили, визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо відмови їй в перерахунку та виплаті з 19 листопада 2010 року державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплачувати їй з 19 листопада 2010 року до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок впливу аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій для розрахунку пенсії по інвалідності та 75 % від прожиткового мінімуму для розрахунку додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, зарахувавши здійснені виплати у відповідний період. 25 серпня 2011 року на підставі зазначеної постанови суду був виданий виконавчий лист про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії. За цим виконавчим листом старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 було відкрито виконавче провадження № 33984783 та проведено лише перерахунок пенсії за період з 19 листопада 2010 року по 01 жовтня 2012 року в сумі 46797 грн. 29 коп. Жодних дій по виплаті позивачці вказаної суми старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 не було здійснено. 26 вересня 2012 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 була винесена постанова про повернення позивачці виконавчого документа. В матеріалах виконавчого провадження № 33984783 міститься перерахунок Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська державної та додаткової пенсії позивачки за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок впливу аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи, за період з 19 листопада 2010 року по 01 жовтня 2012 року в сумі 46797 грн. 29 коп. Однак в порушення вказаної норми закону державним виконавцем не вилучено з рахунків боржника готівку в сумі 46797 грн. 29 коп. для виконання рішення суду. При винесені оскарженої постанови про повернення позивачці виконавчого документа від 26 вересня 2012 року старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 незаконно прийняла до уваги лист відповідача від 21 грудня 2011 року № Ц-1037, в якому однією з підстав невиконання рішення суду зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745, якою встановлено зменшені виплати пенсій, оскільки ця постанова Кабінету Міністрів України винесена після прийняття постанови Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська від 24 червня 2011 року у справі № 2а-3932/2011 року. Проте закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. При цьому у боржника і відповідача відсутнє право коментувати, тлумачити або змінювати рішення суду, яке набрало чинності та яке є обов'язковим для виконання на всій території України. У зв'язку з порушенням Конституції та законів України старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 при винесені постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 26 вересня 2012 року позивачка вважає, що їй завдано моральну шкоду, яка полягає у душевних стражданнях через тривалість невиплати пенсії за рішенням суду, на яку вона має право згідно з законом, вона почуває себе морально приниженою, беззахисною, знаходиться в дискомфортному стресовому стані, пережила негативні душевні хвилювання та відчула негативні емоції. Завдану моральну шкоду позивачка оцінює у розмірі 5000 грн., яку просить стягнути на її користь за рахунок коштів Державного бюджету.

Ухвалою суду позивачці був поновлений строк звернення до суду за захистом її прав, свобод та інтересів.

Ухвалою суду до участі у справу було залучено Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області у якості другого відповідача.

В судовому засіданні представники позивачки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позовні вимоги позивачки підтримали та просили задовольнити в повному обсязі, посилалися на обставини викладені в адміністративному позові.

Представник відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області та Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог позивачки, при цьому пояснив, що державним виконавцем була винесена спірна постанова про повернення виконавчого документа стягувачу у суворій відповідності із положеннями Закону України «Про виконавче провадження» та інших нормативно-правових актів. Порушень з боку виконавця не було. Що стосується виомг позивачки в частині стягнення моральної шкоди, то позивачкою не доведений факт спричинення їй діями державного виконавця моральної шкоди.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають по наступним підставам.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до ч. 6 ст. 181 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених п. 1-4 ч. 1 ст. 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

У судовому засіданні встановлено, що постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 24 червня 2011 року у справі № 2а-3932/2011, що набрала законної сили, визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку та виплаті з 19 листопада 2010 року державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплачувати ОСОБА_4 з 19 листопада 2010 року до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок впливу аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій для розрахунку пенсії по інвалідності та 75 % від прожиткового мінімуму для розрахунку додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, зарахувавши здійснені виплати у відповідний період (а.с.7).

На підставі вищевказаної постанови Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 24 червня 2011 року у справі № 2а-3932/2011, судом був виданий 25 серпня 2011 року позивачці виконавчий лист № 2а-3932/2011 (а.с.8).

22 серпня 2012 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 винесено постанову ВП № 33984783 про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання виконавчого листа № 2а-3932/2011, виданого 25.08.2011 року Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплачувати ОСОБА_6 з 19 листопада 2010 року до 01 жовтня 2012 року державну та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок впливу наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду з дитинства 2 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст. 50 та частиною четвертою ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі восьми мінімальних пенсій для розрахунку пенсії по інвалідності та 75 % від прожиткового мінімуму для розрахунку додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з урахуванням частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, зарахувавши здійснені виплати у відповідний період (а.с.51).

11 листопада 2011 року відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області на адресу начальника Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська направлена вимога державного виконавця в порядку ст.ст. 5, 11, 89, 90 Закону України «Про виконавче провадження».

20 вересня 2012 року на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська надійшов лист Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, яким повідомлено, що ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії за виконавчим документом, виплата буде здійснена додатковими відомостями при надходженні грошових коштів на рахунки управління (а.с.52-53).

26 вересня 2012 року державним виконавцем була винесена постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві (а.с.12).

Згідно із ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Перелік підстав, із яких виконавчий документ може бути повернуто стягувачу, визначений ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», є вичерпним.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Згідно з ч. 3 ст. 48 Закону України «Про виконавче провадження», про повернення виконавчого документа державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Аналізуючи вказані вище норми Закону, можна зробити висновок, що виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження повертається стягувачу у разі наявності встановленої законом заборони щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника.

Винесення оскаржуваної постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 26.09.2012 року було обґрунтовано тим, що реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська не являється розпорядником бюджетних коштів, а фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.

У відповідності до рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року по справі № 1-42/20114, Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належать і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. У Рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Конституцією України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, звітує перед Верховною Радою України про його виконання. Ефективне здійснення Кабінетом Міністрів України цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової та податкової політики.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року по справі № 1-11/2012, установлено, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в п.п. 2, 3 ст. 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

У відповідності до рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року по справі № 1-11/2012, повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України.

З зазначених підстав за відсутності коштів на рахунках боржника мають місце обставини, що ускладнюють можливість виконання відповідного рішення у повному обсязі, а саме в частині виплати коштів.

В контексті вищевикладеного принагідно звернути увагу на висновки Європейського суду з прав людини, наведені в рішеннях у справах «Ромашов проти України» (заява № 67534/01) та «ОСОБА_2 проти України» (заява № 18966/02), в яких зазначено, зокрема, наступне: «... Проте у цій справі боржником є державний орган, і виконання щодо нього, як свідчать матеріали справи, може бути здійснене лише в тому випадку, якщо державою передбачені та визначені асигнування на відповідні видатки Державного бюджету України шляхом здійснення відповідних законодавчих заходів. Факти справи свідчать про те, що протягом періоду, що розглядається, виконанню відповідного судового рішення перешкоджала саме відсутність законодавчих заходів, а не неналежне виконання своїх обов'язків державними виконавцями.».

За приписами ст. 71 КАС України, кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, оскільки відповідачем було доведено в суді правомірність свого рішення зокрема щодо винесення постанови від 26.09.2012 року про повернення виконавчого документа стягувачеві у зв'язку з неможливістю його виконання в частині виплати коштів, суд вважає за необхідне відмовити позивачці в задоволенні її вимог в частині визнання дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 по винесенню постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві від 26 вересня 2012 року протиправними, та визнання постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 про повернення виконавчого документа стягувачеві від 26 вересня 2012 року протиправною та скасувати її.

Що стосується вимог позивачки в частині стягнення з Державної казначейської служби України на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди у сумі 5000 грн. 00 коп. за рахунок коштів Державного бюджету, то вони також задоволенню не підлягають, оскільки в судовому засіданні було встановлено, що старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_5 діяла в межах дії Закону України «Про виконавче провадження», та з її боку не були порушені права ОСОБА_4.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, суд вважає за необхідне відмовити позивачці в задоволенні її вимог.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Конституцією України, ст. ст. 9, 99, 100, 161-163, 181 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, Державної казначейської служби України, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, про визнання дій державного виконавця протиправними та визнання протиправною і скасування постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.В. Самсонова