Постанова від 12.11.2013 по справі 199/9447/13-а

Справа № 199/9447/13-а

(2-а/199/268/13)

ПОСТАНОВА

іменем України

« 04» листопада 2013 року

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Спаї В.В., розглянувши одноособово справу в порядку скороченого провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та про зобов'язання здійснення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із даним позовом, в його обґрунтування посилаючись на те, що 02.01.2013 року вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу ” з посади завідувача сектору організації проведення тематичних госпрозрахункових семінарів управління підвищення кваліфікації кадрів Дніпропетровського регіонального інституту державного управління, та для призначення розміру пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська були затребувані довідки про складові заробітної плати на день виходу на пенсію від 02.01.2013 року № 03/1-1-01/1-9 та довідка від 02.01.2013 року № 232 про заробіток за період з 01 січня 2011 року до 31 грудня 2012 року з урахуванням «Інших виплат», до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та суми індексації заробітної плати. Утім, до розрахунку розміру пенсії «інші виплати» відповідачем не враховані. Листом від 07.08.2013 року № 3502/06 у перерахунку розміру пенсії було відмовлено з посиланням па ст. 33 Закону України «Про державну службу», в результаті чого середньомісячна заробітна плата, з якої відповідачем розрахований розмір пенсії зменшена на 472,07 грн.

Предмет позову становить вимога про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 «інших виплат», на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок па загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 02.01.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги па оздоровлення та сум індексації заробітної плати, заявлених довідкою Дніпропетровського регіонального інституту державного управління від 02.01.2013 року № 232.

Ухвалою було відкрито скорочене провадження; відповідач не надав заперечення проти позову, у відповідності до приписів ст. 183№ КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення проти позову, зазначив в останніх про правомірність дій.

Дослідивши докази, вбачаються підстави для задоволення адміністративного позову повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач 02.01.2013 р. вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу ” з посади завідувача сектору організації проведення тематичних госпрозрахункових семінарів управління підвищення кваліфікації кадрів Дніпропетровського регіонального інституту державного управління, та для призначення розміру пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська були надані довідки про складові заробітної плати на день виходу на пенсію від 02.01.2013 року № 03/1-1-01/1-9 та довідка від 02.01.2013 року № 232 про заробіток за період з 01 січня 2011 року до 31 грудня 2012 року з урахуванням «Інших виплат», до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та суми індексації заробітної плати, проте, до розрахунку розміру пенсії «інші виплати» відповідачем не враховані.

Листом від 07.08.2013 року № 3502/06 у здійсненні перерахунку розміру пенсії позивачу було відмовлено з посиланням па ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Згідно зі змістом ч. 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної вище статті).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати входить основна заробітна плата (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців), додаткова заробітна плата (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні компенсаційні виплати (до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Відтак, відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на здоровлення та соціально-побутові питання.

Разом з тим, відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з ним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування'' - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно абз. 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року .4» 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платниками єдиного внеску також є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору контракту). Тобто працівники, які працюють -- перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами і їх доходи у вигляді заробітної плати підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

За змістом наведених вище правових норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір па обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інших виплат», на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок па загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є протиправними та з метою поновлення порушених прав позивача для суду вбачаються підстави для зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 02.01.2013 р., з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, визначених у довідці Дніпропетровського регіонального інституту державного управління від 02.01.2013 р. №232.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд, приймаючи до уваги результат вирішення справи, вважає правомірним прийняття рішення про стягнення на користь позивача судових витрати, пов'язаних зі сплатою судового збору.

Керуючись ст. ст. 6 - 11, 71, 99, 183№ КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та про зобов'язання здійснення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інших виплат», на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто з урахуванням матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та суми індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 02.01.2013 р., з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, визначених у довідці Дніпропетровського регіонального інституту державного управління від 02.01.2013 р. №232.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська (Управління державної казначейської служби в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська) на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 34,41 грн.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку; строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було поданою. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя