Справа № 211/5838/13-а
Провадження № 2-а/211/201/13
30 вересня 2013 року суддя Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до інспектора Дорожньо - постової служби роти дорожньо - патрульної служби ДАІ Криворізького міського управління, підпорядкованого УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, старшого сержанта міліції ОСОБА_3 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до інспектора Дорожньо - постової служби роти дорожньо - патрульної служби ДАІ Криворізького міського управління, підпорядкованого УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, старшого сержанта міліції ОСОБА_3 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Вивчивши матеріали позову, суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 87 розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до преамбули Закону України «Про судовий збір» цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ч. 5 ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Проте Законом України «Про судовий збір» такі особи не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
За наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення судовий збір сплачується у порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про судовий збір».
Так, згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" що діє з 01.11.2011 року, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання адміністративного позову фізичною чи юридичною особою, суб'єктом владних повноважень немайнового характеру становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Розмір мінімальної заробітної плати на 2013 рік затверджено Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 № 5515-VI, та станом на 01.01.2013 складає 1147,00грн.
Таким чином, при зверненні з адміністративним позовом позивач повинен сплатити судовий збір в розмірі 34,41грн.(1147,00грн.*0,03), за платіжними реквізитами для перерахування судового збору:
- отримувач коштів: Управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області;
- Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38032510;
- Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ;
- Код банку отримувача (МФО): 805012;
- Рахунок отримувача: 31215206700021;
- Код класифікації доходів бюджету: 22030001;
- Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 26371308 (суду, де розглядається справа).
Пільги щодо сплати судового збору встановлені статтею 5 Закону України "Про судовий збір", в якій передбачені категорії осіб, які звільняються від сплати судового збору.
Позивач до зазначених в статті 5 Закону України "Про судовий збір" категорій осіб, що звільняються від сплати судового збору при подачі адміністративного позову, не відноситься.
Проте, як вбачається з матеріалів позову позивачем не долучено квитанції про сплату судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху, надати позивачу строк - три дні з дня отримання ухвали, для усунення зазначених недоліків та роз'яснити, що у випадку невиконання цих вимог позовна заява буде повернена.
Керуючись ст. 106, 108 КАСУ, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до інспектора Дорожньо - постової служби роти дорожньо - патрульної служби ДАІ Криворізького міського управління, підпорядкованого УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, старшого сержанта міліції ОСОБА_3 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху, надати строк три дні з дня отримання ухвали, для усунення недоліків.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.А. Рибаєв