Рішення від 04.11.2013 по справі 908/2983/13

номер провадження справи 17/72/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2013 Справа № 908/2983/13

за позовною заявою: Енергодарської міської ради Запорізької області, 71502, м. Енергодар, вул. Курчатова, 11

до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку та привести її до стану придатного для використання за цільовим призначенням

суддя Корсун В.Л.

У засіданні приймали участь представники:

від позивача: Петров К.Ю., довіреність від 02.11.12 № 02-20/4605

Поліщук Д.В., довіреність від 18.04.13 № 02-20/1745

від відповідача: не з'явився

за участі начальника відділу земельних відносин Енергодарської міської ради - Кравчук В.С., посвідчення від 02.01.13 № 743, паспорт серії СВ 662980 видане 28.03.03

СУТЬ СПОРУ:

05.09.13 до господарського суду Запорізької області звернулась Енергодарська міська рада Запорізької області (надалі Енергодарська МР) з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1) про зобов'язання відповідача звільнити та привести до стану, придатного для використання за цільовим призначенням, земельну ділянку орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012, яка розташована в районі БК "Сучасник" в м. Енергодар Запорізької області.

05.09.13 автоматизованою системою документообігу суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено позовну заяву Енергодарської МР від 02.09.13 № 02-20/3743 до розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 05.09.13 судом порушено провадження у справі № 908/2983/13, якій присвоєно номер провадження 17/72/13, судове засідання призначено на 02.10.13. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.

Цією ж ухвалою судом, на підставі ст. 30 ГПК України, визнано обов'язковою явку в судове засідання начальника відділу земельних відносин Енергодарськрої міської ради Кравчук В.С., як керівника контролюючого органу, який 29.05.13 приймав участь у засіданні комісії по контролю за станом об'єктів незавершеного будівництва у м. Енергодар для надання пояснень (у т.ч. письмових) з питань викладених у позовній заяві у справі № 908/2983/13.

Судом, через наявність клопотання позивача про залишення без розгляду клопотання про залучення до участі у розгляді даної справи прокурора м. Енергодара Запорізької області, зазначене клопотання від 26.09.13 № 02-20/4215 не розглядалось.

Ухвалою від 02.10.13 у зв'язку з неявкою в судове засідання уповноваженого представника відповідача розгляд справи судом відкладено на 04.11.13.

Крім того, на підставі ст. 30 ГПК України судом визнано обов'язковою явку в судове засідання призначене на 02.10.13 о/об 10 год. 00 хв. начальника відділу земельних відносин Енергодарськрої міської ради Кравчук В.С. якого зобов'язано надати суду у письмовому вигляді пояснення озвучені ним усно в судовому засіданні 02.10.13.

В судовому засіданні 04.11.13 судом прийнято до розгляду заяву представника позивача, якою останній, в порядку ст. 22 ГПК України, просить суд прийняти часткову відмову від позову в частині стягнення судових витрат з відповідача у повному обсязі.

За заявою представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

У засіданні суду 04.11.13, на підставі ст.ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам позивача роз'яснено про час написання рішення у повному обсязі.

Позивач підтримав заявлені вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, позовні вимоги обґрунтовував наступним. Рішенням Енергодарської МР від 08.06.06 відповідачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під незавершене будівництво кафе в районі ПК "Сучасник". Пунктом 2 зазначеного рішення було передбачено, що проектування повинно бути введено на земельній ділянці на протязі одного року. У зв'язку з пропущенням строків проектування відповідачем було надане повторне клопотання від 18.06.12. Розглянувши заявлене відповідачем клопотання виконавчий комітет Енергодарської МР повідомив про неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,200 га через відсутність у відповідача належним чином завірених копій або ж оригіналів документів, що підтверджують право власності на об'єкт незавершеного будівництва "Кафе морозиво". Отже, як стверджує позивач, земельна ділянка використовується відповідачем без документів, що посвідчують право користування, а дозвіл (декларація) на виконання будівельних робіт відсутній. За таких обставин, земельна ділянка, на думку позивача, підлягає звільненню та приведенню її за рахунок відповідача у придатний для використання за цільовим призначенням стан. На підставі викладеного, позивач керуючись ст.ст. 90, 93, 96, 116, 125, 152, 212 ЗК України, ст. ст. 10, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" просить суд позов задовольнити та зобов'язати відповідача звільнити та привести до стану, придатного для використання за цільовим призначенням, земельну ділянку орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012, яка розташована в районі БК "Сучасник" в м. Енергодар Запорізької області.

Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, відзив на позов суду не надав, представник відповідача в судові засідання за викликом жодного разу не з'явився, правом надати відзив на позов не скористався. Про дату, час та місце судового засідання відповідача повідомлено належним чином.

Згідно з ч. 1 ст. 64 ГПК України, суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше 3 днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про дату, час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 195244, станом на 17.09.13, тобто станом на час порушення провадження у справі № 908/2983/13, місцезнаходженням фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1, що співпадає з адресою, зазначеною у позові.

Таким чином, відповідні процесуальні документи надіслані судом згідно з поштовими реквізитами учасників процесу. Зазначене свідчить, що судом були вжиті всі заходи щодо повідомлення відповідача про дату, місце і час розгляд справи.

Згідно із ст. 75 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України), справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.

Начальник відділу земельних відносин Енергодарськрої міської ради Кравчук В.С., явка якого на підставі ст. 30 ГПК України була визначна судом обов'язковою, надав суду письмові пояснення від 24.10.13 № 01-11/86 за змістом яких ФОП ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва від 04.12.03 № 02/02/04 та акту передачі відповідачем було набуто у власність об'єкт незавершеного будівництва "Кафе-морозиво" в районі Енергодарського парку біля БК "Сучасник". На підставі рішення Енергодарської МР від 08.06.06 № 11 відповідач отримала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0200 га під незавершене будівництвом кафе в районі БК "Сучасник" з метою подальшого викупу. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0200 га ФОП ОСОБА_1 до міської ради на затвердження не надавався. 20.06.12 ФОП ОСОБА_1 звернулась до міської ради з відповідним клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2000 га під об'єктом незавершеного будівництва "Кафе-морозиво". Листом міської ради від 07.07.12 № 10-08-Б/669 відповідачу відмовлено у наданні відповідного дозволу у зв'язку із відсутністю належним чином завірених копій або оригіналів документів, що підтверджують право власності на об'єкт незавершеного будівництва "Кафе-морозиво". Начальник відділу земельних відносин Енергодарської міської ради Кравчук В.С. пояснював, що станом на 4 квартал 2013 р. земельні торги на території Енергодарської МР не проводяться у зв'язку з відсутністю в установленому законом порядку затвердженого генерального плану міста та нормативно-грошової оцінки земель міста. При цьому, договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва був укладений 04.12.03, тобто відповідачем на протязі 10 років право користування або право власності на земельну ділянку під об'єктом незавершеного будівництва "Кафе-морозиво" належним чином не оформлено, що в свою чергу є порушенням ст.ст. 125, 126 ЗК України - використання земельної ділянки без документів, що посвідчують право користування нею.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та начальника відділу земельних відносин Енергодарської міської ради Кравчука В.С., суд

ВСТАНОВИВ:

04.12.03 між відкритим акціонерним товариством "КТПК Днепр" (Продавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (Покупець) укладено договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва № 02/02/04, за умовами якого Продавець зобов'язався передати у власність, а Покупець прийняти та оплатити обєкт незавершеного будівництва - "Кафе-морозиво", яке розташоване в районі Енергодарського парку.

Відповідно до п. 1.3. договору, право власності на майно переходить до Покупця з моменту підписання акту приймання-передачі об'єкту.

Пунктами 1.5., 1.6. договору встановлено, що з переходом Покупцю права власності на майно, Продавець відмовляється від усіх прав на земельну ділянку на користь Покупця. Для закріплення земельної ділянки за Покупцем майна Покупець зобов'язується офіційно оформити своє право на земельну ділянку.

Вбачається, що договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва від 04.12.03 № 02/02/04 посвідчений приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_5 - 12.06.12 та зареєстровано в реєстрі за № 1387.

Згідно із розхділом ХХІІІ рішення Енергодарської міської ради від 08.06.06 № 11 "Про земельні питання" (…) Енергодарська МР розглянувши заяву та матеріали, надані приватним підприємцем ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки вирішила: дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,0200 га під незавершене будівництво кафе в районі БК "Сучасник" ФОП ОСОБА_1 в межах згідно з планом (п. 1). Проектування на протязі 1 року вести на земельній ділянці орієнтовною площею 0,0200 га в межах згідно з планом (п. 2). Дане рішення не дає права на проведення робіт на земельній ділянці, визначеній під будівництво кафе. (п. 3). Питання щодо остаточної площзі та її межі вирішити в установленому законодавством порядку після погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п. 4).

Представник позивача в ході розгляду цієї справи пояснював, що відповідачем (приватним підприємцем ОСОБА_1) був пропущений строк, встановлений рішенням Енергодарської міської ради від 08.06.06 № 11 на проектування спірної земельної ділянки.

Також, з матеріалів цієї справи вбачається, що 20.06.12 представник позивача звернувся до Енергодарської МР із клопотанням від 18.06.12, за змістом якого відповідач просить позивача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності орієнтованою площею 0,2 га, яка розташована під об'єктом незавершеного будівництва "Кафе-морозиво" в районі будинку кульитури "Сучасник" в м. Енергодар Запорізької області. Цільове призначення оренди: для будівництва та обслуговування будівлі "Кафе-морозиво".

Встановлено, що листом від 07.07.12 № 10-08-5/669 міський голова Енергодарської МР повідомив відповідача, що відповідно до положень ст. 124 Земельного кодексу України (ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України. Отже, як вказує позивач у своєму листі від 07.07.12 № 10-08-5/669, оскільки у клопотанні відсутні належним чином завірені копії або оригінали документів, що підтверджують право власності на об'єкт незавершеного будівництва, то надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2000 га в районі МПК "Сучасник" не вважається за можливе.

Предметом позову у цій справі є вимога позивача про зобов'язання відповідача звільнити та привести до стану, придатного для використання за цільовим призначенням, земельну ділянку орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012, яка розташована в районі будинку культури "Сучасник" (або БК "Сучник) в м. Енергодар Запорізької області. Підставою позовних вимог є використовування відповідачем спірної земельної ділянки без документів, що посвідчують право на користування такою земельною ділянкою.

Відповіно до ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 1 ст. 122 ЗК України унормовано, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно ст. 125 цього Кодексу, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Преамбулою до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.03 № 963-IV (далі Закон № 963-IV), який набув чинності із 23.07.03, визначено, що цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням і охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання … природних ресурсів та охорону довкілля.

Статтею 1 Закону № 963-IV визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Приписами ч. 1 ст. 5 Закону № 963-IV передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок (п. 1 ч. 4 ст. 9 Закону № 963-IV) ...

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.11 № 770 затверджено Положення про державну інспекцію сільського господарства в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 12.01.12 за № 34/20347 (надалі - Положення).

Пунктом 4 наведеного вище Положення встановлено, що Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль), зокрема, у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням.

Приписами п. 6 зазначеного вище Положення передбачено, що Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право: складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності (п. 6.1.); звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився (п. 6.3.).

Аналіз наведених вище норм чинного законодавства України дає суду підстави для висновку, що повноваження з державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, в т.ч. правомірності використання земельної ділянки суб'єктами господарювання, покладено на Державну інспекцію сільського господарства та її територіальні органи, тобто контролюючий орган посадові особи якого за наслідками перевірок вживають, в межах наданих їм законом повноважень, певні заходи для усунення виявленого правопорушення, зокрема, складають акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядають справи про адміністративні правопорушення, дають обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), подають в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності, звертаються до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився тощо.

Частиною 2 ст. 43 ГПК України визначено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також ін. обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України обов'язок доказування покладено на сторони.

Згідно з ч. 2 ст. 34 ГПК України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як встановлено судом, станом на час прийняття процесуального рішення по суті спору в матеріалах справи № 908/2983/13 відсутні надані сторонами докази на підтвердження здійснення Державною інспекцією сільського господарства або ж її територіальними органами, які діють на території Запорізької області чи м. Енергодара, перевірки (контролю) стану дотримання ФОП ОСОБА_1 вимог земельного законодавства при використанні вказаним приватним підприємцем земельної ділянки орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012, яка розташована в районі БК "Сучасник" в м. Енергодар Запорізької області та прийняття цими органами відповідних рішень за результатами такої перевірки (контролю).

В ході розгляду цієї справи судом прийнято до уваги те, що вказівка позивачем у тексті своєї позовної заяви та вимога позивача до відповідача в її прохальній частині про зобов'язання останнього звільнити та привести до стану придатного до використання земельну ділянку не з фактичною, а з орієнтованою площею, за відсутності матеріалів перевірки зазначеного вище контролюючого органу

чи його територіальних органів, не сприяє прийняттю законного і обґрунтованого рішення у цій справі по суті спору.

Крім того, визначення стану земельної ділянки орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012 як придатного для використання за цільовим призначенням чи не придатним для такого використання, не відноситься до компетенції суду. А тому, за відсутності у доданих позивачем до цієї справи доказів того, в якому фактично стані станом на час подання вказаного позову до суду знаходиться зазначена вище земельна ділянка, та чи в належному стані така земельна ділянка була передана ВАТ "КТПК "Дніпр" приватному підприємцю ОСОБА_1 за Актом приймання-передачі до договору від № 02/02/04 від 04.12.03, позбавляє можливості суд зобов'язувати відповідача у цій справі привести земельну ділянку із орієнтовною площею до стану придатного для використання за цільовим призначенням.

Отже, суд дійшов висновку, що наявні в матеріалах цієї господарської справи докази не підтверджують факту самовільного зайняття земельної ділянки та, як наслідок, не підтверджують факту неправомірного використання ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012, яка розташована в районі БК "Сучасник" в м. Енергодар Запорізької області.

У зв'язку з чим, підстави для задоволення позовних вимог Енергодарської МР відсутні.

На підставі викладеного, судом, через недоведеність, відмовляється у задоволенні вимог позивача про зобов'язання відповідача звільнити та привести до стану, придатного для використання за цільовим призначенням, земельну ділянку орієнтованою площею 0,2 га з кадастровим номером 2312500000:01:001:0012, яка розташована в районі БК "Сучасник" в м. Енергодар Запорізької області.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача.

З огляду на вказане, судом через безпідставність, відмовлено у задоволенні заяви позивача про часткову відмову від позову в частині стягнення з відповідача судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 42, 43, 45, 22, 30, 33, 34, 49, 69, 75, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Повне рішення складено 11.11.13.

Суддя В.Л. Корсун