04.11.13 Справа № 904/6479/13
За позовом науково-виробничої фірми "ІСТОК-ДНЕПР", м. Дніпропетровськ
до Відповідача-1 - комунального закладу "Верхівцевський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради", с. Верхівцеве, Дніпропетровська область;
Відповідача-2 - товариства з обмеженою відповідальністю "АВІКА", м. Дніпропетровськ
про визнання недійсними результатів процедури закупівлі за державні кошти та визнання недійсним договору
Суддя Соловйова А.Є.
Секретар судового засідання - помічник судді Гезь А.С.
Представники:
від позивача: Трегуб Ю.Є., довіреність №558 від 24.07.2013
від відповідача - 1: Мірошник В.О., довіреність № б/н від
від відповідача - 2: Єрохіна Н.О., довіреність б/н від 02.09.2013
Науково-виробнича фірма «ІСТОК-ДНЕПР» (надалі - Позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до комунального закладу «Верхівцевський психоневрологічний інтернат» Дніпропетровської обласної ради» (надалі - Відповідач1), товариства з обмеженою відповідальністю «АВІКА» (надалі - Відповідач2) про визнання недійсними результатів відкритих торгів із закупівлі «Послуги їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2), які були проведені Відповідачем1, оголошення №119140 (ПХП), визнання недійсним договору від 12.06.2013, укладеного між Відповідачем1 та Відповідачем2 за результатами відкритих торгів із закупівлі «Послуг їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22.08.2013 порушено провадження у справі, позовна заява прийнята до розгляду.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2013 строк розгляду спору був продовжений на 15 днів на підставі заяви Позивача, відповідно до ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
В судових засіданнях 10.09.2013, 17.10.2013 розгляд справи був відкладений відповідно на 17.10.2013, 29.10.2013, в судовому засідання 29.10.2013 оголошувалась перерва до 04.11.2013, згідно зі ст.77 Господарського процесуального кодексу України.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач посилається на порушення Відповідачем1 під час проведення процедури закупівлі «Послуги їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2), Закону України «Про здійснення державних закупівель». У підтвердження своїх позовних вимог Позивач надав суду Документацію конкурсних торгів на закупівлю послуг «Послуги їдалень», Протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів №5 від 22.05.2013, Повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі, лист вих. №77 від 25.06.2013, Протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів від 22.05.2013.
17.10.2013 Позивач надав додаткові пояснення вих. №б/н від 17.10.2013 до позовної заяви.
Відповідач1 - комунальний заклад «Верхівцевський психоневрологічний інтернат» Дніпропетровської обласної ради» - позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву вих. №б/н від 17.10.2013, додаткові пояснення вих. №б/н від 31.10.2013 до відзиву на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень Відповідач1 посилається на дотримання ним в повному обсязі вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» при проведенні процедури закупівлі «Послуги їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2).
Відповідач2 - товариство з обмеженою відповідальністю «АВІКА» - позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву вих. №б/н від 10.09.2013, доповнення до відзиву вих. №б/н від 31.10.2013. Свої заперечення Відповідач2 мотивує тим, що Відповідачем1 процедура закупівлі «Послуги їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2 була проведена відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель», підстави для визнання договору від 12.06.2013, укладеного між Відповідачем1 та Відповідачем2 за результатами відкритих торгів із закупівлі «Послуг їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2) відсутні.
В судовому засіданні 04.11.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлюються Законом України «Про здійснення державних закупівель» (надалі - Закон). Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів.
Статтею 2 Закону встановлено, що цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень (у будівництві - 300 тисяч гривень), а робіт -1 мільйон гривень.
Державна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом.
Предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, які закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, на участь в якій учасниками подаються пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційні, цінові пропозиції) або пропозиції на переговорах (у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника), або заявки (у разі застосування процедури електронного реверсивного аукціону). Для проведення процедури закупівлі має бути не менше двох пропозицій/заявок, крім випадків застосування замовником процедури закупівлі в одного учасника (ст. 1 Закону).
Враховуючи, що Відповідач1 є комунальним закладом, фінансове забезпечення якого здійснюється за рахунок бюджетних коштів, в тому числі і оплата вартості харчування його підопічних, було оголошено проведення відкритих торгів на закупівлю послуг їдалень (Послуги їдалень для харчування підопічних) на підставі Закону.
Відповідно до ст.22 Закону була розроблена Документація конкурсних торгів на проведення відкритих торгів на закупівлю послуг їдалень для харчування підопічних, яка затверджена 16.04.2013 Рішенням комітету з конкурсних торгів Відповідача1. Документація відповідає вимогам ч.2 ст.22 Закону та протягом часу проведення відкритих торгів жодних зауважень від учасників торгів щодо змісту Документації до Відповідача1 не надходило.
Згідно зі ст. 21 Закону оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу.
06.05.2013 було офіційно опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю послуг їдалень для Відповідача1 на період червень-грудень 2013 року в розмірі бюджетного призначення 1 494 141,30 грн., а саме:
- в віснику держаних закупівель № 36 (779);
- на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України: www.tender.me.gov.ua., № оголошення 119140 (ПХП).
Крім того на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України www.tender.me.gov.ua. було обнародувано документацію конкурсних торгів на проведення відкритих торгів на закупівлю послуг їдалень для харчування підопічних КЗ "Верхівцевський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради» на період червень-грудень 2013 року.
Частиною 2 статті 22 Закону визначено детальні вимоги щодо змісту документації конкурсних торгів. Так, документація конкурсних торгів повинна містити:
- інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів;
- кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством;
- інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, в тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі, у разі якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;
- кількість товару та місце його поставки,
- місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
- строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
- проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю;
- опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані пропозиції конкурсних торгів, у разі якщо учасникам дозволяється подати пропозиції конкурсних торгів стосовно частини предмета закупівлі (лота);
- перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв;
- строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів;
- інформацію про валюту, в якій повинна бути розрахована і зазначена ціна пропозиції конкурсних торгів;
- інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів;
- зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів;
- порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів;
- розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати);
- розмір, вид, умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
- місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів;
- прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками.
Так, в розділі ІІІ документації конкурсних торгів зазначено, що Інформація щодо необхідних технічних, якісних, кількісних та інших вимог до предмета закупівлі зазначена у додатку 3 до цієї документації конкурсних торгів.
Учасники процедури закупівлі повинні надати в складі пропозиції конкурсних торгів документи, які підтверджують відповідність пропозиції конкурсних торгів учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, а саме:
- інформацію щодо ціни та інших умов пропозиції за формою «ЦІНА пропозиції конкурсних торгів» згідно з додатком 1 до цієї документації;
- розрахунок вартості харчування проводити відповідно до добових натуральних норм, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №324 « Про затвердження натуральних добових норм харчування в інтернатних установах, навчальних та санаторних закладах сфери управління Міністерства праці та соціальної політики», згідно з додатком 1а до цієї документації.
Крім того, розділом 5 документації конкурсних торгів визначено перелік критеріїв та методика оцінки пропозиції конкурсних торгів із зазначенням питомової ваги критерію, а саме: Замовник проводить оцінку пропозицій конкурсних торгів, які не було відхилено згідно з Законом, але не менше ніж двох.
Визначення переможця торгів здійснюється на основі одного критерію - "Ціна". Оцінка проводиться згідно з наступною методикою.
Кількість балів за критерієм «Ціна» визначається наступним чином. Обчислюватись буде ціна за 1 грам готової продукції. Пропозиції, за значення критерію «Ціна» у якої найвигіднішою (найменшою), присвоюється максимально можлива кількість балів. Розрахунок балів по пропозиціях учасників торгів проводиться по формулі:
О= Ц min/Цобчисл * 100, де
О - бальна оцінка учасника;
Ц min - мінімальна ціна серед запропонованих учасниками;
Ц обчисл - ціна пропозиції, кількість балів для якої обчислюється;
100 - максимально можлива кількість балів за критерієм «Ціна» за 1 грам готової продукції.
Найбільш економічно вигідною пропозицією конкурсних торгів визнається та пропозиція, яка набрала найбільшу кількість балів.
Пунктом 2 розділу ІІІ Документації конкурсних торгів визначені вимоги щодо змісту пропозиції конкурсних торгів учасника. Так пропозиція конкурсних торгів, яка подається учасником процедури закупівлі повинна складатися з:
- інформації про посадову особу або представника учасника процедури закупівлі, яка має повноваження щодо підпису документів пропозиції конкурсних торгів та документів, що підтверджують такі повноваження згідно з вимогами пункту 1 розділу ІІІ цієї документації конкурсних торгів;
- інформації, що підтверджують повноваження посадової особи учасника, що буде брати участь у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів (надається у разі якщо учасник планує бути присутнім на процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів цієї закупівлі). Також надати копію паспорту уповноваженої особи, що буде брати участь у процедурі розкриття;
- документально підтвердженої інформації про відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 Закону та про відсутність підстав для відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі на підставі частин 1 та 2 статті 17 Закону згідно з вимогами пункту 6 розділу III цієї документації конкурсних торгів;
- інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі згідно з вимогами пункту 7 розділу III цієї документації конкурсних торгів.
Тобто у відповідності до вимог документації конкурсних торгів Відповідача1, учасник, який бажає прийняти участь у процедурі закупівлі повинен був подати свою пропозицію за формою згідно додатка 1 та додатка 1а до Документації та перелік документів, які підтверджують відповідність його кваліфікаційним критеріям.
Але, Позивач не виконав зазначені вимоги, а саме в складі своєї пропозиції (яка прошита, пронумерована та скріплена печаткою Позивача) не був доданий Розрахунок вартості харчування (Меню на тиждень) згідно із додатком 1а. Позивач у складі своєї пропозиції надав тільки Форму "Ціна пропозиції конкурсних торгів" згідно із додатком 1 із зазначенням загальної вартості харчування за окремими столами для підопічних Відповідача1.
Відсутність такого документу, як Додаток 1а унеможливлює здійснення оцінки пропозиції Позивача за вимогами, які передбачені розділом 5 Документації конкурсних торгів.
Необхідно зазначити, що всі інші учасники цієї процедури закупівлі (Відповідач2 та ТОВ "Міка груп") надали повний пакет документів в тому числі і додаток 1а.
Тобто Позивач порушив вимоги документації конкурсних торгів та його пропозиція не відповідала її вимогам.
Після отримання всіх пропозиції конкурсних торгів та закінчення часу для подання таких пропозиції було складено Реєстр отриманих пропозиції конкурсних торгів № 5 від 22.05.2013, за яким зафіксовано, що отримано наступні пропозиції:
- НВФ "Істок-Днепр";
- ТОВ "Авіка";
- ТОВ "Міка груп".
Після прийняття пропозиції конкурсних торгів комітетом з конкурсних торгів була розпочата процедура розкриття пропозиції конкурсних торгів. Під час розкриття пропозиції конкурсних торгів, комітет конкурсних торгів повинен перевірити наявність всіх необхідних документів у складі пропозиції кожного зареєстрованого учасника, але враховуючи малу кількість часу, в протоколі розкриття пропозиції конкурсних торгів було зазначено щодо кожного учасника - попередньо наявні всі необхідні документи, зазначені у документації конкурсних торгів.
В той же час, під час оцінки пропозиції конкурсних торгів (цінової пропозиції) було виявлено, що у Позивача відсутній розрахунок вартості харчування, про що і зазначено у протоколі оцінки, а тому його пропозиція була оцінена у 0 балів.
Після виявлення невідповідності пропозиції конкурсних торгів Позивача, було складено протокол відхилення пропозиції конкурсних торгів, в якому зазначено, що пропозицію Позивача відхилено згідно з ч.1 ст.29 Закону та розділу 5 п.1 Тендерної документації торгів, а саме не відповідає умовам документації конкурсних торгів. В складі своєї пропозиції учасник не надав розрахунок вартості харчування.
Також у звіті про результати проведення процедури відкритих торгів №5 від 21.06.2013 в п.7.6. також зазначено: "Перелік відхилених пропозицій конкурсних торгів - Науково-виробнича фірма "Істок-Днепр" - 1 441 497,30 грн. Відсутній розрахунок вартості харчування".
Всі вищеперелічені документи було офіційно опубліковано та обнародувано в підтвердження чого на сторінці веб-порталі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України: www.tender.me.gov.ua, наявний повний перелік вищеперелічених документів, що підтверджує додержання Відповідачем1 проведення процедури відкритих торгів повністю.
Порушення Відповідачем1 строків оприлюднення інформації про відхилення пропозиції Позивача, жодним чином не вплинуло на результати проведення процедури закупівлі послуг «Послуги їдалень» (ДК 016:2010-56.29.2).
В своїх позивних вимогах Позивач також просить суд визнати недійсним договір від 12.06.2013, укладений між Відповідачем1 та Відповідачем2. Суд не вбачає підстав для визнання недійсним Договору 12.06.2012 виходячи з наступного.
Положення статті 42 Закону України «Про здійснення державних закупівель» міститьвичерпний перелік підстав для визнання недійсності договору про закупівлю, а саме: договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до ст. 18 цього Закону, а також у разі його укладення з порушенням строків, передбачених абзацами третім, четвертим частини другої статті 31, абзацом четвертим частини п'ятої статті 36 та абзацом першим частини третьої статті 39 цього Закону.
Статтею 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено порядок оскарження процедури закупівель.
Скарги подаються до органу оскарження не пізніше 14 днів з дня отримання суб'єктом оскарження повідомлення про відповідне рішення чи дію замовника, що порушує права чи законні інтереси суб'єкта скарження, або з дня, коли суб'єкту оскарження стало відомо про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, але до моменту укладення договору про закупівлю. Скарги, які стосуються документації конкурсних торгів, можуть подаватися у будь-який строк після публікації повідомлення про їх проведення, але не пізніше закінчення строку, встановленого для подання пропозицій конкурсних торгів (п. 4 ст. 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).
Згідно з п.19 ч.1 ст.1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» органом оскарження є Антимонопольний комітет України.
Однак, процедура закупівель в порядку, передбаченому ст. 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель», ані Позивачем, ані будь-якою іншою особою не оскаржувалась.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частинами 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині (ст. 207 Господарського кодексу України).
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Таким чином, обов'язок доказування законодавчо покладено на сторони.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Доказами у справі, як це визначено ст.32 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Таким чином, Позивачем не наведено обставин та не подано доказів, які б свідчили, що оскаржуваний Договір від 12.06.2013, укладений між Відповідачем1 та Відповідачем2, є нікчемним або не відповідає вимогам ст. 203 Цивільного кодексу України, ст. 207 Господарського кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, оскільки всупереч вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України Позивачем не доведено підставність своїх вимог, такі вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі покладаються на Позивача.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 11.11.2013.
Суддя А.Є. Соловйова