номер провадження справи 4/76/13
м. Запоріжжя
04.11.2013 справа № 908/2989/13
за позовом В.о. прокурора Хортицького району міста Запоріжжя, (69076, м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 30) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
до відповідача Приватного підприємства «Компанія «Надежда», (юридична адреса: 39400, смт. Машівка Машівського району Полтавської області, вул. Леніна, буд. 130; фактична адреса: 36008, м. Полтава, вул. Автобазівська, буд. 1)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Держземагенства у Запорізькій області, (69059, м. Запоріжжя, вул. Парамонова, буд. 15)
про внесення змін до договору оренди землі від 23.03.2010 р. реєстраційний № 041026101170
суддя Зінченко Н.Г.
За участю представників сторін:
від позивача - Михайловський А.С., довіреність № 01-38/01770 від 12.07.2012 р.;
від відповідача - Тереховський Д.О.., довіреність № 2245 від 15.11.2012 р.;
від третьої особи - не з'явився;
від прокуратури - Красних О.О. - посвідчення № 013462 від 03.12.2012 р.;
05.09.2013 р. до господарського суду Запорізької області звернувся В.о. прокурора Хортицького району міста Запоріжжя з позовною заявою в порядку ст. 2 ГПК України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного підприємства «Компанія «Надежда», смт. Машівка Машівського району Полтавської області (ПП «Компанія «Надежда») про внесення змін до договору оренди землі від 23.03.2010 р., укладеного Запорізькою міською радою та ПП «Компанія «Надежда» і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 14.04.2010 р. за № 041026101170, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 05.09.2013 р. порушено провадження у справі № 908/2989/13, справі № 908/2989/13 присвоєно номер провадження справи 4/76/13, на підставі ст. 27 ГПК України до участі у справі № 908/2989/13 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Головне управління Держземагенства у Запорізькій області, м. Запоріжжя, судове засідання призначено на 03.10.2013 р., у сторін, третьої особи і прокурора витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.
У зв'язку із неявкою в судове засідання відповідача розгляд справи, на підставі ст. 77 ГПК України, відкладався до 04.11.2013 р.
В судовому засіданні 04.11.2013 р. справу розглянуто, прийнято і оголошено, на підставі ст. 85 ГПК України, вступну і резолютивну частини рішення.
За письмовою заявою представників сторін і прокурора розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Третя особа в судове засідання 04.11.2013 р. не з'явилася. 08.10.2013 р. на адресу господарського суду Запорізької області від Головного управління Держземагенства у Запорізькій області надійшло клопотання, яким третя особа просить суд вирішити спір у справі № 908/2989/13 по суті без участі в судовому засіданні представника третьої особи з урахуванням пояснень, наданих в судовому засіданні 03.10.2013 р.
Розглянувши подане третьою особою клопотання, суд вважає, що воно не суперечить вимогам чинного процесуального законодавства, а тому підлягає задоволенню судом.
За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю третьої особи.
Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на положеннях ст. 121 Конституції України, ст., ст. 274, 288, 290 Податкового кодексу України, ст., ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі» і полягають в наступному. 23.03.2010 р. позивачем та відповідачем у справі був укладений договір оренди землі, який 14.04.2010 р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено напис за № 041026101170. За умовами вказаного договору оренди позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:06:014:0084) загальною площею 0,2956 га для розташування автозаправної станції, яка знаходиться по вул. Задніпровській (в районі залізничного переїзду) в м. Запоріжжя. Пунктом 9 договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 94988,96 грн., що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року. Статтею 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюються у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Рішенням Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. 26.06.2012 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 37, яким було внесено зміни до рішення № 16 від 27.07.2011 р., та згідно з яким розмір орендної плати за земельні ділянки у м. Запоріжжя, надані для розташування автозаправних станцій, газових станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку. Рішення Запорізької міської ради № 37 від 24.07.2012 р. оприлюднене в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2013 р. Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Таким чином, відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Запорізької міської ради № 37 від 24.07.2012 р. орендна плата за земельну ділянку, яка надана в орендне користування відповідачу на підставі договору оренди землі від 23.03.2010 р., повинна сплачуватися орендарем у шестикратному розмірі земельного податку за календарний рік у цінах 2013 року. На підставі зазначеного, 12.02.2013 р. Запорізька міська рада керуючись ст. 188 ГК України звернулася до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі від 23.03.2010 р., шляхом викладення пункту 9 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». Однак на час звернення до суду з даним позовом позивачем та відповідачем відповідні зміни до договору не внесені. Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. З урахуванням викладеного, прокурор просить суд позов задовольнити, внести зміни до договору оренди землі від 23.03.2010 р., виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Позивач про відмову від позову прокурора не заявив, заявлені прокурором вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених прокурором. Додатково пояснив суду, що рішенням Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» було визначено коефіцієнт, згідно з яким встановлюється розмір орендної плати за земельні ділянки певної категорії. 26.06.2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення в м. Запоріжжя». Рішення № 37 від 26.06.2012 р. було оприлюднено 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2013 р. Рішенням № 37 від 26.06.2012 р. встановлено, що при розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки для розташування автозаправних станцій використовується коефіцієнт 6. Таким чином, відповідно до цього рішення розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по спірному договору оренди землі має дорівнювати шестикратному розміру земельного податку. Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмір 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2008 року з урахуванням індексації. За даними Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки, наданим Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області 26.06.2013 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:06:014:0084) загальною площею 0,2956 га, яка знаходиться по вул. Задніпровській (в районі залізничного переїзду) в м. Запоріжжя склала 2374761,72 грн. 12.02.2013 р. позивачем на адресу відповідача за вих. № 01/02-21/00355 була направлена пропозиція щодо внесення змін до договору оренду землі від 23.03.2010 р., в якій відповідачу було запропоновано внести зміни до договору оренди землі шляхом викладення п. 9 договору в наступні редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». 16.04.2013 р. за вих. № 03/02-21/01155 на адресу відповідача повторно була направлена аналогічна пропозиція про внесення змін до договору оренди землі від 23.03.2010 р. Відповідні зміни до договору на теперішній час не внесені. З урахуванням викладеного, позивач просить суд позов задовольнити повністю.
Третя особа позов прокурора вважає обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню судом. Також третя особа пояснила суду, що Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 26.06.2013 р. розрахований на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, затвердженої рішенням Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 р., яки м затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації. Зазначений Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 26.6.2013 р. на даний час є актуальним та саме він повинен застосовуватися при розрахунку розміру орендної плати щодо спірної земельної ділянки.
Відповідач проти позову прокурора заперечив, заявлені вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню судом, оскільки вважає, що відповідно до п. 12.3.4 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. В силу п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., яке офіційно оприлюднене 24.07.2012 р. (тобто після 15 липня), повинно застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014 року. Таким чином, згідно договору оренди землі від 23.03.2010 р. в редакції, яка є чинною на теперішній час, ПП «Компанія «Надежда» сплачує оренду плату на рівні чотирикратного земельного податку, що в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити прокурору в задоволенні позову.
Судом були досліджені письмові докази, що залучені до матеріалів справи, з яких судом встановлено наступне.
23.03.2010 р. Запорізькою міською радою (позивачем у справі) та Виробничим підприємством «Надежда» на підставі ст. 134 Земельного кодексу України, протоколу земельного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки лота № 8 № О-2 109/09 від 10.12.2009 р. та рішення тридцять четвертої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 60 від 30.09.2009 р. був укладений Договір оренди землі (далі за текстом - Договір).
Згідно п. 1.2.1 Статуту Приватного підприємства «Компанія «Надежда» в редакції 2011 року ПП «Компанія «Надежда» (відповідач у справі, ідентифікаційний код 22519085) є правонаступником всіх прав та обов'язків Виробничого підприємства «Надежда» (код ЄДРПОУ 22519085).
За умовами п., п 1, 2, 14 Договору позивач (Орендодавець) надав, а відповідач (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2956 га для розташування автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Задніпровська (в районі залізничного переїзду).
Пунктом 8 Договору встановлено, що він укладений на строк сорок дев'ять років.
Згідно з п, п. 3, 4 Договору земельна ділянка, що передається в оренду, вільна від забудови, інші об'єкти інфраструктури наявні.
Відповідно до п. 19 Договору передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у Договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до Договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації Договору за актом її приймання-передачі.
14.04.2010 р. Договір оренди землі зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041026101170.
Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:06:014:0084 загальною площею 0,2956 га для розташування автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Задніпровська (в районі залізничного переїзду), підтверджується Актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписано і скріплено печатками позивача і відповідача. (а.с. 20)
Як зазначено в п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2242421 грн. 60 коп. в цінах 2009 року.
Згідно з п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі: 94988 грн. 96 коп., що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року.
Пунктами 10 і 11 Договору закріплено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортицького району.
Відповідно до п. 12 Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
27.07.2011 р. позачерговою сесією шостого скликання Запорізької міської ради було прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яким було затверджено коефіцієнт, згідно якого розраховується розмір орендної плати за земельні ділянки. (а.с. 36, 37).
26.06.2012 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 37, яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р., та яким було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено коефіцієнт "6", згідно з яким визначається розмір орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій. Цим же рішенням було зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договір оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р. № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати. (а.с. 38)
Рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 було оприлюднено 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2013 р.
У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений пунктом 9 Договору оренди землі від 23.03.2010 р., не відповідає встановленому рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. та вимогам діючого законодавства, 12.02.2013 р. позивач звернувся до відповідача з пропозицією № 01/02-21/00355 щодо внесення змін до Договору оренду землі від 23.03.2010 р., в якій відповідачу було запропоновано внести зміни до Договору оренди землі шляхом викладення п. 9 договору в наступні редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Зазначена пропозиція відповідачем була отримана 19.02.2013 р., про що свідчить відповідна відмітка на повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. (а.с. 29)
Листом від 20.03.2013 р. № 444 відповідач відмовся від пропозиції позивача внесення змін до Договору оренди землі від 23.03.200 р., оскільки розмір орендної плати на рівні чотирикратного земельного податку, що закріплений в п. 9 Договору від 23.03.2010 р., в повній мірі відповідає вимогам законодавства. Крім того, відповідач просив врахувати скрутне фінансове становище підприємства.
16.04.2013 р. за вих. № 03/02-21/01155 на адресу відповідача повторно була направлена аналогічна пропозиція про внесення змін до Договору оренди землі від 23.03.2010 р.
На вказану пропозицію відповідач відповіді не надав.
Отже, як свідчать фактичні обставини справи, вирішити питання щодо приведення Договору оренди землі від 23.03.2010 р. у відповідність до вимог діючого земельного законодавства у позасудовому порядку сторонам у справі не вдалося.
У зв'язку із цим, прокурор звернувся до суду з даними позовом про внесення змін до Договору оренди землі від 23.03.2010 р., виклавши пункт 9 Договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників сторін та прокурора, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Приписами ст. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
На час вирішення спору в судовому засіданні порядок визначення розміру орендної плати врегульований статтею 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 19127/03/07.3/17-10, який набув чинності з 01.01.2011 р. Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. (ст. 288.1). Розмір орендної плати встановлюються у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. (стаття 288.5.1).
Статтею 274.1 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Орендна плата за землю визначена частиною 1 статті 21 Закон України «Про оренду землі» як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України внесенні зміни, відповідно до яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (Частина 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» в редакції Закону України № 2756-VІ від 02.12.2010 р.).
Відповідно до ч. 3 ст. 22 цього ж Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.
Згідно зі ст. 290 ГК України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Згідно з п. 34 ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Таким чином, з аналізу вище наведених норм законодавства, вбачається, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., якими встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом Договору оренди землі від 23.03.2010 р., в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки, прийняте Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.
Станом на час вирішення спору в судовому засіданні зазначене рішення Запорізької міської ради не визнано недійсними та не скасовано у встановленому законом порядку, тобто є чинними.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
З системного аналізу вище наведених норм чинного законодавства слідує, що нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до наданих суду позивачем пояснень рішенням від 03.03.2008 р. № 79 Запорізькою міською радою було вирішено затвердити базову вартість 1 м2 землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р.
Згідно Витягу від 26.06.2013 р., наданого Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:06:014:0084 нормативно грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки становить 803,37 грн., нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 2956 кв.м. становить 2374761,72 грн. (а.с. 35)
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
Відповідно до ч., ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні умови сторони передбачили в п. 32 Договору оренди, яким встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Як вже зазначалося раніше пунктом 12 Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України та частиною 5 ст. 188 ГГ України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 Договору, не відповідає законодавчо встановленому, а умовами спірного Договору оренди землі від 23.03.2010 р. передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру земельного податку, відповідач не ставить питання про розірвання договору, на цьому не наполягає і позивач, суд вважає, що наявні достатні підстави для зміни Договору у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, виклавши пункт 9 Договору у запропонованій прокурором редакції.
За таких обставин, вимоги В.о. прокурора Хортицького району міста Запоріжжя про внесення змін до Договору оренди землі від 23.03.2010 р., укладеного Запорізькою міською радою та ПП «Компанія «Надежда» і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 14.04.2010 р. за № 041026101170, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року» є доведеними, обґрунтованими та задовольняються судом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Прокурор і позивач надали всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідача стосовно того, що внесення змін в діючий договір оренди землі можливе тільки за взаємною згодою сторін спростовуються вищевикладеними обставинами.
Доводи відповідача, що в силу п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., яке офіційно оприлюднене 24.07.2012 р., повинно застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014 року, спростовуються наступним. Пунктом 14.1.147 статті 147 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Рішенням № 37 від 26.06.2012 р. визначено коефіцієнт, згідно з яким визначається розмір орендної плати, як загальнодержавного податку. Таким чином, строки, передбачені Податковим кодексом України для оприлюднення рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок не застосовуються до рішення № 37 від 26.06.2012 р.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, враховуючи міру та ступінь вини кожної із сторін у спірних правовідносинах, судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача в доход Державного бюджету України, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст., ст. 45, 29, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов В.о. прокурора Хортицького району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного підприємства «Компанія «Надежда», смт. Машівка Машівського району Полтавської області про внесення змін до договору оренди землі від 23.03.2010 р., укладеного Запорізькою міською радою та ПП «Компанія «Надежда» і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 14.04.2010 р. за № 041026101170, задовольнити повністю.
2. Внести зміни до Договору оренди землі від 23.03.2010 р., укладеного Запорізькою міською радою, м. Запоріжжя та Виробничим підприємством «Надежда», смт. Машівка Машівського району Полтавської області і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 14.04.2010 р. за № 041026101170, а саме:
пункт 9 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 142483 грн. 44 коп. (сто сорок дві тисячі чотириста вісімдесят три гривні 44 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
3. Стягнути з Приватного підприємства «Компанія «Надежда», (юридична адреса: 39400, смт. Машівка Машівського району Полтавської області, вул. Леніна, буд. 130; фактична адреса: 36008, м. Полтава, вул. Автобазівська, буд. 1, код ЄДРПОУ 22519085) на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район); банк отримувача: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район); МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; рахунок № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001; символ звітності банку - 206) 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України "08" листопада 2013 р.
Суддя Н.Г.Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.