Рішення від 04.11.2013 по справі 185/7620/13-ц

Справа № 185/7620/13-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2013 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді - Врони А.О., при секретарі - Константіновій К.Г., за участю позивача - ОСОБА_1, відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника третьої особи - ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Павлоград цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: служба у справах дітей Павлоградської міської ради, орган опіки та піклування Павлоградської міської ради, про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: служба у справах дітей Павлоградської міської ради, орган опіки та піклування Павлоградської міської ради, в якому просить (з урахуванням уточнення позовних вимог від 01.10.2013 року) усунути перешкод у спілкуванні з дітьми, зобов'язати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 усунути перешкоди у спілкуванні з доньками, ОСОБА_5, 04.04.2003р.н., ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та їх вихованні, визначити такі способи участі участі у спілкуванні з доньками ОСОБА_5, 04.04.2003р.н., ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та їх вихованні: забирати дітей на канікули до себе додому в с.Богданівку Павлоградського району, а також за адресою: АДРЕСА_1 для організації та здійснення спільного відпочинку та оздоровлення на території України, відвідування дітьми місця мого проживання в п'ятницю після закінчення шкільних уроків до неділі 16-00 год. за адресою: с.Богданівка, вул. Олега Кошового, буд. № 17 або за адресою моїх батьків: м.Павлоград, вул.Комарова, АДРЕСА_2, можливість систематичного спільного з дітьми відвідування лікарів та спільної з дітьми поїздки до Дніпропетровської обласної лікарні (вул. Космічна, буд. 1) для лікування астено-невротичного синдрому з обморочними пароксизмами, рухового неврозу, збільшених лімфоузлів у доньки ОСОБА_5 та пупочної грижі у ОСОБА_6, проводити час з дітьми в усі святкові, неробочі та релігійні свята на моїй території за вибором, дні народження дітей проводити разом з ними. В судовому засіданні 04 листопада 2013 року позивач збільшила розмір позовних вимог щодо побачень з дітьми з п'ятниці з 16-00 год. до неділі 16-00 год., просила про побачення з п'ятниці з 16-00 год. до понеділка 08-30 год., початку занять в школі, у урахуванням думки відповідачів у справі, які зазначили про доцільність визначення такого часу побачень.

В судовому засіданні позивач підтримала вимоги, просила їх задовольнити в повному обсязі на підставі доводів, викладених в позові.

Відповідачі в судовому засідання частково визнали позов, не заперечували проти визначення побачень позивача з дітьми кожного тижня з 16-00 год. п'ятниці до часу початку занять в школі (08-30 год. понеділка) за бажанням дітей, в день народження дітей з 15-00 год. до 17-00 год. за бажанням дітей, на канікулах восени, взимку, навесні по три дні за бажанням дітей, влітку - 1 місяць за бажанням дітей. Заперечували проти відвідування лікарів, оскільки діти не скаржаться на стан здоров'я, при виникненні захворювань відповідачі самостійно лікують дітей. Також просили визначити місце побачень за адресою: АДРЕСА_3, заперечували проти побачень в с.Богданівка, місцем проживання позивача з новим чоловіком.

Представник служби у справах дітей Павлоградської міської ради, органу опіки та піклування Павлоградської міської ради просила врахувати інтереси дітей при вирішенні справи.

З'ясувавши обставини справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази по справі в підтвердження вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково виходячи з наступного.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10).

26 липня 2012 року між ОСОБА_7 та ОСОБА_2 шлюб розірвано (а.с.6).

12 грудня 2012 року ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_8 (а.с.5).

ОСОБА_1 та ОСОБА_8 на даний час проживають разом, ведуть спільне господарство за адресою: с.Богданівка, вул. Олега Кошового, буд. № 17, що не заперечується сторонами у справі та підтверджено показами свідка, ОСОБА_8.

ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_3, проживають разом, ведуть спільне господарство, що не заперечується сторонами у справі.

Згідно рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 26 червня 2012 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Дніпропетровської області від 03 жовтня 2012 року, місце проживання дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, визначено з батьком ОСОБА_2.

Висновком органу опіки та піклування Павлоградської міської ради від 09.12.2011 року, висновком служби у справах дітей Павлоградської міської ради від 06.02.2012 року визначено спосіб участі у вихованні дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, матері, ОСОБА_7, щотижня з 16-00 год. п'ятниці до 16-00 год. неділі.

Декларацією прав дитини (прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року), яка підлягає застосуванню відповідно до ст.9 Конституції України та ст.ст.2, 8 ЦПК України, проголошено, що у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно із ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до ч. ч. 1 і 2 ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства», дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов'язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дитини.

Статтею 158 СК України передбачено, що за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Частинами 1, 2 ст. 159 СК України передбачено, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування, з урахуванням віку, стану здоров'я дитини, поведінки батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

У частинах 1, 2 ст. 155 СК України закріплено, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Згідно із п.2 ч.2 ст.18 СК України способами захисту сімейних прав та інтересів є, зокрема, примусове виконання добровільно не виконаного обов'язку.

Суд не вбачає підстав для визначення місця спілкування з дітьми за адресою: с.Богданівка, вул. Олега Кошового, буд. № 17, оскільки як вбачається з матеріалів справи, позивач зверталась до органів внутрішніх справ з приводу завдання їй тілесних ушкоджень ОСОБА_8, кримінальне провадження на даний час закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КК України, будинок, в якому позивач проживає з чоловіком, не є їх власністю.

Суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача про надання їй можливості відвідування з дітьми лікарів для лікування астено-невротичного синдрому з обморочними пароксизмами, рухового неврозу, збільшених лімфоузлів у доньки ОСОБА_5, та пупочної грижі у ОСОБА_6, оскільки доказів хвороби ОСОБА_5 суду не надано, з приводу хвороби ОСОБА_6 батько звертався до лікарів, отримував консультацію з приводу лікування.

Суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо проведення разом канікул, організації та здійснення спільного відпочинку та оздоровлення на території України, проведення часу з дітьми в усі святкові та релігійні свята на території позивача за її вибором, оскільки позивач не працює, самостійного доходу не має на даний час, що не заперечує, проживає разом з ОСОБА_8, щодо якого зверталась до органів внутрішніх справ з приводу завдання їй тілесних ушкоджень, будинок, в якому позивач проживає з чоловіком, не є їх власністю.

За таких обставин, з врахуванням віку дітей, пояснень, наданих дітьми в судовому засіданні, думки батьків, висновку органу опіки та піклування, акту обстеження матеріально-побутових умов за адресою проживання бабусі дітей, матері позивача, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково та визначити спосіб участі позивача у спілкуванні та вихованні дітей шляхом надання їй права на вільне спілкування з дітьми за місцем проживання матері позивача, бабусі дітей, кожного тижня з 16-00 год. п'ятниці до 08-30 год. понеділка та в день народження дітей, 04 квітня 2013 року з 15-00 год. до 17-00 год.

Керуючись ст.ст.10,11,209,212,214-215,218 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: служба у справах дітей Павлоградської міської ради, орган опіки та піклування Павлоградської міської ради, про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми - задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 не чинити перешкоди ОСОБА_1 у спілкуванні та вихованні дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4.

Визначити спосіб участі ОСОБА_1 у спілкуванні та вихованні дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, шляхом встановлення побачень матері з дітьми кожного тижня з 16-00 год. п'ятниці до 08-30 год. понеділка та в день народження дітей, 04 квітня 2013 року з 15-00 год. до 17-00 год. за адресою: АДРЕСА_3.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Рішення в повному обсязі складено 08 листопада 2013 року.

Суддя А. О. Врона

Попередній документ
34728420
Наступний документ
34728422
Інформація про рішення:
№ рішення: 34728421
№ справи: 185/7620/13-ц
Дата рішення: 04.11.2013
Дата публікації: 20.01.2014
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори, що виникають із сімейних правовідносин