ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
11 листопада 2013 року № 813/7516/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Качур Р.П. розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування, -
4 жовтня 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання невідкладно зупинити роботи по видобутку вугілля з лави № 171 шахти ВП «Шахта «Лісова» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Адміністративний позов мотивовано тим, що під час проведення планової перевірки відповідача на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в лаві № 171 шахти ВП Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» були виявлені порушення чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля», існують передбачені Законом підстави для заборони видобутку вугілля з лави № 171 ВП «Шахта «Лісова».
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 07.10.2013 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу відповідач отримав 17.10.2013 року, що підтверджено інформацією установи зв'язку.
На підставі ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України суд оцінив повідомлені позивачем обставини, розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, встановив наступне.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області № 645 від 18.09.2013 року та направлення на проведення перевірки № 1405/6.2 від 19.09.2013 року позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля». За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 6.2-03/115 від 02.10.2013 року.
У акті перевірки зазначено наступні порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки:
- в технологічній проектній документації (далі - ТПД) в розділі І «Гірничо-геологічний прогноз» відсутні «Доповнення до прогнозу гірничогеологічних умов відпрацювання лави №171 на IV квартал 2013р.», що є порушенням п. 19 гл. 1 розд. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;
- перевірка відповідності ТПД виїмкової дільниці лави №171 фахівцями шахти фактичним гірничо-геологічним умовам у II півріччі 2013р. здійснюється рідше одного разу на місяць (один раз на квартал), при чому записи результатів перевірки не підтверджені підписами призначених наказом керівника осіб (відсутні підписи головного маркшейдера і головного технолога), що є порушенням п.1 гл.4 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- не задіяно невідкладних заходів щодо відновлення порушеного кріплення на ПК2-ПКЗ та в районі «вікна» лави №171 в підземній виробці 171 конвеєрного штреку, а саме: не видалено відшарованих з покрівлі виробки шматків породи, не затягнуто затяжкою місць оголеної покрівлі, що є порушенням п. 2 гл. 6 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- допущена експлуатація рамного металевого податливого кріплення у виробці 171 конвеєрного штреку без затягування болтів кріплення скоб в замкових з'єднаннях рам аркового кріплення (ПК2,ПК4), чим порушено п. 5 гл. 3 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- по виробці Західного конвеєрного штреку протягом ПК2-ПКЗ відсутні окремі розпірні елементи аркового кріплення - центральні дерев'яні розпірки та бокові міжрамні стяжки, що є порушенням п. 1 гл. 3 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- не встановлене на розрахункову довжину (25м відповідно «ТПД виїмкової дільниці лави №171 пл.п7н») випереджаюче підсилююче кріплення підсилення перед лавою № 171 по 171 конвеєрному штреку та Західному конвеєрному штреку (фактично - 15м та 20м відповідно), що є порушенням п. 1 гл. 4 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- для встановлення кріплення підсилення перед лавою №171 по 171 конвеєрному штреку та Західному конвеєрному штреку не використовуються дерев'яні бруси, передбачені ТПД дільниці, що є порушенням п. 2 гл. 1 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- органне кріплення на кінцевій ділянці лави №171 з Західним конвеєрним штреком встановлене не у відповідності ТПД - стояки органного кріплення встановлені не суцільно, а в розбіжку, що є порушенням п. 17 гл. 4 розд. V «Правил безпеки у ВШ»;
- порушено вибухобезпеку електрообладнання на кабельному вводі борна апарату АПШ-1 на 171 конвеєрному штреку: кабельний ввод не ущільнений відповідно вимог НПАОП, що є порушенням п. 12 (ґ) гл. 1 розд. VІІІ «Правил безпеки у ВШ».
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля».
Примірник акта перевірки вручено директору ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» Дзіку І.Г., який підписався про його отримання, без жодних зауважень. Актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт з видобутку вугілля з лави № 171 пл. п7н, однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених у акті перевірки № 6.2-03/115 від 02.10.2013 року.
Приймаючи рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к, визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як зазначалось, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт з видобутку вугілля з лави № 171 пл. п7н, однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених у акті перевірки № 6.2-03/115 від 02.10.2013 року.
Враховуючи наведене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля», ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених у акті перевірки № 6.2-03/115 від 02.10.2013 року, Суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до державного підприємства «Львіввугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання невідкладно зупинити роботи по видобутку вугілля з лави № 171 ВП «Шахта «Лісова» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2013 року відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі. Оскільки спір вирішено на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати (судовий збір) стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова», а саме заборонити виконання робіт по видобутку вугілля з лави № 171 шахти ВП «Шахта «Лісова» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
3. Судовий збір з позивача не стягувати.
4. Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Суддя Качур Р.П.