Справа № 2а/2470/3184/11
Головуючий у 1-й інстанції: Спіжавка Г.Г.
Суддя-доповідач: Білоус О.В.
06 листопада 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Білоуса О.В.
суддів: Ватаманюка Р.В. Залімського І. Г.
при секретарі: Ковальчук О.В.
за участю:
позивача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: Фуштей М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Чернівцях на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м.Чернівцях про скасування рішення , -
ФОП ОСОБА_2 звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у м.Чернівцях про скасування податкового повідомлення-рішення. Позовні вимоги мотивовано тим, що ДПІ у Глибоцькому районі була проведена перевірку дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 вимог податкового законодавства за період з 1.07.2008 року по 31.12.2010 року, за результатами якої складено акт від 30.09.2011 року № 436\1700\НОМЕР_1. Відповідно до вказаного акту ДПІ у м.Чернівцях прийнято податкове повідомлення-рішення від 14 жовтня 2011 року № 0003680171. Вважаючи висновки податкового органу безпідставними, а рішення - неправомірним, просили визнати податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.05.2013 року позов задоволено. Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.05.2013 року, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представник відповідача (апелянта) апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі за обставин, викладених у ній, просив постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.05.2013 року скасувати, дав пояснення, аналогічні доводам, викладеним в апеляційній скарзі.
Позивач та її представник в судовому засіданні апеляційну скаргу не визнали у повному обсязі, проти її задоволення заперечили, вважаючи рішення суду першої інстанції законним, обґрунтованим і таким, що відповідає фактичним обставинам справи. Крім того, дали пояснення по суті апеляційної скарги, аналогічні викладеним в письмових запереченнях, що приєднані до матеріалів справи. Просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. При цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Частиною 1 ст. 195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, документальною плановою виїзною перевіркою виявлено порушення приватним підприємцем ОСОБА_2 ст.14 Закону України «Про плату за землю» заниження суми податкового зобов'язання орендної плати за земельні державної та комунальної власності за перевіряємий період з 01.07.2008р. по 31.12.2010р. загальну суму 50998,63 грн.
Згідно поданих приватним підприємцем ОСОБА_2 до ДПІ у м. декларацій по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008- 2010 p.p. вбачається, що:
- сума орендної плати за землю на 2008 рік (податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 17.01.2008р. ) становила 8004,14 грн. в тому числі за період з 01.07.2008р. по 31.12.2008р. 4002 (щомісячна сплата 667,01 грн.);
- сума орендної плати за землю на 2009 рік (податкова декларація від 26.01.2009р. вх.№2547) 68534,97 грн. (щомісячна сплата 5711,25 грн.);
- сума орендної плати за землю на 2010 рік (податкова декларація від 30.01.2010р.) становила 72578,53 грн. (щомісячна сплата 6048,21 грн.).
Приватним підприємцем ОСОБА_2 19.08.2010р. до ДПІ м. Чернівці подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної з відміткою у виді декларації (р.1) «за новоукладеними документами» із зазначенням орендної плати 28648,76 грн. в т.ч. серпень 2010р.- 6987,52 грн., вересень 2010р грн., жовтень 2010р. - 5415,31 грн., листопад 2010р. - 5415,31 грн., грудень 2010р. грн. (реєстраційний номер 115633 від 19.08.2010р.).
Відповідно до отриманих копій документів від департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин м. Чернівці ПП ОСОБА_2 на підставі рішення сесії Чернівецької міської ради XXIV скликання від 29.05.2003 року №226 отримала земельну ділянку площею 0,6356 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_1. Згідно договору оренди від 27.06.2003р. №779 орендодавцем являється Чернівецька міська рада, річна орендна плата складає 7522,83 грн. земельна ділянка надається в оренду для виробничих потреб.
Відповідно до додаткового договору № 1/779 від 24.04.2008р. до договору оренди відповідно до Закону України від 03.06.2008р. №309-УІ «Про внесення змін законодавчих актів України», «Про оренду землі», відповідно до Постанови 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» орендодавцем 01.01.2008р. збільшено річну орендну плату до 37662,44 грн., що становить 4,65 нормативно грошової оцінки земельної ділянки (809945,00*3%* 1,55). Додатковим договором №2/779 від 26.04.2008р. до договору оренди земельної ділянки 29.05.2003 року збільшено термін оренди до 01.05.2055р.
Додатковим договором №3/779 від 11.08.2008р. до договору оренди земельної ділянки №779 27.06.2003р. відповідно до Закону України від 03,06.2008р. №309-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про оренду землі», відповідно до Постанови КМУ від 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» орендодавцем з 01.01.2008р., Положення про оренду земельних ділянок та порядок визначення розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням 19 сесії міської ради V скликання від 31.08.2007р. №391 збільшено річну орендну плату до 59492,16 грн., що складає 3% нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.07.2008 p. у зв'язку з чим місячна орендна плата за липень - грудень 2008 року за даними перевірки має складати 4957,68 грн. (54492,16 грн. / 12міс.) за місяць. Тобто платнику необхідно було відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХП (далі Закон України №2535 - XII) та Методичних рекомендацій щодо подання та заповнення податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності суб'єктами господарювання затверджених наказом ДПА України від 20.12.2005р. №588 зареєстрованого у Мін'юсті України 30.12.2005р. №1591/1187,1 у разі виникнення обставин, що призвели до зміни податкового зобов'язання протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця подати до податкового органу за місцем знаходження земельної ділянки нову звітну податкову декларацію.
Згідно договору оренди від 13.06.2008р. №4961 Чернівецькою міською радою («Орендодавець») на підставі рішення 27 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 24.04.2008р. надано СПД ОСОБА_2 в оренду земельну ділянку загальною площею 0,3400 га.. яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Додатковим договором №1/4961 від 11.08.2008р. до договору оренди земельної ділянки №4961 від 13.06.2008 року з 01.07.2008 року розмір орендної плати становить 31824,00 грн. (1060800,0 грн.*0,01*1*3) у зв'язку з чим місячна орендна плата за липень - грудень 2008 року за даними перевірки має складати 2652,0 грн. (31824,00 грн. / 12 міс.) за місяць у зв'язку з чим платнику необхідно було відповідно до ст. 14 закону України №2535-ХІІ та Методичних рекомендацій щодо подання та заповнення податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності суб'єктами господарювання затверджених наказом ДПА України від 20.12.2005 р. №588 зареєстрованого у Мін'юсті України 30.12.2005 року №1591/11871 у разі виникнення обставин, що призвели до зміни податкового зобов'язання протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця подати до податкового органу за місцем знаходження земельної ділянки нову звітну податкову декларацію. Тобто заключенням додаткових договорів оренди №3/779 від 11.08.2008р. та № 4961 від 13.06.2008 р. щомісячна сума орендної плати за землю за липень -грудень 2008р. складає 7609,68 грн. (4957,68 грн. + 2652,0 грн.). За даними платника сума щомісячної орендної плати згідно поданої до ДПІ у м. Чернівці податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (вх. №827 від 17.01.2008р.) становить 667.01 грн. На думку податкового органу таким чином платником допущено щомісячне заниження податкового зобов'язання в сумі 6942,67 грн. (7609,68 грн. - 667,01 грн.), а за період з липня по грудень 2008р. сума заниження податкового зобов'язання становить 41656.02 грн.
З урахуванням вимог «Порядку проведення індексації грошової оцінки земель затвердженого Постановою КМУ від 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» та вимог п.1 додаткового договору №3/779 від 11.08.2008р. до договору земельної ділянки та п.1 додаткового договору №1/4961 від 11.08.2008р. до договору земельної ділянки на підставі листа Державного комітету статистики України від 10.01.2011р. №11/1-2/9 щодо середньорічного індексу інфляції та листа Державного комітету України з земельних ресурсів до орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2009 необхідно застосувати коефіцієнт індексації 1,059. У зв'язку з чим за даними перевірки сума орендної плати за землю за 2009р. становить 96703,80 грн. ((59492,16 грн.+31824,0 грн.*1,059) за даними додаткових договорів оренди №3/779 від 11.08.2008р. та №4961 від 13.06.2008р.
На підставі виявлених порушень податковим органом було прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким позивачу донараховано суми грошового зобов'язання по орендній платі за землю.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Статтею 15 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Судом першої інстанції встановлено, що по договору оренди від 13.06.2008 року №4961 на земельну ділянку, площею 0.3400га позивач податкових декларацій не подавала, оскільки від даної земельної ділянки відмовилася, наміру використовувати її не мала, а тому нею було подано до Чернівецької міської ради заяву про зміну конфігурації земельної ділянки.
На цій підставі 25.06.2009 року 41 сесія V скликання своїм рішенням № 969 відмінила пункт 2 додатку 4 до рішення 27 сесії міської ради V скликання та п.28.3 рішення 32 сесії міської ради V скликання від 11.09.2008 року № 673.
Листом Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин від 28.11.2008 року підтверджується те, що позивач не отримала свій примірник договору.
Також в даному листі вказується, що реєстрацію договір в ДЗК пройшов 25.02.2009 року, проте, позивачем не було його передано на реєстрацію, оскільки кошти в ДЗК по реєстрації договору № 4961 нею не сплачено. Даний договір було розірвано по рішенню Чернівецької міської ради 43 сесії міської ради V скликання від 27.08.2009 року № 1043.
В 2009 році було Чернівецькою міською радою було підготовлено проект договору №6081 від 23.09.2009 року, з проектом якого позивач ознайомилася 01.10.2009 року, але не підписала його. В 2009 році у позивача не було договірних відносин по оренді земельної ділянки площею 0.3400 га , що підтверджується копією договору від 23.09.2009 року №6081 , на якому підпис ОСОБА_2, відсутній та копією рішення №969 від 25.06.2009р. №969.
З матеріалів справи також вбачається, що за відомостями ДПІ у м.Черінвцях станом на 19.09.2012 року (а.с. 162) за позивачем відсутній податковий борг з орендної плати з фізичних осіб. Колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскільки договірних відносин з оренди земельної ділянки в позивача не було, то і нарахування недоїмки з орендної плати по договору №4961 від 13.06.2008 рік за період з липня 2008 по грудень 2008 рік в сумі 31824 грн. при проведенні перевірки є необґрунтованим, а рішення - неправомірним.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи, а тому колегією суддів відхиляються, оскільки не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених вимог у спосіб та межах, визначених законом.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Чернівцях, - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 11 листопада 2013 року .
Головуючий Білоус О.В.
Судді Ватаманюк Р.В.
Залімський І. Г.