07 жовтня 2013 р.Справа № 588/1252/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: П'янової Я.В.
Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Тростянецького районного суду Сумської області від 30.07.2013р. по справі № 588/1252/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області
про визнання дій незаконними та зобов'язання нарахувати і виплатити пенсію,
ОСОБА_1 11 липня 2013 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області, в якому просив визнати незаконними дії відповідача щодо нарахування і виплати пенсії з моменту застосування відповідачем дії норм Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік"; зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити пенсію відповідно до норм діючого законодавства, у тому числі, з урахуванням норм ст.ст.19, 75, 84, 91, 92 Конституції України з моменту застосування відповідачем дії норм Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та заборонити відповідачу відходити від встановленого судом порядку нарахування пенсії і не застосовувати норм законів, прийнятих з порушенням процедури їх прийняття.
30 липня 2013 року ухвалою Тростянецького районного суду Сумської області позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області, що заявлені ним за період з 2011 р. по 10.01.2013 р. щодо визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області по нарахуванню і виплаті пенсії, про зобов'язання відповідача УПФ в Тростянецькому районі Сумської області нарахувати і виплатити пенсію відповідно до норм діючого законодавства - залишено без розгляду.
Постановою Тростянецького районного суду Сумської області від 30.07.2013 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за період з 11.01.2013 р. по 30.07.2013 р.- відмовлено.
На зазначену постанову суду позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції і направити справу для продовження розгляду, вважаючи, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам ст. 159 КАС України, оскільки судом порушені норми матеріального та процесуального права, проігноровано і національне законодавство, і міжнародне право, і практика Європейського суду з прав людини, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.
Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується довідкою - розрахунком призначеної пенсії.
Посилаючись на те, що після прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" розмір пенсії позивача значно зменшився, останній звернувся з вказаним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Управління здійснює виплату пенсії позивачу в розмірах, передбачених чинним законодавством України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з Положенням про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 р. № 8-2, основним завданням управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами. Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь - які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Пунктом 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» передбачено, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі судових рішень, ухвалених на виконання зазначених статей Законів України, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 06.07.2011р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України № 20- рп/2011, прийнятим 26.12.2011 р. у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України.
Також, Конституційним Судом України у рішенні від 25.01.2012р. № 1-11/2012 визначено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України. Отже, застосуванню підлягають нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
З 23.07.2011 р. виплата пенсії позивача забезпечена у розмірах, передбачених чинним законодавством України, а саме згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Законами України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Про Державний бюджет України на 2013 рік" передбачено відповідні положення про застосування статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи.
Зазначеним Порядком визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З огляду на викладене, Управління здійснює виплату пенсії позивачу в розмірах, передбачених чинним законодавством України, а тому суд першої інстанції дійшов правомірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та направлення справи для продовження розгляду, а відтак і задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Тростянецького районного суду Сумської області від 30.07.2013р. по справі № 588/1252/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)П'янова Я.В.
Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Чалий І.С.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: П'янова Я.В.