Постанова від 06.11.2013 по справі 820/8522/13-а

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

06 листопада 2013 р. № 820/8522/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чудних С.О.,

за участю секретаря судового засідання Хмелівської Н.М.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправним рішення Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області та зобов'язати відповідача виправити помилки в державному акті права приватної власності на землю (серія ХР - 10-00-025047), вказавши правильно прізвище ОСОБА_1 замість ОСОБА_1 та виправити описку в місці знаходження земельної ділянки, а саме за адресою: АДРЕСА_1 замість АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 24.04.2013 року вона звернулась до Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області із заявою про виправлення помилок в державному акті про право приватної власності на землю, а саме вказати правильно прізвище "ОСОБА_1" замість "ОСОБА_1" та виправити описку в місці знаходженні земельної ділянки, а саме за адресою: АДРЕСА_1" замість "АДРЕСА_1". Проте, рішенням Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області позивачу було відмовлено у виправленні помилки у вказаному державному акті. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що суперечить вимогам законодавства, у зв'язку із чим позивач просила позов задовольнити.

В судовому засіданні 06.11.2013 року позивач повністю підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, Відділ Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, у судове засідання 06.11.2013 року не прибув, поважних причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надавав, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Враховуючи положення ст. 35 та ч.2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України та те, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи, враховуючи думку позивача, суд дійшов висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду даної справи за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.04.2013 року ОСОБА_1 звернулась до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області із заявою, у якій просила виправити описки, допущені в державному акті на право приватної власності на землю (серія ХР - 10-00-025047), вказавши правильно прізвище заявника ОСОБА_1 та виправити описку в місці знаходженні земельної ділянки, а саме за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 64-65).

Листом від 13.05.2013 року № 1045/13 Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області було відмовлено ОСОБА_1 у виправленні описок або помилок в державному акті виходячи із норм діючого законодавства (а.с. 35-36).

Не погоджуючись із вказаною відповіддю відповідача ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом порушених прав.

Слід зазначити, що спірні правовідносини виникли з приводу внесення виправлень в державний акт на право приватної власності на землю, які були врегульовані Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року № 43, Інструкцією про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325, які були чинні на час спірних правовідносин.

Так, у п. 2.9 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року № 43 , що була чинна на момент звернення позивача до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, закрпілено, що заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються. Заповнення вказаних документів здійснюється з використанням комп'ютерної техніки.

Відповідно до п.п. 4.1., 4.4. Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325, що була чинною на момент звернення позивача до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускається. У разі виявлення у виданому державному акті орфографічних або технічних помилок землевласником (землекористувачем) такий землевласник (землекористувач) звертається до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою (клопотанням) про видачу нового державного акта.

Беручи до уваги вищезазначені обставини та зміст заяви ОСОБА_1, суд приходить до висновку, що рішення Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області про відмову у виправленні ОСОБА_1 помилок в державному акті прийнято відповідно до норм законодавства, що діяло на момент звернення позивача, а тому є законним та обґрунтованим.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача виправити помилки в державному акті права приватної власності на землю, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Документи в паперовій формі, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру, витяги з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру, довідки, що містять узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру, кадастрові плани земельних ділянок та інші документи створюються шляхом роздрукування їх електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Як вбачається із п. 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки: 1) кадастровий номер згідно з пунктом 30 цього Порядку; 2) місцезнаходження (адреса); 3) опис меж із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності; 4) площа; 5) міри ліній по периметру; 6) координати поворотних точок меж; 7) дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі із зазначенням пунктів прив'язки; 8) дані про якісний стан земель та бонітування ґрунтів згідно з підпунктами 7 і 9 пункту 22 цього Порядку; 9) відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка, згідно з пунктами 21-23 цього Порядку; 10) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); 11) склад угідь згідно з підпунктом 7 пункту 22 цього Порядку із зазначенням контурів будівель і споруд, їх найменування; 12) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки згідно з пунктом 23 цього Порядку; 13) відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди; 14) нормативна грошова оцінка; 15) інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку; 16) інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Статтею 37 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах.

Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 до Державного земельного кадастру державними кадастровими реєстраторами вносяться відомості (зміни до них), зазначені у пунктах 21-25 цього Порядку, про об'єкти Державного земельного кадастру.

Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Враховуючи, що Інструкція про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325 та Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року № 43 на момент розгляду справи втратили свою чинність, то суд керується Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 та Законом України "Про Державний земельний кадастр", і виправлення помилок в державному акті права приватної власності на землю не допускається, оскільки всі відомості щодо земельної ділянки знаходяться в Державному земельному кадастрі.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем в ході судового розгляду справи було доведено правомірність рішення. Таким чином, відповідач, Відділ Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області, діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений законодавством, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства в Дергачівському районі Харківської області про скасування рішення - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 11.11.2013р.

Суддя С.О. Чудних