Постанова від 17.10.2013 по справі 811/2785/13-а

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2013 року Справа № 811/2785/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.,

при секретарі : Білоус І.В.

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області до Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області про визнання протиправними дій та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ

Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Філоненко Людмили Миколаївни з питань додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

- визнати протиправним і скасувати припис державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Філоненко Людмили Миколаївни від 05.07.2013 р. № 11-22-042/0887-0853.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що державним інспектором праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Філоненко Людмилою Миколаївною 05 липня 2013 року проведена позапланова перевірка Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області з питань додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про що складено акт перевірки від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887, протокол про адміністративне правопорушення від 05.07.2013 року за № 11-22-042/075 та припис від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887-0853 про зобов'язання в строк до 05 вересня 2013 року дотриматись квоти працевлаштування інвалідів відповідно до ст. 19 Закону України "про основи соціальної захищеності". Позивач вважає, що акт перевірки, припис та протокол про адміністративне правопорушення Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області є незаконними, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яка повернулась на адресу суду. В матеріалах справи містяться письмові заперечення, в яких зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволення. Зазначив, що позапланова перевірка позивача проведена відповідно до вимог чинного законодавства.

Заслухавши думку представника позивача та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі доручення Держпраці України від 14.06.2013 р. № 32-04/01-22/01-1121 (а.с. 41), в якому зазначений перелік бюджетних установ та організацій області, якими порушено вимоги ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", було проведено перевірку Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області з питань дотримання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Внаслідок чого було складено акт перевірки від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887 (а.с. 7-14).

За результатами перевірки та на підставі акту Територіальною державною інспекцією з питань праці у Кіровоградській області складено протокол про адміністративне правопорушення від 05.07.2013 року за № 11-22-042/075 та припис від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887-0853 про зобов'язання в строк до 05 вересня 2013 року дотриматись квоти працевлаштування інвалідів відповідно до ст. 19 Закону України "про основи соціальної захищеності".

Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 259 КЗпП України, нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу.

Згідно із положенням "Про Державну інспекцію України з питань праці", затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 386, Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр).

Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Основними завданнями Держпраці України є: реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю; реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення; реалізація державної політики з питань контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; розроблення та внесення пропозицій щодо формування державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю, зайнятість населення, а також законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, від 02.07.2012, № 390, позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.

Інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.

За результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Згідно ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Згідно із ч.ч. 1, 2, 3 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

В судовому засіданні встановлено, що підставою для проведення перевірки Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області є звернення Фонду соціального захисту інвалідів до Держпраці України, згода на проведення перевірки надана листом від 14.06.2013 р. № 32-04/01-22/01-1121 Держпраці України. На підставі доручення Держпраці України від 14.06.2013 р. № 32-04/01-22/01-1121 було оформлено направлення на проведення перевірки суб'єкта господарювання від 05.07.2013 р. № 1068/06-14/11 (а.с.18). За результатами перевірки було складено акт перевірки від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887 (а.с. 7-14).

Таким чином, суд приходить до висновку, що позапланова перевірка Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області проведена відповідно до вимог законодавства. Тому, суд не погоджується з доводами позивача про неправомірність та незаконність даної перевірки. Та приходить до висновку про відмову у задоволені позову в частині визнання протиправними дій державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Філоненко Людмили Миколаївни з питань додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Однак, стосовно визнання протиправним і скасування припису державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Філоненко Людмили Миколаївни від 05.07.2013 р. № 11-22-042/0887-0853 зазначає наступне.

Ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 вищевказаного закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Аналіз вищевказаних норм закону дає підстави дійти до висновку, що на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, громадські організації інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю покладено обов'язок по перше: виділити та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, по друге: надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, по третє: якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкції.

При цьому обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

В судовому засіданні з'ясовано, що на виконання норм чинного законодавства, в якості заходу по працевлаштуванню інвалідів, позивачем направлялися звіти форми № 3-ПН "інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 р. № 316, з посиланням на працевлаштування інваліда.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про виконання позивачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», а тому припис Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887-0853 підлягає скасування, а позовні вимоги в даній частині задоволенню.

Керуючись ст.,ст. 94,162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати припис державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Філоненко Людмили Миколаївни від 05.07.2013 року за № 11-22-042/0887- 0853.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 22 жовтня 2013 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду К.М. Притула