30 жовтня 2013 року справа № 823/3100/13-а
м. Черкаси
12 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Орленко В.І.,
при секретарі - Кулинич Ю.М.,
за участю представника позивача державного підприємства «Родниківка» Наймановської В.М. - за дорученням від 25.10.2013 р. № 132,
представника відповідача Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції Постоленко І.В. - за довіреністю від 11.01.2013 р. № 23-25/31-251,
представника відповідача Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції Рожка П.В. - за довіреністю від 11.01.2013 р. № 23-25/31-252,
представника відповідача Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції Гончаренка О.В. - за довіреністю від 29.10.2013 р. № 23-25/22-8610,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державного підприємства «Родниківка» до Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося державне підприємство «Родниківка», в якому просить визнати протиправними дії Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції по включенню в акт ревізії від 23.07.2013р. №02-21/95 фінансово-господарської діяльності ДП «Родниківка» за період з 01.01.2010 по 31.05.2013 висновків про визначення сум витрат благодійних, як збитків завданих підприємству; зобов'язати Уманську об'єднану державну фінансову інспекцію виключити з акта ревізії від 23.07.2013р. №02-21/95 відомості в частині недотримання граничних обсягів встановлених законодавством витрат на благодійну допомогу та завданню збитків на суму 258549 грн. 29 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обгрунтовуючи їх тим, що відповідачем проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Родниківка» за період з 01.01.2010 по 31.05.2013, за результатами якої складено акт від 23.07.2013р. №02-21/95. Відповідно до висновків акту ревізії підприємством перевищено граничний розмір надання благодійної допомоги на загальну суму 258549,29 грн., чим порушено вимоги п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006р. №1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів».
Позивач вважає, що висновки акту ревізії не відповідають нормам чинного законодавства, базуються на припущеннях і не підтверджуються доказами та даними діяльності державного підприємства «Родниківка», оскільки вказані витрати є затратами на соціальну сферу. Так, на виконання умов Колективного договору та угоди про соціальне партнерство, укладеної між Родниківською сільською радою, ДП «Родниківка», Уманською райдержадміністрацією, у період з 2010 року по травень 2013 року позивач поніс витрати на соціальну сферу, зокрема, на виплату працівникам підприємства матеріальної допомоги на лікування, поховання, з нагоди свят; видачу зерна, м'яса, інших продуктів харчування нинішнім та колишнім працівникам підприємства; витрати на ремонт приміщення школи та медамбулаторія, що знаходяться на балансі позивача; витрати на відрядження та харчування футбольної команди СК «Родниківка» тощо.
Матеріали ревізії з висновками про завдання збитків підприємству передані правоохоронним органам для вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб державного підприємства.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що в ході ревізії встановлено, що в порушення ст.75 Господарського кодексу України, п.п. 2 п. 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів» від 29.11.2006р. №1673 позивачем перевищено граничний розмір надання благодійної допомоги на загальну суму 258549,29 грн., у зв'язку з чим завдано збитки підприємству.
Посилання на положення колективного договору є необґрунтованими, оскільки останні поширюються виключно на працівників підприємства. Надання коштів та товарно-матеріальних цінностей за угодою про соціальне партнерство є за своїм змістом благодійною допомогою.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до п. 2.17 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2013 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 04.06.2013р. №№102, 103 та від 12.06.2013р. №105, посадовими особами Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції з 04.06.2013 до 17.07.2013 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Родниківка» (далі по тексту - підприємство, ДП «Родниківка») за період з 01.01.2010 по 31.05.2013, за результатами якої складено акт від 23.07.2013р. №02-21/95.
Ревізією дотримання граничних обсягів встановлених законодавством окремих витрат встановлено, що фінансовими планами на 2010 - 2013 роки витрати на надання благодійної допомоги не передбачені, в той час як фактично підприємством за період, що підлягав ревізії, надано благодійну допомогу на загальну суму 262549,29 грн., чим порушено вимоги ст. 75 Господарського кодексу України в частині невиконання фінансового плану.
Відповідно до даних Звітів про фінансові результати форми №2 чистий прибуток склав у 2009 році 50000,00 грн., в 2010 році - 73000,00 грн., в 2011 році - 78000,00 грн. та в 2012 році - 199000,00 грн.
Відповідно до п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006р. №1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів» міністерствам і іншим центральним органам виконавчої влади установлювати під час формування та затвердження фінансових планів суб'єктам господарювання державного сектору економіки суму витрат на благодійну, спонсорську та іншу допомогу суб'єктів господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків, у розмірі не більш як 1 відсоток обсягу чистого прибутку (за результатами попереднього звітного року).
Згідно даних Звітів про фінансові результати форми №2 чистий прибуток ДП «Родниківка» склав у 2009 році 50000,00 грн. (1% - 500,00 грн.), в 2010 році - 73000,00 грн. (1% - 730,00 грн.), в 2011 році - 78000,00 грн. (1% - 780,00 грн.) та в 2012 році - 199000,00 грн. (1% - 1990,00 грн.).
Враховуючи вищевикладене, підприємством перевищено граничний розмір надання благодійної допомоги на загальну суму 258549,29 грн. (262549,29 - 500,00 - 730,00 - 780,00 - 1990,00), в тому числі: у 2010 році - 93638,49 грн., у 2011 році - 56400,70 грн., у 2012 році -105230,30 грн., у січні - травні 2013 року - 3279,80 грн., чим порушено вимоги п. 13 постанови Кабінету Міністрів України №1673 від 29.11.2006р. в частині витрачання підприємством на благодійну, спонсорську та іншу допомогу не більше 1 відсотка обсягу чистого прибутку за результатами попереднього звітного року.
Під час ревізії директором ДП «Родниківка» Войченком С.М. по суті виявленого порушення надано наступні пояснення: «Відповідно до постанов Уряду та соціальної угоди між сільськогосподарськими підприємствами та райдержадміністрацією всі сільськогосподарські підприємства надають допомогу селищній раді, школі, установам допомогу у розмірі 100 грн. на 1 га. Допомога надавалась установам села, на харчування учням школи».
За результатами ревізії головним державним фінансовим інспектором відповідача складено реєстри надання благодійної допомоги позивачем грошовими коштами та товарно-матеріальними цінностями за період з 01.01.2010 по 31.05.2013, що підписані головним бухгалтером підприємства.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993р. №3356-XII колективний договір, угода укладаються на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та роботодавців.
Згідно ст. 5 вказаного Закону умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.
Зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції з урахуванням норм чинного законодавства і може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством гарантії, соціально-побутові пільги (ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» та ст. 13 і ст. 91 Кодексу законів про працю України).
Судом встановлено, що відповідно до пункту 8 розділу 9 «Розвиток соціальної сфери підприємства, соціально-трудові пільги, компенсації» Колективного договору державного підприємства навчально-дослідного господарства «Родниківка» Уманського державного аграрного університету на 2008 - 2010 роки (зареєстрований в Родниківській сільській раді 22.09.2008р.) адміністрація зобов'язується щорічно виділяти працівникам та пенсіонерам господарства безкоштовно зерно в кількості до 1 тони на одну людину. Щорічно виділяти кошти на покращення соціально-культурної сфери села, розвитку спорту та охорони правопорядку.
Пункт 7 розділу 5 Колективного договору за 2008 - 2010 роки визначає, що адміністрація зобов'язується надавати матеріальну допомогу працівникам підприємства в разі потреби, надавати для організації похорон осіб, визначених в п.п. 7 п. 23.1 розділу 3, продукти харчування до 1500 грн. та грошовими коштами в сумі до 1500 грн.
Відповідно до п. 13 розділу 7 Колективного договору за 2008 - 2010 роки адміністрація зобов'язується: виділяти кошти на охорону праці, здоров'я (сільським та районним закладам медицини), техніку безпеки і виробничу санітарію.
Згідно розділу 14 «Додаткові положення» адміністрація і профком зобов'язуються: проявляти турботу про працівників господарства, пенсіонерів, ветеранів війни і праці - виділяти безкоштовно продукти харчування до 300 грн. в рік та зерно до 600 кг в рік; проявляти турботу про дітей працівників підприємства - виділяти безкоштовно продукти для харчування дітей працівників підприємства, що навчаються в Родниківській ЗОШ.
Суд звертає увагу, що положення аналогічного змісту викладені і в Колективному договорі державного підприємства «Родниківка» на 2011 - 2013 роки, прийнятому загальними зборами робітників та спеціалістів ДП «Родниківка» 07.02.2011р., та зареєстрованому в Родниківській сільській раді 28.02.2011 року.
12.01.2010 року між Родниківською сільською радою (надалі - Сторона 1), державним підприємством «Родниківка» (надалі - Сторона 2), Уманською районною державною адміністрацією (надалі - Сторона 3) укладено Угоду про соціальне партнерство (далі по тексту - Угода).
Дана соціальна партнерська Угода укладена з метою досягнення стабільного соціального і економічного розвитку села, виконання послуг для потреб територіальної громади села, створення сприятливих умов діяльності місцевого самоврядування та об'єкта господарювання (п.1.1 Угоди).
Відповідно до п. 2.2 Угоди Сторона 2 зобов'язується: виділити на цілі, визначені п.п.1.1 Угоди, кошти в сумі 247800,00 грн. за 2478 га за кожен рік (із розрахунку 100 грн. за 1 га земель).
З реєстрів надання благодійної допомоги Позивачем грошовими коштами та товарно-матеріальними цінностями за період з 01.01.2010 по 31.05.2013 (а.с. 42-46), що є додатком до акту ревізії, вбачається, що до витрат, які віднесені до благодійної допомоги, включено: суми матеріальної допомоги працівникам підприємства; членські внески до ради сільськогосподарських товаровиробників; будівельні товари на ремонт медамбулаторії; вартість зерна, виданого робітникам і пенсіонерам; вартість м'яса та інших продуктів, виданих працівникам; вартість продуктів, виданих ветеранам; витрати на відрядження та харчування футбольної команди СК «Родниківка» та ін.
Позивачем надано до суду копії заяв та наказів про надання матеріальної допомоги на лікування працівникам підприємства, поховання близьких родичів працівників підприємства та пенсіонерів підприємства; матеріальної допомоги до свята 8 Березня, для відзначення 65-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній Війні; копії наказів про видачу безкоштовно зерна пшениці і кукурудзи працівникам підприємства та пенсіонерам; копії наказів про преміювання працівників підприємства поросятами, м'ясом (яловичина) за вчасне завершення посіву ранніх культур відповідно у 2010, 2011 роках; відомість на видачу коштів на відрядження та харчування членів футбольної команди СК «Родниківка».
Судом встановлено, що на балансі державного підприємства «Родниківка» обліковується нежитлове приміщення їдальні, медамбулаторії та автогаража медамбулаторії за адресою: с. Родниківка, вул. Леніна, 5 (довідка Родниківської сільської ради від 21.10.2013р. №350).
До 14.11.2011 року на балансі ДП «Родниківка» знаходилась будівля школи (довідка позивача від 11.10.2013р. №117). Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011р. №533 надано згоду на безоплатну передачу з балансу державного підприємства «Родниківка» об'єкта незавершеного будівництва будівлі школи передано безоплатно у спільну власність територіальних громад сіл, селища Уманського району Черкаської області.
З листа Ради сільськогосподарських товаровиробників Уманського району від 12.03.2013р. №230 вбачається, що директора НДГ «Родниківка» просять сплатити членські внески раді сільськогосподарських товаровиробників за 2011 рік; станом на 01.01.2011 року підприємство орендувало 1937 га землі, а тому сума внеску становить 3875 грн.
Відповідно до п.п. 1, 9 ст.75 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, враховувати їх при формуванні виробничої програми, визначенні перспектив свого економічного і соціального розвитку та виборі контрагентів, а також складати та виконувати річний та з поквартальною розбивкою фінансовий план на кожний наступний рік. Розподіл прибутку (доходу) державних комерційних підприємств здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану з урахуванням вимог цьогоКодексу та інших законів
Підпунктом 2 п. 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів» від 29.11.2006р. №1673 передбачено, що міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади установлювати під час формування та затвердження фінансових планів суб'єктів господарювання державного сектору економіки суму витрат на благодійну, спонсорську та іншу допомогу суб'єктів господарювання, державна частка у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, у розмірі не більш як 1 відсоток обсягу чистого прибутку (за результатами попереднього звітного року). У разі виникнення об'єктивної потреби у плануванні зазначених витрат понад визначені граничні розміри та/або за відсутності чистого прибутку їх обсяг встановлюється за рішенням органу, уповноваженого управляти майном (корпоративними правами) суб'єкта господарювання, відповідно до поданого суб'єктом розрахунку таких витрат, за погодженням з органами, уповноваженими затверджувати фінансові плани.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про благодійність та благодійні організації» благодійництво - це добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги; специфічними формами благодійництва є меценатство і спонсорство.
Встановленими в судовому засіданні обставинами підтверджується, що на підставі положень Колективних договорів, угоди про соціальне партнерство позивач поніс саме соціальні витрати (а не надав благодійну допомогу), відтак суд вважає необгрутованими і такими, що не відповідають дійсності висновки акту ревізії щодо перевищення позивачем граничних розмірів надання благодійної допомоги на 258549,29 грн. та завдання збитків підприємству.
Під час вирішення спору, суд також враховує, що інший судовий порядок оскарження актів ревізії фінансових інспекцій законодавством не встановлений. Згідно із частиною першою статті 13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993р. № 2939-XII дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку. Акт від 23.07.2013р. №02-21/95 є актом суб'єкта владних повноважень. У ньому наведені відомості, які прямо і безпосередньо стосуються прав, інтересів та обов'язків позивача, за таких обставин цей акт є актом індивідуальної дії. Крім того, позивач не оскаржує безпосередньо сам акт 23.07.2013р. №02-21/95, а вважає неправомірними дії відповідача щодо включення до нього певних висновків.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції по включенню в «Акт ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Родниківка» за період з 01.01.2010 по 31.05.2013» від 23.07.2013р. №02-21/95 висновків про визначення сум витрат благодійних, як збитків завданих підприємству.
Зобов'язати Уманську об'єднану державну фінансову інспекцію виключити з Акта ревізії від 23.07.2013р. №02-21/95 відомості в частині недотримання граничних обсягів витрат на благодійну допомогу та завданню збитків на суму 258549 грн. 29 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Родниківка» 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 04.11.2013р.