31 жовтня 2013 року Справа № 876/5332/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.
за участю секретаря судового засідання: Копанишин Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Залізничного районного суду м. Львова від 25.02.2013 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова Николайко М. про проведення перерахунку пенсії,-
встановив:
04.12.2012 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова провести перерахунок пенсії, якого не було проведено 01.05.2012р.. згідно постанови Кабінету міністрів України № 327 з використанням коефіцієнта стажу станом на 01.01.2008р. починаючи з 01.09.2012р.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію за віком, подовжував працювати. Позивач звертався із заявами до УПФУ у Залізничному районі м.Львова щодо розміру його пенсії з 01.05.2012р.. на які отримав відповідь, що перерахунок пенсії з 01.03.2010р. був проведений з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за показником за 2009 рік - за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії та що 01.05.2012р. проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012р. № 327.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 25.02.2013 р. у задоволенні позову ОСОБА_1 до Заступника начальника Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова Николайко М. про зобов'язання проведення перерахунку пенсії - відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до пункту 6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене, керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, суд зазначив, що приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 р. відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Отже, перерахунок пенсії позивача проводився відповідно до норм чинного законодавства.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, з підстав наведених у апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова і з 29.01.2003р. отримує пенсію за віком згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після призначення позивачу пенсії за віком він продовжував працювати. 15.03.2010 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до п.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зазначений перерахунок пенсії позивачу був проведений відповідачем з 01.03.2010р. із застосуванням показника заробітної плати по Україні за 2007 рік. відповідно до п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 „Про деякі питання соціально захисту окремих категорій громадян", з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 р.
Так, згідно листа управління ПФУ Залізничному районі м.Львова від 24.09.2010р. направленого позивачу, відповідач здійснив перерахунок пенсії за віком з 01.03.2010 року по стажу, та відмовив у перерахунку, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р.
Із заперечення управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова слідує, що позивачу з 01.05.2012р. проведено перерахунок пенсії відповідно до п.2 постанови Кабінету міністрів України від 23.04.2012р. № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», внаслідок якого розмір пенсії становить 1533,36 грн., в тому числі 1 188,49 грн. - розмір пенсії за віком, 145,16 грн. - доплата за понаднормовий стаж (19 років). 41.05 грн. - підвищення згідно 20 % темпів росту заробітної плати, 58,66 грн. - надбавка дітям війни, 100 грн. - підвищення відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 327.
Так, частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
У редакції Закону від 9 липня 2003 року, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону).
Відповідно до ч 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI статтю 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» змінено та викладено в такій редакції: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Цим же Законом до ст. 40 Закону було внесено зміни згідно яких показник Зс було змінено та викладено в такій редакції Зс - (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 вказані вище зміни були визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону, у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.
Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Відповідно до п.п.І. 2 Постанови Кабінету міністрів України від 23.04.2012р. №327 „Про підвищення рівня соціального захисту населення", пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і 'Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік. а пенсії призначені до 1 травня 2012 р. відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років), підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Залізничного районного суду м. Львова від 25.02.2013 р. по справі № 1309/10302/12 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя І.В. Глушко
Судді О.О. Большакова
В.Я. Макарик