Справа № 2-а/262/237/2013
(письмове провадження)
08.11.2013 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді Мачуського О.М.
при секретарі Клімової С.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого зазначила, що вона з 13.02.2009 року перебуває на обліку в УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та їй призначена пенсія за віком. Позивач працювала в Управлінні пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька з 21.02.1995 року по 04.02.2009 року, востаннє на посаді головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів. Стаж державної служби - 13 років 11 місяців 15 днів. 07.10.2013 року позивач звернулась до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, які відображені у довідці від 02.10.2013 року № 10087/02 нової форми про складові заробітної плати виданої Управлінням пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька за період роботи з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Рішенням № 4450 від 17.10.2013 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби не є складовими заробітної плати, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії. Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмолено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, чим порушені її конституційні права на соціальний захист. На підставі зазначеного, позивач просила суд визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька № 4450 від 17.10.2013 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця їй, ОСОБА_1, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька № 10087/02 від 02.10.2013 року, які враховуються при розрахунку пенсії та із яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов'язати УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.10.2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, ОСОБА_1, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач ОСОБА_2 та представник відповідача ОСОБА_3 надали до суду заяви, в яких просили справу розглянути в порядку письмового провадження.
Оскільки усі сторони, які приймають участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, справа розглянута відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 13 лютого 2009 року призначено пенсію державного службовця за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.
Після звільнення 04 лютого 2013 року з посади головного спеціалісту відділу обліку надходження платежів Управлінням пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, ОСОБА_1 була видана довідка № 1518/10 від 12.02.2009 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка не містила даних про суми допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також про індексацію заробітної плати (а. с. 10).
Позивачем до суду надана довідка № 10087/07 від 02.10.2013 року про складові заробітної плати (надбавки та премії) за період роботи з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до якої сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 10 035 грн. 00 коп.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати - 11 023 грн. 99 коп.; для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: з 30.04.2007 року посадовий оклад - 520,00 грн., ранг - 55,00 грн., з 31.01.2008 року посадовий оклад - 607,00 грн., ранг - 55,00 грн., з 01.02.2008 року посадовий оклад - 880,00 грн., ранг - 55,00 грн. (а.с. 09).
07 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум допомоги та індексації заробітної плати, вказаних у довідці № 10087/07 від 02.10.2013 року. Рішенням УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька № 4450 від 17 жовтня 2013 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст.33 Закону України "Про державну службу" (а.с. 8).
Таке рішення відповідача у справі - суб'єкта владних повноважень суд вважає протиправним, так як воно прийнято всупереч закону.
Відповідно до преамбули Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058) зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України № 1058 задекларовано, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон України № 3723) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі ст. 37 Закону України 3723 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Стаж на державній службі ОСОБА_1 складає 13 років 11 місяців 15 днів, таким чином, відсоток від заробітної плати складає 83.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже суд дійшов висновку, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватись при обчисленні пенсії державного службовця.
До спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та містяться в статтях 41 Закону № 1058 та статті 66 Закону № 1788.
При цьому судом враховані висновки Верховного Суду України, викладені в рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України (справи № 21-97а13 від 28 травня 2013 року, № 21-125а13 від 14 травня 2013 року, № 430а11 від 20 лютого 2012 року).
Як випливає з положень ст. 84 Закону України № 1788, у разі якщо пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії з відповідною заявою та усіма необхідними документами до 15-го числа включно, то перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа цього місяця. Оскільки ОСОБА_1 звернулась із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії 07 жовтня 2013 року, то він має бути здійснений з 1 жовтня 2013 року.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 122, 159, 160-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька № 4450 від 17.10.2013 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця їй, ОСОБА_1, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька № 10087/02 від 02.10.2013 року, які враховуються при розрахунку пенсії та із яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.10.2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, ОСОБА_1, у розмірі 83 % суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: О.М. Мачуський