83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
14.04.09 р. Справа № 41/52
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Прудніковій Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”, структурний підрозділ „Шахта „Єнакієвська” м. Єнакієве
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5154,16 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Дорохова Т.О. - довіреність № 02-41 від 12.01.2009 року
від відповідача: Новік Д.В. - довіреність № 01/4-15345 від 30.12.2008 року
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”, структурний підрозділ „Шахта „Єнакієвська” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5154,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на структурному підрозділі відповідача, „Шахта „Єнакієвська”, встановлено факт засмічення земель промисловими відходами на території промислового майданчику, чим порушено вимоги ст.ст. 91, 96, 164 Земельного кодексу України, ст.ст. 35, 46 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, та чим нанесені збитки державі на загальну суму 5154,16 грн., які розраховано згідно з „Методикою визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року.
Відповідачем, згідно з відзивом на позовну заяву (вих. № 274 від 10.04.2009 року), позовні вимоги про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в сумі 5154,16 грн., визнано в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
Головним спеціалістом - держаним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області, згідно з планом роботи Державної екологічної інспекції на 2008 рік проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на СП „Шахта „Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля”, результати якої викладені у акті перевірки додержання природоохоронного законодавства України на СП „Шахта „Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля” № 78 від 03.07.2008 року (надалі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, факт засмічення земель проммайданчику шахти промисловими відходами - гірничою породою в результаті розміщення породи в несанкціонованих місцях, що є порушенням вимог ст.ст. 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 35, 46 Закону України „Про охорону земель”, ст. 17 Закону України „Про відходи”. Виміри площ ділянок та об'ємів за складованих відходів виконані маркшейдерською службою шахти у присутності держінспектора з ОНПС рулеткою 50 м № 57, яка пройшла держперевірку 25.10.2007 року. Засмічено породою всього 7 земельних ділянок.
За результатами перевірки відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції Структурному підрозділу „Шахта „Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля” видано припис від 03.07.2008 року № 78, яким приписано, зокрема, не допускати факти засмічення земель промисловими відходами.
На підставі висновків акту перевірки 15.10.2008 року головним спеціалістом - держаним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону складено протокол про порушення природоохоронного законодавства Структурним підрозділом „Шахта „Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля”.
Згідно наведеного протоколу, засмічена територія складається з 7-ми земельних ділянок (№№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Виміри площ ділянок та об'ємів заскладованих відходів виконані маркшейдерською службою СП „Шахта „Єнакіївська” у присутності держінспектора з ОНПС рулеткою 50 м № 57, яка пройшла держперевірку 25.10.2007 року. Вимірюванням встановлено засмічення земель промисловими відходами: на земельній ділянці № 1 площею 75 кв.м. об'ємом засмічення 75 куб.м., на земельній ділянці № 2 площею 300 кв.м. об'ємом засмічення 360 куб.м., на земельній ділянці № 3 площею 300 кв.м. об'ємом засмічення 270 куб.м., на земельній ділянці № 4 площею 250 кв.м. об'ємом засмічення 200 куб.м., на земельній ділянці № 5 площею 620 кв.м. об'ємом засмічення 620 куб.м., на земельній ділянці № 6 площею 60 кв.м. об'ємом засмічення 48 куб.м., на земельній ділянці № 7 площею 120 кв.м. об'ємом засмічення 60 куб.м.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом - державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону було здійснено розрахунок розмірів шкоди, заподіяної Структурним підрозділом „Шахта „Єнакіївська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” внаслідок засмічення земельних ресурсів промисловими відходами (гірничою породою) на території промислового майданчику СП „Шахта „Єнакіївська”. Відповідно до наведеного розрахунку загальний розмір шкоди склав 5154,16 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи -це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства № 78 від 03.07.2008 року.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було розраховано розмір шкоди, заподіяної Структурним підрозділом „Шахта „Єнакіївська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” внаслідок засмічення земельних ресурсів промисловими відходами (гірничою породою) на території промислового майданчику СП „Шахта „Єнакіївська”, який склав 5154,16 грн.
Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності (п. 1.2. Методики)
Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Сума збитків в розмірі 5154,16 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Єнакіївської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як зазначалось, відповідачем в повному обсязі визнано позовні вимоги про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в сумі 5154,16 грн.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що дії відповідача та визнання позову відповідачем у даній справі не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приймає визнання відповідачами позову та позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі ст. 78 Господарського процесуального кодексу України.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5154,16 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, , р/р 26002301636482 у філії відділення ПІБ м. Єнакієве, Донецька область, ЗКПО 32276912, МФО 334215, ІНН 322769105115) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Єнакіївської міської ради збитки, заподіяні державі, в сумі 5154,16 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, , р/р 26002301636482 у філії відділення ПІБ м. Єнакієве, Донецька область, ЗКПО 32276912, МФО 334215, ІНН 322769105115) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, , р/р 26002301636482 у філії відділення ПІБ м. Єнакієве, Донецька область, ЗКПО 32276912, МФО 334215, ІНН 322769105115) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Суддя Гончаров С.А.