Рішення від 15.10.2013 по справі 908/2791/13

номер провадження справи 9/67/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2013 Справа № 908/2791/13

За позовом Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя (69038, м. Запоріжжя, вул. Кругова, 152) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -

позивач: Запорізька міська рада (69005, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5)

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Боєва О.С.

За участю представників:

Від прокурора: Понятенко К.А.(посвід. № 013456 від 03.12.12)

Від позивача: Михайловський А.С. (дов. № 01-38/01770 від 12.07.12)

Від відповідача: Гуліян Т.Г. (дов. № юр-201/а від 29.04.13)

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Заявлено позов про зміну п. 8 договору оренди земельної ділянки від 15.04.2006р., укладеного між Запорізькою міською радою та ПАТ "Укрнафта", площею 0,2117 га., яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова 103, для розташування автозаправної станції, та викладення його в такій редакції: "Пункт 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 97807,94 грн. (дев'яносто сім тисяч вісімсот сім грн. 94 коп.) що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013року".

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.08.2013р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/2791/13, судове засідання призначено на 29.08.2013р. У судовому засіданні 29.08.2013р. на підставі ст.77 ГПК України оголошено перерву до 17.09.2013р. Ухвалою суду від 17.09.2013р. в порядку ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено до 15.10.2013р.

15.10.2013р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Прокурор та позивач підтримали позовні вимоги, викладені у позовній заяві, зазначивши, зокрема, про наступне. 15.04.2006р. між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі, за умовами якого відповідачу було надано в строкове платане користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова,103. 26.06.2012р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 37 згідно якого розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжі, надану для розташування автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку. 02.04.2013р. позивачем на адресу відповідача було направлено пропозицію «Про внесення змін до договору оренди землі», в якій було викладено новий зміст договору оренди, однак, відповідачем було надано відповідь про відмову від укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки. У зв'язку з чим, прокурор та позивач на підставі ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 188 ГК України, ст.ст. 288.1, 288.5 Податкового кодексу України просять позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив зазначивши, зокрема, про наступне. По-перше, вважає, якщо що в силу п. 4.1.9 ст. 4 та п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012р., яке офіційно оприлюднене 24.07.2012р. (тобто після 15 липня), повинно застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014р. По-друге, вважає, що звернення до суду з метою захисту права на отримання належного розміру орендної плати та приведення умов договору до вимог закону є безпідставним, оскільки договір вже в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, а сплачуваний розмір орендної плати жодним чином не порушує інтересів Запорізької міської ради щодо отримання належного розміру орендної плати. По-третє, враховуючи факт, що жодним положенням чинного законодавства не передбачено в якості безумовної підстави для внесення змін до договору оренди землі затвердження органом місцевого самоврядування нових ставок з орендної плати, а ПАТ «Укрнафта» сплачує оренду плату на рівні чотирикратного земельного податку, що в повній мірі відповідає вимогам податкового законодавства, то одностороння вимога орендодавця змінити істотну умову договору є не тільки безпідставною, а й неправомірною в розумінні діючого законодавства. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

15.04.2006р. між Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач у справі) та ВАТ "Укрнафта" (станом на час розгляду справи - ПАТ "Укрнафта") (орендар, відповідач у справі) був укладений договір оренди землі, за умовами якого, орендодавець, відповідно до рішення двадцять п'ятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 29/78 від 30.11.2005р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 103 (п. 1).

Відповідно до п 2., п. 3 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2117 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля АЗС, навіс, резервуари пального, паливно-роздавальні колонки з пультом управління, замощення, які належать орендарю та які не передаються в оренду.

Згідно з п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 788264 грн. 95 коп., в цінах 2006 р.

Договір укладено на десять років (п. 7 договору).

Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2006р. за № 040626100467.

Пунктом 8 договору, в редакції додаткової угоди від 13.11.2007р. до договору оренди землі від 31.05.2006р. № 040626100467, встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 31530 грн. 60 коп., що складає 4% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах на 2007р.

Пунктами же 9 та 10 договору, в редакції додаткової угоди від 13.11.2007р., визначено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району 33213812700009 в управлінні Держказначейства у Шевченківському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676911, код 13050200.

За умовами п. 11 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

У пункті 18 договору сторонами погоджено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, які визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.

Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 31.05.2006р. № 040626100467 вказана земельна ділянка (кадастровий № 2310100000:07:075:0016) була передана орендодавцем орендарю.

03.03.2008р. Запорізькою міською радою на дев'ятнадцятої сесії п'ятого скликання було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто"; затвердити базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р.; впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 року (п.п. 1, 3, 7 рішення). Рішення Запорізької міської ради від 15.06.01 № 17 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя" визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки. Доручено управлінню земельних ресурсів у місті Запоріжжі Запорізької області до 01.05.08р. розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників (п.п. 8, 9 рішення).

27.07.2011р. на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання було прийнято рішення № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" відповідно до якого визначений коефіцієнт, згідно якого розраховується розмір орендної плати за земельні ділянки.

Рішенням двадцять третьої сесії шостого скликання Запорізької місткої ради від 26.06.2012р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено коефіцієнт "6", згідно з яким визначається розмір орендної плати на земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону, рада в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Прийняття Запорізькою міською радою рішення № 37 від 26.06.2012р. потребує, в свою чергу, внесення змін в договору оренди землі.

02.04.2013р. Запорізька міська рада звернулась до відповідача з пропозицією (вих. № 01/02-21/00954) внести зміни до договору оренди землі від 31.05.2006р. № 040626100467, зокрема, шляхом викладення п. 8 договору наступним чином: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 97807 грн. 94 коп. (дев'яносто сім тисяч вісімсот сім грн. 94 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року». До пропозиції було додано розрахунок орендної плати на земельну ділянку на 2 аркушах та додатковий договір до договору оренди землі від 31.05.2006р. за № 040626100467 в 2-х примірниках.

Відповідач, в свою чергу, підписаний примірник додаткового договору до договору оренди землі від 31.05.2006р. за № 040626100467 на адресу позивача не повернув.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею ж 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).

Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно витягу від 06.02.2013р. з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим № 2310100000:07:075:0016 нормативно грошова оцінка кв.м. земельної ділянки під забудовою становить 770,02 грн., нормативно грошова оцінка земельної ділянки під забудовою площею 2117 кв.м. становить 1630132,34 грн.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Пунктом 32 договору оренди сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Пунктом 11 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

Отже нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача про те, що в силу п. 4.1.9 ст. 4 та п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012р., яке офіційно оприлюднене 24.07.2012р., повинно застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014р., спростовується наступним. Пунктом 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Рішенням № 37 визначено коефіцієнт, згідно з яким визначається розмір орендної плати, як загальнодержавного податку. Таким чином, строки, передбачені Податковим кодексом України для оприлюднення рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок не застосовуються до рішення № 37.

Згідно зі ст. 49 ГПК України з відповідача в доход Державного бюджету України слід стягнути суму 1147 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити п. 8 договору оренди землі від 15.04.2006р., укладеного між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", щодо земельної ділянки площею 0,2117 га., яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова 103, для розташування автозаправної станції (кадастровий номер 2310100000:07:075:0016), який 31.05.2006р. зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040626100467, виклавши його в наступній редакції:

"Пункт 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 97807,94 грн. (дев'яносто сім тисяч вісімсот сім грн. 94 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013року".

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) в доход Державного бюджету України одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район) 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; р/р 31215206783007; МФО: 813015; код ЄДРПОУ: 38025409) суму 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. судового збору. Видати наказ.

Суддя О.С. Боєва

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 21.10.2013р.