5.8.2
Іменем України
04 листопада 2013 року Справа № 812/8362/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Скрипкіній А.О.,
за участю:
представників позивача - Державного підприємства "Донбасантрацит" -
Комарової О.О., Назарова В.С.,
представника відповідача - Державного підприємства "Національна
енергетична компанія "Укренерго" - Селезньової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправними дій, скасування постанови № 02/26-05-033 від 28.08.2013 року про накладення штрафу, -
02 жовтня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» про визнання протиправними дій, скасування постанови № 02/26-05-033 від 28.08.2013 року про накладення штрафу.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року відкрито провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправними дій, скасування постанови № 02/26-05-033 від 28.08.2013 року про накладення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 03.09.2013 року на адресу державного підприємства «Донбасантрацит» надійшла постанова № 02/26-05-033 від 28.08.2013р. про накладання на підприємство штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 34000 грн. Підставою для притягнення підприємства до відповідальності в постанові зазначено ухилення від виконання припису від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006 в частині пунктів № 1,2,3, чим порушена ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Державне підприємство не погоджується з Постановою про накладання штрафу № 02/26-05-033 від 28.08.2013р та вважає складені державним інспектором з енергетичного нагляду Гречишкиним Олегом Борисовичем акти перевірки (протоколи) № 02/26-05-053 та 02/26-05-033 від 22.08.2013р. незаконними та такими, що підлягає скасуванню.
На виконання першого та другого пунктів припису від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006, виданому ДП «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» підприємством, у наданий інспекцією термін, були проведені заходи вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, про що були складені відповідні протоколи за висновками яких «сопротивление растеканию на основных заземлителях и переходные сопротивления соответствуют нормам ПБЭЭП приложение Э1». Тобто вимога припису виконана вчасно. Саме оригінали протоколів від 04.07.2013р., складених атестованою електротехнічною лабораторією, були надані державному інспектору Гречишкину О.Б. для огляду під час проведення повторної позапланової перевірки 22.08.2013р., але про їх наявність в актах № 02/26-05-053 та 02/26-05-033 від 22.08.2013р. не зазначено, до уваги вони не прийняті, навпаки в протоколі про перевірку зазначено про їх відсутність.
Для виконання третього пункту, зазначеного в приписі від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006, підприємство мало б втрутитися в господарську діяльність іншої юридичної особи, що є порушенням норм чинного законодавства, а відповідно така вимога органу наділеного владними повноваженнями є незаконною та не підлягає виконанню. Такий висновок ДП «Донбасантрацит» робить з огляду на те, що згідно Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін між ДП «Донбасантрацит» та ДП «Регіональні електричні мережі», що є невід'ємною частиною Договору № 1 від 23.10.2003р. на постачання електроенергії (Договір складений відповідно до вимог Правил користування електроенергією), ДП «Донбасантрацит» ВП «Шахта «Новопавлівська» несе відповідальність за електрообладнання ПС 6кВ «Західна збійка» і ПС 6 кВ «Східна збійка», а ДП «Регіональні електричні мережі» - за кабельно-повітряні лінії, що живлять ці приєднання. Межа балансової та експлуатаційної відповідальності між ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Донбасантрацит» ВП «Шахта «Новопавлівська» проходить на наконечниках введення кабельно-повітряних ліній в РУ 6 кВ «Західна збійка» і «Східна збійка». Від межі балансової та експлуатаційної відповідальності, струмоприймачі ВП ш. «Новопавлівська» мають два введення, два вступних розмежувальних пристрою. Відповідно обов'язок забезпечити другий кабельно-повітряною лінією до межі балансової та експлуатаційної відповідальності має бути покладена на ДП «Регіональні електричні мережі».
Позивач просить суд дії посадової особи інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Луганській області щодо складання Актів перевірки (протоколів) № 02/26-05-053 та 02/26-05-033 від 22.08.2013р. - визнати протиправними.
Постанову про накладання штрафу в сумі 34 000 грн. № 02/26-05-033 від 28.08.2013р., винесену заступником начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшим інспектором з енергетичного нагляду Молчановою Н.М. про вчинення ГП «Донбасантрацит» правопорушення, передбаченого ст. 26 «Про електроенергетику» - скасувати.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення аналогічні викладеним у позові, просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи викладені у письмових запереченнях наданих суду, у яких зазначено, що припис є невиконаним у частині його п.п.1 та 2 у зв'язку із наступним.
Надані посадовими особами позивача для огляду протоколи датовані одним днем. З огляду на великий обсяг робіт, а також відмову надати інспектору належним чином засвідчені копії, справжність цих протоколів було взято під сумнів та направлено відповідний запит до підприємства, яке, начебто, робило такі виміри.
З отриманої відповіді випливає, що воно таких вимірів не проводило. А отже, станом на час перевірки вказані вимоги припису позивачем виконані не були.
Що стосується доводів позивача по забезпеченню надійності електропостачання струмоприймачів, зазначено, що, оскільки ця вимога позивача стосується незгоди із виданим приписом, а не результатами проведеної перевірки, відповідач вважає, що така вимога позивача знаходиться поза межами предмету розгляду вказаної справи і має розглядатися в іншому провадженні.
Враховуючи вищенаведене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003 року за № 1380 12 0000 000022 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.28,32).
Державне підприємство «Донбасантрацит» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 07 березня 2003 року № 119 та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, створеного відповідно до Указу Президента України від 09 грудня 2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» згідно з наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 01 квітня 2011 року № 39 «Про затвердження переліків державних підприємств, установ, організацій та об'єднань, що належать до сфери управління Міненерговугілля, та господарських товариств, щодо яких Міненерговугілля здійснює управління корпоративними правами держави» (а.с.29-31).
28 серпня 2013 року державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» винесено постанову № 02/26-05-033 від 28.08.2013р. про накладання на державне підприємство «Донбасантрацит» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 34000,00 грн. (а.с.4).
03.09.2013 року на адресу державного підприємства «Донбасантрацит» надійшла вищевказана постанова, про що свідчить штамп з вхідною датою (а.с.4).
Підставою для притягнення підприємства до відповідальності відповідно до постанови № 02/26-05-033 від 28.08.2013р. було ухилення від виконання припису від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006 (а.с.12,13).
Відповідно до припису від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006 ДП «Донбасантрацит» вказано :
- виконати виміри опору заземлень електроустановок і магістральних заземлювачів, виміри опорів петлі «фаза - нуль» електроустановок шахти, що працюють у мережах із глухо заземленою нейтраллю, виміри опору ізоляції електроустаткування й освітлюваної електропроводки із залученням акредитованих лабораторій;
- виконати випробування опору ізоляції в заземлення тельферів із залученням акредитованих лабораторій;
- прокласти резервні лінії живлення й забезпечити електропостачання струмоприймачів екологічної та аварійної броні від двох незалежних джерел живлення - від двох секцій шин ПС 6 кВ «Новопавловская» ЛФ ДП «Укренерговугілля» : 1 вентилятора Західної збійки № 4; вентилятора Східної збійки № 10.
План заходів щодо виконання зазначеного припису позивачу необхідно було надати до 31.01.2013 року, про виконання припису в цілому повідомити до 24.07.2013 року.
22 серпня 2013 року інспектором Краснолуцького відділення державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області Гречишкиним О.Б. було проведено позаплановий захід щодо виконання вимог припису від 24.01.2013 року № 02/26-06-0006, за результатами якого складено Акти перевірки (протоколи) № 02/26-05-033, №02/26-05-053 від 22 серпня 2013 року (а.с.5,6,8,9).
Відповідно до вищевказаних актів інспектором було встановлено ухилення від виконання вимог припису № 02/26-06-0006 від 24.01.2013 року у встановлений термін до 24.07.2013 року з 3 пунктів не виконано 3 пункти.
Акти перевірки (протоколи) № 02/26-05-033, №02/26-05-053 від 22 серпня 2013 року складено у трьох примірниках та підписано посадовими особами позивача з окремою думкою головного енергетика ВП «Шахта «Новопавлівська» Назаровим В.С., директором ВП «Шахта «Новопавлівська» Богдановим В.П., генеральним директором ДП «Донбасантрацит» Керкез С.Д. (а.с.7,10,11).
На виконання першого та другого пунктів припису від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006, виданому ДП «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» підприємством, у наданий інспекцією термін, були проведені заходи вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, про що були складені відповідні протоколи за висновками яких «сопротивление растеканию на основных заземлителях и переходные сопротивления соответствуют нормам ПБЭЭП приложение Э1» (а.с.17-20).
Відповідачем взято під сумнів справжність вищевказаних протоколів, оскільки вони датовані одним днем, тому відповідачем було направлено запит до приватного підприємства «Резонанс» (підприємство, що проводило випробування), щодо надання копій протоколів іспитів енергетичного обладнання які виконувались на відокремлених підрозділах ДП «Донбасантрацит» та копій дозвільних документів (а.с.53).
У відповіді на вищевказаний запит зазначено, що підприємство у 2013 році не проводило іспити енергетичного обладнання у відокремлених підрозділах ДП «Донбасантрацит» (а.с.52).
Щодо доводів позивача стосовно того, що для виконання третього пункту, зазначеного в приписі від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006, підприємство мало б втрутитися в господарську діяльність іншої юридичної особи, що є порушенням норм чинного законодавства, а відповідно така вимога органу наділеного владними повноваженнями є незаконною та не підлягає виконанню, суд зазначає наступне.
Предметом даного адміністративного позову є саме правомірність прийняття відповідачем постанови № 02/26-05-033 від 28 серпня 2013 року, що прийнята за невиконання позивачем припису № 02/26-06-0006 від 24.01.2013 року, однак позивачем доказів того, що наведений припис скасований в адміністративному чи судовому порядку суду не надано, а судом такі обставини також не встановлені, отже, вказаний припис підлягав обов'язковому виконанню, а за його невиконання передбачена відповідальність.
З вищенаведеного вбачається, що станом на час перевірки вказані вимоги припису від 24.01.2013р. № 02/26-06-0006 позивачем не виконані.
Правомірність винесення постанови № 02/26-05-033 від 28 серпня 2013 року про накладання на державне підприємство «Донбасантрацит» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 34000,00 грн. є спірним питанням цієї справи.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 КАС України передбачено, що в числі інших юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Тому у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 5 Закону України «Про теплопостачання» (далі - Закону) визначено, що державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку вітроенергетики, як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики, шляхом оплати вітровим електростанціям всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості по розрахунках за електроенергію.
Частинами 1, 3 ст. 9 Закону визначено, що Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" №1085/2010 від 9 грудня 2010 року створено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України шляхом реорганізації Міністерства палива та енергетики України, Міністерства вугільної промисловості України. Згідно положення Про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 7 серпня 1996 року із змінами та доповненнями, передбачено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пункту 11 "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 7 серпня 1996 року, Держенергонагляд має право : застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; залучати в установленому порядку установи та організації до розроблення документів з питань, що належать до компетенції Держенергонагляду; залучати спеціалістів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Держенергонагляду; отримувати в установленому порядку від міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії інформацію, необхідну для виконання покладених на Держенергонагляд завдань; проводити наради, семінари та конференції з питань, що належать до його компетенції.
Пунктом 13 вказаного Положення передбачено, що головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема: безперешкодно у робочий час відвідувати електричні і теплові установки та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових і нормативно-технічних документів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання; здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.
Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що інспектори з державного енергетичного нагляду зокрема мають право:
- доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів;
- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж;
- складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінпаливенерго від 24 грудня 2004 року N 817, зареєстрованої Міністерством юстиції України 20 січня 2005 року за № 71/10351 позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються зокрема з метою перевірки виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду. (п.п. 3.4.2 п.3.4).
Позапланові заходи з державного енергетичного нагляду як правило, проводяться шляхом перевірки, інспектування, огляду. Позапланові заходи з державного енергетичного нагляду проводяться відповідно до підпунктів 4.2.1, 4.2.3 пункту 4.2 цієї Інструкції.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у Направленні на проведення заходу зі здійснення державного енергетичного нагляду. Суб'єкта господарювання слід ознайомити з підставами проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається (п.п. 4.3.1, 4.3.2 п 4.3 Інструкції).
За результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт (п. 5.1. Інструкції).
Акт оформляється у двох примірниках розбірливим почерком або в друкованому вигляді, один залишається у суб'єкта господарювання, другий - в інспектора. Акт підписується в останній день перевірки інспектором (ами), який (і) здійснював (ли) захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Підпис керівника суб'єкта господарювання скріплюється печаткою. При цьому узгоджуються строки виконання заходів з усунення виявлених порушень (п. 5.5. Інструкції).
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Законом України "Про електроенергетику" в абзаці 2 ч. 3 ст. 27 визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Згідно частини 7 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 3 пункту 2 положення про Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пунктів 7,8 Порядку … рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Сума застосованого відповідачем штрафу відповідає розміру штрафу встановленому нормами Закону України "Про електроенергетику", а повноваження на його накладення відповідачем прямо визначені нормами означеного Закону та Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.
З вищевказаного вбачається, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства та у межах своє компетенції, тому суд не вбачає протиправності дій відповідача.
Постанова № 02/26-05-033 від 28 серпня 2013 року про накладання на державне підприємство «Донбасантрацит» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 34000,00 грн. відповідає вимогам чинного законодавства, підстави для її скасування відсутні, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача і поверненню не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донбасантрацит» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправними дій, скасування постанови № 02/26-05-033 від 28.08.2013 року про накладення штрафу, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 11 листопада 2013 року.
Суддя Т.І. Ковальова