Копія
21 жовтня 2013 року Справа №827/1904/13-а
11 год. 42 хв.
місто Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Самойлова М.С.,
за участю: представника позивача - Коломаченко Г.П., представника відповідача - Мандзюк І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" до управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2013 року публічне акціонерне товариство "Севастопольський морський завод" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. А саме, просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя по включенню до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, пред'явлених до відшкодування публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод", витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які працювали у правопопередника публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" до 01 січня 1992 року, зокрема: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя виключити із розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, пред'явлених до відшкодування публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" у 2013 році, витрати на виплату та доставку пенсій особам, які працювали у правопопередника публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" до 01 січня 1992 року, зокрема: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя зменшити витрати, пред'явлені до відшкодування публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" у 2013 році, на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці особам, які працювали у публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" та/або його правопопередниках до та після 01 січня 1992 року, зокрема, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, виключивши із розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій витрати, визначені пропорційно загальному стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за стаж роботи на зазначених роботах, набутий до 01 січня 1992 року; визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя по включенню до суми, що підлягає відшкодуванню публічним акціонерним товариством "Севастопольський морський завод" у 2013 році, витрат, які не підтверджені розрахунками витрат на виплату та доставку пільгових пенсій; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя виключити із розрахунку сум, що пред'явлені публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" до відшкодування у повідомленні від 18 січня 2013 року вих. №460/02, витрати, які не підтверджені розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зокрема, із суми відшкодування за січень 2013 року виключити 148 гривень 94 копійки, із суми щомісячного відшкодування у 2013 році - 196 гривень 44 копійок.
Позов обґрунтовано тим, що протиправними діями відповідача були порушені права та законні інтереси позивача, оскільки неправомірно завищено суму витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала з підстав викладених у запереченнях проти позову та письмових поясненнях.
Заслухавши доводи представників сторін, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підприємстві позивача працювали працівники, яким призначена пенсія на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
23 січня 2013 року на адресу позивача надійшло повідомлення управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя від 18 січня 2013 року № 460/02 про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій із розрахунками вказаних витрат за січень 2013 року. З повідомлення вбачається, що відповідачем здійснений розрахунок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підлягають відшкодуванню позивачем у 2013 році, згідно з яким: за підсумками звірки за 2012 рік з позивача знято - 111 гривень 17 копійок; сума відшкодування за січень 2013 року складає 48 024 гривні 35 копійок; щомісячний розмір суми відшкодування пільгових пенсій складає 48 135 гривень 52 копійки.
Позивач вважає, що сума відшкодування неправомірно завищена. По-перше, позивач не погоджується з тим, що до розрахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах включено суми пільгових пенсій особам, які працювали у правопопередника публічного акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" до 01 січня 1992 року, зокрема: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 По-друге, позивач вважає правомірним включення відповідачем до суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах сум по пенсіонерам, які працювали до та після 01 січня 1992 року, а саме по: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, за стаж роботи, набутий до 01 січня 1992 року. Також позивач не згоден з тим, що до суми відшкодування на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах включено суму по пенсіонеру ОСОБА_18, оскільки дана сума взагалі не підтверджена будь-якими документами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною першою статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 64 Закону виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 1 статті 73 Закону кошти Пенсійного фонду використовуються, зокрема, на виплату пенсій, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "а" та "б - з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, викладений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженій постановою Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах (частина шоста статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Відповідно до пунктів 4.4 та 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону (тобто до 01 січня 1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Аналіз наведених вище норм, свідчить, що особа яка до 01 січня 1992 року (тобто до набрання чинності Закону України "Про пенсійне забезпечення") набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із Списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 і після цієї дати не працювала на роботах із важкими і шкідливими умовами праці, пенсія призначається відповідно до "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно із статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Особі, яка до і після 01 січня 1992 року працювала на роботах, передбачених Списками № 1 та № 2, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням результатів атестації робочих місць.
Встановлено, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Пенсію йому було призначено відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 05 грудня 2010 року, тобто у 51 рік, при наявності стажу роботи 9 років 11 місяців за Списком № 1, у тому числі після 01 січня 1992 року - 1 рік 7 місяців.
ОСОБА_6ІНФОРМАЦІЯ_2. Пенсію ОСОБА_6 було призначено з 16 лютого 2010 року відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто в 50 років, при наявності 10 років 5 місяців пільгової роботи за Списком № 1, у тому числі після 01 січня 1992 року - 7 років 4 місяці.
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3. Пенсію йому було призначено з 15 жовтня 2010 року відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто в 53 роки, при наявності 7 років 10 місяців пільгової роботи за Списком № 1, у тому числі після 01 січня 1992 року - 1 рік 4 місяці.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, пенсію призначено з 25 грудня 2006 року відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто в 48 років, при наявності у неї 5 років 7 місяців пільгової роботи за Списком №1, у тому числі після 01 січня 1992 року - 2 роки 4 місяці.
Так, по всіх вищевказаних пенсійних справах пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 було призначено відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки право на пенсію у заявників виникло тільки з урахуванням періодів роботи на пільгових умовах після 01 січня 1992 року.
Отже, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 працювали на підприємстві відповідача до 01 січня 1992 року, не мали повного пільгового стажу роботи, пенсію було призначено ним за наявним стажем пропорційно, але вони продовжували працювати далі і набули повний пільговий стаж після 01 січня 1992 року та вийшли на пенсію не пропорційно відпрацьованому пільговому стажу, а за повним пільговим стажем, який набули після 01 січня 1992 року.
Таким чином, відповідачем правомірно було включено до розрахунку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах включено суми пільгових пенсій особам, які працювали до 01 січня 1992 року, зокрема: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя зменшити витрати, пред'явлені до відшкодування публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" у 2013 році, на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці особам, які працювали у публічному акціонерному товариству "Севастопольський морський завод" та/або його правопопередниках до та після 01 січня 1992 року, зокрема, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, виключивши із розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій витрати, визначені пропорційно загальному стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за стаж роботи на зазначених роботах, набутий до 01 січня 1992 року слід зазначити, що законодавством України не передбачено пропорційне відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій лише за стаж, набутий після 01 січня 1992 року.
Крім того, як вже було зазначено, відповідно до пунктів 6.1, 6.2, 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Таким чином, якщо для призначення пенсії на пільгових умовах здійснено взаємне зарахування періодів роботи, які давали право на пільгову пенсію до 01 січня 1992 року, то відшкодування цих пенсій повинно здійснюватися тим підприємством, на якому цей стаж було зароблено. Отже, знімати з відшкодування витрати, визначені пропорційно загальному стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці за стаж роботи на зазначених роботах, набутий до 01 січня 1992 року, не має підстав.
Щодо відображення сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за попередній рік у розрахунках на поточний рік, то ці суми відображаються у графі 16.
У самих розрахунках є розшифровка графи 16**, яка пояснює, що сума вказана в графі 16, передбачена для звірки із сумою, сплаченою страхувальником за попередній рік (недоплачену суму за попередній рік необхідно сплатити одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць).
Донарахована сума є різницею сум фактичних витрат за попередній рік, згідно з розрахунком додатка 7 графи 16** і сумою яка була виставлена підприємству у 2012 році.
Також у відповідача не має підстав для виключення з розрахунку сум, що пред'явлені до відшкодування позивачу у повідомленні від 18 січня 2013 року у зв'язку з наступним.
Під час судового розгляду встановлено, що 18 лютого 2013 року відповідачем отримано з управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2013 рік щодо ОСОБА_18 Місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії складає 148 гривень 94 копійки.
19 лютого 2013 року за вих. № 1314/02 відповідачем направлено на адресу позивача повідомлення про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, зокрема, щодо ОСОБА_18
Так, по пенсіонеру ОСОБА_18 за підсумками звірки за 2012 рік донараховано 43 гривні 27 копійок. Суму до відшкодування у лютому 2013 року виставлено на підставі розрахунку з 2013 року на суму 148 гривень 94 копійок, який отримано від управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці від 18 лютого 2013 року № 1964.
Незважаючи на те, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонеру ОСОБА_18 було направлено позивачу несвоєчасно, ця сума підлягає відшкодуванню, оскільки виплата пенсії не припинялась.
Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, за приписами частини другої цієї статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні представником відповідача доведено суду правомірність своїх дій, а доводи позивача не знайшли свого підтвердження та спростовані фактичними обставинами та доказами, встановленими судом.
За таких обставин суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис) О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі
28 жовтня 2013 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко