Постанова від 11.10.2013 по справі 320/9518/13-а

Дата документу 11.10.2013

Справа № 320/9518/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2013 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Горбачової Ю.В.,

при секретарі - Сюсель О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, в якому просить: визнати дії відповідача щодо відмови провести перерахування пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, відображених у наданій довідці незаконними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії з 29.08.2013 з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, відображених у довідці Управління пенсійного фонду в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області від 29.07.2013 року; зобов'язати відповідача виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В судове засідання позивач не з'явилась, надала суду заяву про слухання справи за її відсутністю, уточнивши позовні вимоги, відповідно до яких просить суд визнати дії відповідача щодо відмови провести перерахунок її пенсії з урахуванням сум виплаченої індексації та матеріальної допомоги, відображених у наданій довідці незаконними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 29.07.2013 з урахуванням сум виплаченої їй індексації та матеріальної допомоги, відображених у наданій довідці Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області від 29.07.2013 року № 47/02 (Додаток 1); зобов'язати відповідача виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. На задоволені уточненої позовної заяви наполягає.

В судове засідання представник відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника. Разом з заявою до суду надані заперечення, в яких відповідач просить в позові відмовити з посиланням, що Законом України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не може враховуватись в суму заробітної плати з якої обчислюється пенсія. Також, з посиланням на ст. 100 КАС України просить відмовити в задоволенні позову у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст. 99 п.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії 15.08.2013 року, до суду ОСОБА_1 звернулась 17.09.2013 року, тобто в межах встановленого законодавством строку для звернення до суду.

Дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, з 02.10.2009 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

29.07.2013 року позивачка надала до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області заяву та довідку від 29.07.2013 р. № 47/02 " Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.10.2008 р. по 30.09.2010 р., яка видана їй Управлінням для подання до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському району Запорізької області для перерахунку пенсії.

У зазначеній довідці вказано, що на всі виплати включені в неї нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В серпні 2013 року, позивачка надала письмову заяву до Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області у якій просила роз'яснити їй результати перерахунку її пенсії з урахуванням усіх зазначених у довідці виплат.

Листом від 15.08.2013 року № 7050/09 відповідачем у вказаному було відмовлено з посиланням на ст.33 Закону України "Про державну службу" та рекомендовано у разі незгоди звернутися до суду.

Частиною другою статті 37 Закону України "Про державну службу" встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Тобто, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для Відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач повинен був виходячи з отриманої позивачем суми заробітної плати, у тому числі індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, перерахувати позивачу розмір пенсії. Не врахування цих виплат у складі заробітної плати є порушенням діючого законодавства, оскільки пенсійний фонд не є органом, який наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця оскільки це є порушенням компетенції пенсійного органу (ч.7ст.99 Закону України "Про державну службу"), тобто умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, матеріальної допомоги,компенсацій за невикористану відпустку, доплат та інших виплат визначається безпосередньо Кабінетом Міністрів України.

Відповідно абз.4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р.№ 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати,надбавки,премії,гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення "справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини другої статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Окрім цього, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 довідка про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вказує на необхідність пенсійного органу врахувати позивачці "Інші виплати".

Довідка Управління пенсійного фонду в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області від 29.07.2013 року підтверджує, що всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7-8).

Стаття 66 закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів , що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема , до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до чинного законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Окрім цього, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 довідка про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вказує на необхідність пенсійного органу врахувати позивачці "Інші виплати".

Оцінюючи письмові заперечення відповідача проти позову, суд вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають діючому законодавству України.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивачки, а тому є підстави для їх задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159,163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації - задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконним дії Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, відображених у довідці Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області від 29.07.2013 року № 47/2.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 29.07.2013 року, з урахуванням сум виплаченої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, відображених у довідці Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області від 29.07.2013 року № 47/2.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови або з дня складання її у повному обсязі.

СУДДЯ: Ю.В. Горбачова