83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
21.04.09 р. Справа № 41/39
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Прудніковій Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча”, м. Маріуполь
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 49308,00 грн.
При участі представників:
від позивача: Маркєвич К.А. - довіреність від 15.01.09 № 02-88
Дмитрієва Н.В. - довіреність № 02-1139 від 21.04.2009 року
від відповідача: Шевелев В.Г. - довіреність від 09.01.09 № 09/28
Тасбаш Л.О. - довіреність від 29.12.08 № 09/5282
По справі судом оголошувалась перерва
з 07.04.2009 року до 21.04.2009 року об 11-00год.
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 49308,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, встановлено факт засмічення земель відходами бетонного виробництва на земельній ділянці цеху № 1 хімічно-металургійної фабрики відповідача загальною площею 80 кв.м., загальним об'ємом 54,4 кв.м., чим порушено вимоги ст.ст. 91, 96, 164 Земельного кодексу України, ст.ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, та чим нанесені збитки державі на загальну суму 49308,00 грн., які розраховано згідно з „Методикою визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року.
Відповідачем, згідно з відзивом на позовну заяву (вих. № 09/1-3-24 від 03.04.2009 року), позовні вимоги на суму 49308,00 грн. визнано частково в сумі 1318,75 грн.
Проти позовних вимог в розмірі 47989,25 грн. відповідач заперечив з тих підстав, що при розрахунку збитків позивачем неправомірно прийнято нормативну грошову оцінку земельної ділянки промисловості, розташованої у межах населеного пункту смт. Донське в розмірі 41,09 грн. на 1 кв.м., оскільки хіміко-металургійна фабрика, територія якої була забруднена, розташована за межами населеного пункту.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
Фахівцями Державної екологічної інспекції в Донецькій області на підставі ст.ст. 16, 19 Конституції України, ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, проведено перевірку додержання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, результати якої викладені у акті перевірки додержання природоохоронного законодавства України ВАТ „Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча” від 12-30 травня 2008 року (надалі - акт перевірки).
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що на Хіміко-металургійній фабриці ВАТ „ММК ім. Ілліча” в смт. Донецьке відходи бетонного виробництва розміщуються в районі РБВ без Дозволу Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, що призвело до забруднення землі на площі 80 кв.м., обсягом 54,40 куб.м. та є порушенням ст.ст. 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 164, 167 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області відповідачу видано припис від 30.05.2008 року № б/н, яким приписано, зокрема, не допускати забруднення земель відходами виробництва в залізничному цеху вздовж залізничної колії, на хімічно-металургійній фабриці.
На підставі висновків акту перевірки 20.05.2008 року держаним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області складено протокол № 007623/09-85 про адміністративне правопорушення, вчинене начальником дільниці виробництва будівельних матеріалів хімічно-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча” та передбачене ст. 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 17 Закону України „Про відходи”.
Постановою державного інспектора відділу екологічного контролю водних ресурсів та поводження з відходами в Донецькій області про накладення адміністративного стягнення від 30.05.2008 року № 09-85 начальника дільниці виробництва будівельних матеріалів хімічно-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча” визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, державним інспектором охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області було здійснено розрахунок шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки відходами бетонного виробництва через порушення природоохоронного законодавства цехом по виробництву залізо-бетонних виробів хіміко-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча”, на земельній ділянці площею 80 кв.м., об'єм відходів - 54,4 куб.м. Відповідно до наведеного розрахунку загальний розмір шкоди склав 49308,00 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи -це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 12-30 травня 2008 року.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було розраховано розмір шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки відходами бетонного виробництва через порушення природоохоронного законодавства цехом по виробництву залізо-бетонних виробів хіміко-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча”, який склав 49308,00 грн.
Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності (п. 1.2. Методики)
Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Позивачем, при розрахунку розміру шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки відходами бетонного виробництва через порушення природоохоронного законодавства цехом по виробництву залізо-бетонних виробів хіміко-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча”, було застосовано нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка склала 41,09 грн.
Наведений показник було застосовано на підставі виданого відділом земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області витягу № 141 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Як вбачається з наведеного витягу, його складено щодо земельної ділянки із земель промисловості ВАТ „ММК ім. Ілліча” площею 0,0102 га, другої економіко-планувальної зони, 6-го оціночного району.
Як вбачається з Державного акту на право постійного користування землею, виданого відповідачу Волноваською районною радою народних депутатів, відповідачу надано у постійне користування 0,08 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування для розміщення та обслуговування трансформаторних підстанцій хіміко-металургійної фабрики в смт. Донське відповідно до рішення Волноваської районної ради народних депутатів від 22.11.2000 року № ХХІІ-13/264. З доданого до державного акту плану зовнішніх меж землекористування вбачається, що відповідачу надано, зокрема, земельну ділянку площею 0,0102 га із земель Донської селищної ради.
З плану смт. Донське, виданого Донською селищною радою, вбачається, що земельна ділянка площею 0,0102 га 6-го оціночного району знаходиться на території смт. Донське.
Проте, як вбачається з плану смт. Донське хіміко-металургійна фабрика ВАТ „ММК ім. Ілліча”, на якій встановлено порушення природоохоронного законодавства, яке відображене в акті перевірки від 12-30 травня 2008 року, знаходиться за межами населеного пункту - смт. Донське. Знаходження засміченої земельної ділянки за межами смт. Донське підтверджено також представниками сторін у судовому засіданні.
Тобто, позивачем при розрахунку розміру шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки відходами бетонного виробництва через порушення природоохоронного законодавства цехом по виробництву залізо-бетонних виробів хіміко-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча”, було застосовано нормативну грошову оцінку не засміченої відповідачем, а зовсім іншої земельної ділянки, яка знаходиться у межах населеного пункту - смт. Донське та надана відповідачу у користування для розміщення та обслуговування трансформаторних підстанцій.
Таким чином, розрахунок шкоди, на який посилається позивач в обґрунтування стягнення з відповідача шкоди в розмірі 49308,00 грн., є невірним.
Між тим, як вбачається з виданої відділом Держкомзему у Волноваському районі Донецької області довідки № 33/2956 про грошову оцінку земельної ділянки Донської селищної ради Волноваського району Донецької області ВАТ Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча (Хіміко-металургійна фабрика) станом на 20.03.2009 року, за межами населених пунктів грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення та несільськогосподарських угідь на території Волноваського району не проводилась.
Згідно довідки Хіміко-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча” від 31.03.2009 року № 16/11-623, грошова оцінка рілля з урахуванням коефіцієнту індексації для сплати податку на землю, зайняту під промисловими об'єктами, у 2008 році склала 10989,56 грн./га.
З урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, нормативної грошової оцінки засміченої земельної ділянки, що повинна застосовуватись при визначенні шкоди (1,098956 грн./кв.м) загальний розмір шкоди заподіяної засміченням земельної ділянки відходами бетонного виробництва через порушення природоохоронного законодавства цехом по виробництву залізо-бетонних виробів хіміко-металургійної фабрики ВАТ „ММК ім. Ілліча” повинен складати 1318,75 грн.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Маріупольської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як зазначалось, відповідачем позовні вимоги на суму 49308,00 грн. визнано частково в сумі 1318,75 грн.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що дії відповідача та визнання позову відповідачем у даній справі не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приймає визнання відповідачем позову та позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 1318,75 грн.
В іншій частині вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 49308,00 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча” (87504, м. Маріуполь, вул. Левченка, 1, п/р 26002301510044 у філії „Іллічівське головне відділення ПІБ м. Маріуполя”, р/р 26002301510044 МФО 334443, ЄДРПОУ 00191179) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Маріупольської міської ради (м. Маріуполь, п/р 33118331700051 ГУДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 1318,75 грн.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча” (87504, м. Маріуполь, вул. Левченка, 1, п/р 26002301510044 у філії „Іллічівське головне відділення ПІБ м. Маріуполя”, р/р 26002301510044 МФО 334443, ЄДРПОУ 00191179) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Маріупольський металургійний комбінат ім.. Ілліча” (87504, м. Маріуполь, вул. Левченка, 1, п/р 26002301510044 у філії „Іллічівське головне відділення ПІБ м. Маріуполя”, р/р 26002301510044 МФО 334443, ЄДРПОУ 00191179) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Суддя Гончаров С.А.