Ухвала від 16.10.2013 по справі К/9991/40227/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/40227/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Конюшка К.В.,

Чалого С.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" до Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИЛА:

Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" звернулось до суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області про визнання протиправними дій щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" за 2007 рік - І квартал 2008 року по пунктах 1-9, 11 (в частині виконання інвестиційних програм) та 13-15 Програми ревізії фінансово-господарської діяльності відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" за 2007 рік - І квартал 2008 рік.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю дій щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності товариства з мотивів відсутності у позивача ознак підконтрольної установи.

Постановою Господарського суду Чернівецької області від 21 жовтня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року постанову Господарського суду Чернівецької області від 21 жовтня 2009 року скасовано; прийнято нову, якою позов задоволено: визнано протиправними дій Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" за 2007 рік -1 квартал 2008 року по пунктах 1-9, 11 (в частині виконання інвестиційних програм) та 13-15 Програми ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" за 2007 рік -1 квартал 2008 року.

У поданій касаційній скарзі Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 09.06.2008 з метою оцінки рівня дотримання ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго» законності використання і збереження державного майна, виявлення резервів збільшення доходів та відрахувань до бюджету Контрольно-ревізійним управлінням в Чернівецькій області прийнята програма ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго» за 2007-1 квартал 2008 року.

Позивач відмовився надати працівниками Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області необхідні документи для проведення ревізії із посиланням на безпідставність проведення перевірки.

Суд першої інстанції, вказуючи на правомірність дій Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго", виходив з доведеності з боку відповідача наявності у ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" визначальних ознак підконтрольної установи.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, виходив з того, що ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" не є суб'єктом господарювання державного сектору економіки у розумінні положень частини другої статті 22 Господарського кодексу України. Зазначена позиція суду апеляційної інстанції ґрунтується на тому, що оскільки 70% пакету акцій ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго", що були у державній власності, передані до статутного фонду Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України", власником пакету акцій є не держава, а інший суб'єкт господарювання - Національна акціонерна компанія "Енергетична компанія України".

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з позицією суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (назва - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що одним із видів підконтрольних установ, фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в яких здійснює державна контрольно-ревізійна служба, є суб'єкти господарювання державного сектору економіки.

Частиною другою статті 22 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 створено Національну акціонерну компанію "Енергетична компанія України" у формі відкритого акціонерного товариства.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 статутний фонд Компанії сформовано шляхом передачі до нього пакетів акцій, що належить державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених в додатку 1; та 100 відсотків акцій, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених у додатку 2; 100 відсотків акцій відкритого акціонерного товариства, яке утворюється після здійснення передбачених цією постановою заходів на базі майна державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго".

Як вбачається з додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 в редакції до 13.06.2007, розмір пакета акцій, який передається до статутного фонду Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" за рахунок пакету акцій, що належить державі у статному фонду ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго", складає 70%.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2007 №824 до постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 внесено зміни, за змістом яких розмір пакету акцій, що передається до статутного фонду компанії, визначається у кількості акцій та їх номінальній вартості, а не у відсотковому відношенні.

Вказуючи на передчасність позиції суду апеляційної інстанції в частині того, що Національна акціонерна компанія "Енергетична компанія України" є власником 70% акцій ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" виключно з мотивів прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 22.06.2004 №794, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про господарські товариства" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що набуття товариством права власності на майно, передане учасниками та засновниками до статутного фонду, відбувається у разі волевиявлення останніх на передачу цього майна саме у власність.

Крім того, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 Фонд державного майна зобов'язано передати у місячний строк Компанії за номінальною вартістю акції, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених у додатку 1. Для цього в установленому порядку Фонд зобов'язано вирішити питання щодо: розірвання угод про передачу повноважень на здійснення функцій з управління корпоративними правами держави; внесення до планів розміщення акцій змін у зв'язку із закріпленням та передачею до статутного фонду Компанії пакетів акцій; перереєстрації пакетів акцій.

Пунктом 6 зазначеної постанови Фонд державного майна також зобов'язано забезпечити у тримісячний строк проведення оцінки пакетів акцій господарських товариств, зазначених у додатках 1 і 2; за результатами оцінки подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо уточнення розміру статутного фонду Компанії.

Не встановлення судом апеляційної інстанції наявності факту волевиявлення особи на передачу майна саме у власність, а також факту безпосередньої передачі пакету акцій, які належали держави у статутному фонді відкритого акціонерного товариства "ЕК "Чернівціобленерго", до статутного фонду Національна акціонерна компанія "Енергетична компанія України", свідчить про передчасність висновків суду апеляційної інстанції про належність зазначеного пакету акцій на праві власності саме Національній акціонерній компанії "Енергетична компанія України", а не державі.

В той же час, погоджуючись з позицією суду першої інстанції щодо наявності у ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" визначальних ознак підконтрольної установи у розумінні статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", колегія суддів виходить з того, що відкрите акціонерне товариство "ЕК "Чернівціобленерго" має ознаки суб'єкта господарювання державного сектора економіки з огляду на наявність у статутному фонді товариства державної частки, що забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цього суб'єкта.

Так, відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.

Чинним законодавством України не закріплено критеріїв, які дозволили б охарактеризувати вплив держави на господарську діяльність суб'єкта як вирішальний.

В той же час, враховуючи те, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2004 №794 Національна акціонерна компанія "Енергетична компанія України" створена у формі відкритого акціонерного товариства шляхом формування статутного фонду за рахунок пакетів акцій, що належать державі у статутних фондах інших господарських товариств, питання правового режиму зазначених акцій не впливає на обсяг впливу держави на господарську діяльність відкритого акціонерного товариства "ЕК "Чернівціобленерго", оскільки обсяг управлінських прав держави не змінюється. Так, в незалежності від того, хто є володільцем акцій та, відповідно, має право на управління акціонерним товариством, вирішальний вплив на господарську діяльність має держава - або ж безпосередньо, або ж через органи управління Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України".

З урахуванням викладеного, зважаючи на наявність у держави вирішального впливу на господарську діяльність відкритого акціонерного товариства "ЕК "Чернівціобленерго", колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції щодо наявності у позивача визначальних ознак підконтрольної установи у розумінні Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" як у суб'єкта господарювання державного сектора економіки.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 8 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Враховуючи зазначене, позиція суду першої інстанції щодо правомірності дій Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області з проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго", є обґрунтованою.

Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року скасувати, а постанову Господарського суду Чернівецької області від 21 жовтня 2009 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: