Ухвала від 31.10.2013 по справі К-33196/10

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2013 р. м. Київ К-33196/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Загороднього А.Ф,

суддів Білуги С.В.,

Гаманка О.І.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання неправомірною бездіяльності та спонукання відповідача провести індексацію його пенсії, -

встановила:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання неправомірною бездіяльності та спонукання відповідача провести індексацію його пенсії.

Постановою Київського районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим від 13 листопада 2009 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийняте нове судове рішення, яким позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим та зобов'язано відповідача здійснити нарахування та виплату індексації пенсії позивача за січень, лютий, березень, квітень, травень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року та січень, лютий, березень, травень 2009 року у розмірі, передбаченому статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225-229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.

Судами було встановлено, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб».

Згідно частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 5, 6 пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації (абзац 1 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що з 01 січня 2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, та встановлено підвищення до пенсії з 01 квітня 2009 року в розмірі 7,50 грн.

Згідно зведеної таблиці індексів інфляції, за червень, липень, серпень 2008 року та квітень 2009 року індекс споживчих цін не перевищив поріг індексації в 101 %. Тоді як, у січні, лютому, березні, квітні, травні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2008 року, в січні, лютому, березні 2009 року індекс споживчих цін перевищив поріг індексації в 101 %, проте, у вказані місяці збільшення розміру пенсії відповідачем не проводилось.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що обчислення індексу споживчих цін та величини приросту індексу споживчих цін для проведення індексації необхідно проводити наростаючим шляхом, а не за кожний окремо вказаний в судовому рішенні місяць, і відповідно Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим повинно провести нарахування та виплату позивачу індексації його пенсії за січень, лютий, березень, квітень, травень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року та січень, лютий, березень, травень 2009 року в розмірі, передбаченому статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», враховано.

При цьому, в місяцях (червень, липень, серпень 2008 року та квітень 2009 року), коли величина проросту індексу споживчих цін не подолала поріг індексації, сума індексації грошових доходів залишається фіксованою.

Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим і підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ухвалила:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання неправомірною бездіяльності та спонукання відповідача провести індексацію його пенсії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

О.І. Гаманко