Постанова від 11.03.2009 по справі 19/115А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.09 Справа№ 19/115А

За позовом: ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго", м. Кам'янка-Бузька, Львівська обл.;

До Відповідача: ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі, м. Кам'янка-Бузька, Львівської обл.;

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог напредмет спору на стороні Позивача: Кам'янка-Бузька міська рада, м. Кам'янка-Бузька., Львівської обл.;

Про: визнання недійсними податкових повідомленнь-рішеннь №0000012402/0 від 25.02.2008р. та №0000192301/0 від 26.02.2008р.

Суддя Левицька Н.Г.

Секретар судового засідання Байко А.Я.

В судовому засіданні взяли участь представники Сторін та учасник процесу:

Позивача: Мужанов К.В.- предст. (дов. б/н від 09.12.2008р.);

Відповідача: Сєргеєва О.І.- гол. держ. подат. інспек. юр. сектору

(дов. №28/10-0 від 14.08.2007р.);

Третьої особи:Карпій Р.М. -предст. (дов. №20 від 15.01.2009р.);

Представникам Сторін та учаснику процесу, які взяли участь у справі, роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст.49,51 КАС України, в тому числі право заявляти відводи.

Суть спору:

Позовні вимоги заявлено ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго", м. Кам'янка-Бузька, Львівської обл. до Відповідача: ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі, м. Кам'янка-Бузька, Львівської обл. про визнання недійсними податкових повідомленнь-рішеннь №0000012402/0 від 25.02.2008р. та №0000192301/0 від 26.02.2008р.

Обставини справи:

Ухвалою суду від 24.04.2008р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в попередньому судовому засіданні на 27.05.2008р.

05.11.2008р. судом закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою від 22.01.2009 р. залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Камянка -Бузька міська рада, м.Кам'янка -Бузька.

Судовий розгляд справи неодноразово відкладався з причин, викладених у відповідних ухвалах суду.

Позивач звернувся до господарського суду Львівської області з адміністративним позовом від 16.04.2008 р. вих.№ 141 про визнання незаконними та такими, що не підлягають виконанню податкових повідомленнь -рішень № 0000012402/0 від 25.02.2008 р. на суму 256 621,93 грн. та № 0000192301/0 від 26.02.2008 р. на суму 51 635,00 грн. (у тому числі, за основним платежем з податку на додану вартість в сумі 34 423,00 грн., фінансових санкцій в сумі 17 212,00 грн.).

У процесі судового розгляду позивач неодноразово уточнював позовні вимоги, зокрема 30.07.2008 р. (вх. канцелярії Господарського суду Львівської області № 17311 від 31.07.2008 р.) та 23.12.2008 р.

Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив скасувати податкові повідомлення -рішення № 0000012402/0 від 25.02.2008 р. на суму 256621,93 грн. та № 0000192301/0 від 26.02.2008р. на суму 51 635,00 грн. з підстав зазначених в адміністративному позові.

Відповідач в судове засідання з'явився, подав в судове засідання Пояснення від 02.07.2008 р. № 7683/10-0 на позовну заяву (вх. № канцелярії суду 15212 від 03.07.2008р.), в якому проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, зі сторони позивача мали місце факти відчуження заставленого майна, всупереч вимогам пп. "а" пп. 8.6.1. п. 8.6. ст. 8 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (із змінами та доповненнями).

Відповідач зазначив, що згідно з Витягом з Державного реєстру від 23.12.2002р. №1505-337 все рухоме майно та майнові права Позивача перебувають у податковій заставі, а тому вважає, що у разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, то такий платник податків сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами (пп.17.1.8 п. 17.1. ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (із змінами та доповненнями).

Відповідач у письмових поясненнях також зазначив, що проведеною перевіркою в частині правильності визначення повноти та своєчасності сплати податку на додану вартість встановлено заниження нарахування і сплати податку на додану вартість, яке мало місце у вересні 2007р. при передачі котельні з обладнанням на баланс Камянка-Бузької центральної лікарні, при цьому посилався на вимогам п.п. 3.2.9. п. 3.2. ст. 3 та п.п. 4.9. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість". На думку Відповідача, мало місце недорахування в дохід бюджету податку на додану вартість у сумі 34423,00грн.

Представник Відповідача в судовому засіданні, у поясненнях висловив свої заперечення на адміністративний позов та просив в адміністративному позові відмовити повністю.

Представником Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача: Кам'янка-Бузька міська рада, м. Кам'янка-Бузька., Львівської обл., подано суду письмові Пояснення від 17.02.2009р. по суті адміністративного позову (вх. № канцелярії суду 2926 від 17.02.2009р.), в яких підтримав позовні вимоги, викладені в адміністративному позові, та вважає, що вищевказані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням вимог п. 8.6. ст. 8 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (із змінами та доповненнями)та п.п. 3.2.9. п. 3.2. ст. 3 та п.п. 4.9. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість".

Розглянувши та вивчивши матеріали справи за наявними у справі доказами заслухавши пояснення представників Позивача, Відповідача та Третьої особи, суд встановив наступне:

ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі проведено виїзну планову перевірку ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго", з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2006р. по 01.10.2007р.

За результатами цієї перевірки ДПІ у Кам'янка -Бузькому районі 18.02.2008р. складено Акт за № 14/24-0/02128282 "Про результати виїзної планової перевірки ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2006 р. по 01.10.2007р.

Актом перевірки від 18.02.2008р. №14/24-0/02128282 встановлено, що все рухоме майно та майнові права ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго" знаходяться в податковій заставі з 23.12.2002р. за № 24-0/2307 та мали місце факти відчуження майна, згідно з Рішенням Кам'янка -Бузької міської ради від 07.08.2007р. №4 ХVІІІ сесії V скликання "Про передачу майна ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго", а саме: будівлі котельні по вул. Незалежності, 66 з обладнанням залишковою вартістю -18027,50грн. на баланс відділу освіти Кам'янка -Бузької міської ради; будівлі котельні з обладнанням залишковою вартістю 66477,55грн. у власність територіальної громади смт. Новий Яричів; будівлі котельні по вул. Д. Галицького, 27 а з обладнанням залишковою вартістю - 172116,88грн. на баланс Кам'янка-Бузької центральної лікарні.

На підставі вищевказаного Акту перевірки, Відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення від 25.02.2009р. № 0000012402/0, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 256621,93грн., при цьому вказано на порушення Позивачем пп. "а" пп. 8.6.1. п. 8.6. ст. 8 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (із змінами та доповненнями).

Крім вищевказаної планової перевірки, ДПІ у Кам'янка -Бузькому районі проведено виїзну планову перевірку ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2006р. по 01.10.2007р. За результатами цієї перевірки, ДПІ у Кам'янка -Бузькому районі 18.02.2008р. складено Акт за № 19/23-0/02128282 "Про результати виїзної планової перевірки ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2006р. по 01.10.2007р.

Актом перевірки віл 18.02.2008р. № 19/23-0/02128282 (розділ 3.2.) встановлено, що підприємством у вересні 2007р. не нараховано податок на додану вартість при передачі котельні з обладнанням на баланс Кам'янка-Бузької центральної лікарні, залишковою вартістю 172116,88грн.

На підставі вказаного Акту перевірки Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.02.2009р. № 0000192301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 51635,00грн., при цьому вказано на порушення позивачем п.п. 3.2.9. п. 3.2. ст. 3 та п.п. 4.9. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість".

При вирішенні справи суд виходив з наступного:

Відповідно до вимог п.1.17. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”,- податкова застава -це спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного в строк. Податкова застава виникає в силу закону та не потребує письмового оформлення. Згідно з п. 8.2. ст. 8 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” право податкової застави виникає у разі несплати у встановлені законом суми податкового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у податковій декларації.

Судом встановлено, що ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго" має податковий борг у сумі 498998,78грн., у зв'язку з чим було вручено першу податкову вимогу № 1/22 від 11.10.2001р. та другу податкову вимогу № 2/172 від 26.11.2001р.

Згідно з вимогами п.п. 8.6. ст. 8 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом: - купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого майна та рухомого майна майнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовується у підприємницькій діяльності платника податків, а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні; - використання об'єктів нерухомого чи рухомого майна, майнових чи немайнових прав для здійснення прямих чи портфельних інвестицій; - ліквідації об'єктів нерухомого та рухомого майна, за винятком їх ліквідації внаслідок обставин непереборної сили або відповідно до рішень органів державного управління.

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (із внесеними змінами та доповненнями), виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання щодо управління майном територіальної громади.

Рішенням Камянка -Бузької міської ради від 07.08.2007р. № 4 ХVІІІ сесії V скликання "Про передачу майна ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго", орган місцевого самоврядування передав: будівлі котельні по вул. Незалежності, 66 з обладнанням залишковою вартістю -18027,50грн. на баланс відділу освіти Кам'янка -Бузької міської ради; будівлі котельні з обладнанням залишковою вартістю 66 477,55 грн. у власність територіальної громади смт. Новий Яричів; будівлі котельні по вул. Д. Галицького, 27 а з обладнанням залишковою вартістю -172 116,88 на баланс Кам'янка -Бузької центральної лікарні.

Згідно з п. 17.1.8. ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі, коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим, платник податків сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами.

Суд погоджується із твердженням Позивача про те, що у даному випадку не мало місце відчуження майна територіальної громади, а лише передача на баланс іншим бюджетним установам в зв'язку із чим право власності не виникає у балансоутримувача майна.

З огляду на вищенаведене, відсутні законні підстави для застосування до відповідача штрафних санкцій передбачених п. 17.1.8. ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Відповідно до вимог п.п.3.2.9. п.3.2. ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" (із внесеними змінами та доповненнями) від 03.04.1997р. №168/97-ВР не є об'єктом оподаткування операції з безоплатної передачі у державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції здійснюються за рішеннями Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їх повноважень.

Судом встановлено, що спірні об'єкти нерухомого майна передавались з балансу на баланс на підставі рішення органу місцевого самоврядування: Камянка-Бузької міської ради Львівської області від 07.08.2007р. № 4 ХVІІІ сесії V скликання "Про передачу майна ДКП "Кам'янкатеплокомуненерго", а тому суд приходить до висновку про те, що Позивачем не порушено вимоги п.п.3.2.9. п.3.2. ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" (із внесеними змінами та доповненнями) від 03.04.1997р. № 168/97-ВР, а тому застосування штрафних санкцій Відповідачем до Позивача є необгрунтованим і тому незаконним.

Виконуючи вимоги ст. 151 КАС України, після з'ясування всіх обставин у справі та перевірки їх доказами, Головуючим у судовому засіданні надано сторонам можливість дати додаткові пояснення. Правові позиції Сторін, висловлені їх представниками, залишились незмінними.

Після закінчення з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами, керуючись вимогами ст. 152 КАС України, Сторони взяли участь у судових дебатах, в ході яких представники Позивача і Відповідача підтвердили свої правові позиції відносно предмету спору.

Після закінчення судових дебатів судом оголошено перерву для виходу в нарадчу кімнату для ухвалення постанови, згідно із вимогами ст.ст. 153-154 КАС України.

З огляду на викладені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги належно обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Судовий збір, за згодою Сторін, покласти на Позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись вимогами ст.ст. 1, 8 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.ст. 3, 17,48 -50, 122-124, 127, 130, 135, 143, 151-154, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задоволити.

2.Податкове повідомлення -рішення ДПІ у Кам'янка -Бузькому районі № 0000012402/0 від 25.02.2008 р. на суму 256621,93грн. та податкове повідомлення -рішення ДПІ у Кам'янка -Бузькому районі № 0000192301/0 від 26.02.2008р. на суму 51635,00грн. (у тому числі за основним платежем з податку на додану вартість в сумі 34423,00грн., фінансових санкцій 17212,00грн.) скасувати.

3.Судовий збір покласти на Позивача.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н.Г.Левицька

Повний текст Постанови виготовлений та підписаний за вимогами ст. 160 КАС України, 14.04.2009р.

Суддя