Постанова від 06.04.2009 по справі 5/321А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.04.09 Справа№ 5/321А

За позовом: ВАТ «Жидачівський целлюлозно-паперовий комбінат», м.Жидачів Львівська область

До відповідача: ДПІ у Жидачівському районі

Про зобов”язання ДПІ у Жидачівському районі погасити податковий вексель серії АА 0110251 від 05.09.07р. на суму 10428,55 грн.

Суддя Петрик І.Й.

При секретарі: В.Кравець

За участю представників:

Від позивача: Бойко М.С. -в.о.начальника юридичного відділу ВАТ „ЖЦПК”

Від відповідача: Закорчемний І.Б. - представник

Суть спору:

Позов заявлено Відкритим акціонерним товариством «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»(далі -ВАТ «ЖЦПК») до Державної податкової інспекції у Жидачівському районі, м.Жидачів (далі -ДПІ у Жидачівському районі) про зобов'язання ДПІ у Жидачівському районі погасити податковий вексель серії АА 0110251 від 05.09.2006 року на суму 10 428,55 грн.

Заявою про зміну позовних вимог (вх. № 25792 від 27.11.2007 року) позивач змінив позовні вимоги.

Ухвалою суду від 05.12.2007 року зупинено провадження у справі до вирішення справи № 7121/9/10.

Ухвалою суду від 12.02.2009 року поновлено провадження у справі.

В судовому засідання представник позивача позов підтримав з підстав, наведених в позовній заяві (з врахуванням заяви про зміну позовних вимог). Позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ДПІ у Жидачівському районі щодо не проведення заліку суми бюджетного відшкодування з ПДВ в рахунок погашення податкового векселя серії АА 0110251 від 05.09.2006 року на суму 10 428,55 грн; 2) відновити право ВАТ «ЖЦПК»на вибір шляху погашення податкового векселя; 3) зобов'язати ДПІ у Жидачівському районі провести зміни в картці особового рахунку ВАТ «ЖЦПК», а саме: зменшити бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму зобов'язань за податковим векселем серії АА 0110251 від 05.06.2006 р. у розмірі 10 428,55 грн., а суму сплачену грошовими коштами в погашення податкового векселя обліковувати як надміру сплачений податок. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне. 29.09.2006 року ВАТ «ЖЦПК»звернулось до ДПІ у Жидачівському районі з листом № 4/3002 про зарахування сум бюджетного відшкодування в рахунок оплати податкових векселів, у тому числі і податкового векселя серії АА №0110251 від 05.09.2006 року. Однак, ДПІ у Жидачівському районі будь-якої відповіді на зазначений лист не надано. Не проведення заліку бюджетного відшкодування в рахунок погашення податкового векселя у поєднанні з відсутністю вмотивованої відповіді ДПІ у Жидачівському районі за результатом розгляду заяви ВАТ «ЖЦПК» №4/3002 від 29.09.2006 року позивач вважає бездіяльністю відповідача, що полягає у порушенні ДПІ у Жидачівському районі норм п.5 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (у даному випадку при виконанні функцій щодо здійснення контролю за погашенням векселів), п.14 ст.10 Закону «Про державну податкову службу в Україні»(стосовно обов'язковості розгляду звернення платників податків з питань оподаткування), п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 19 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1104 від 01.10.1997р., що стала на заваді реалізації ВАТ «ЖЦПК»права за самостійним рішенням достроково погасити податковий вексель шляхом заліку суми бюджетного відшкодування. Позивач зазначив, що вищенаведені порушення ДПІ у Жидачівському районі норм чинного законодавства і, у зв'язку з цим, протиправна бездіяльність цього органу державної виконавчої влади змусили ВАТ «ЖЦПК»здійснити самостійне погашення податкового векселя грошовими коштами (платіжне доручення № 6863 від 06.09.2007р. на суму 10 428,55 грн.) після спливу одного року з моменту його видачі.

В судовому засідання представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у письмовому поясненні по справі, просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що ВАТ "ЖЦПК" при імпорті товарів на митну територію України було видано митному органу податковий вексель на суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість: серії АА № 0110251 від 05.09.2006 року зі строком платежу 04.10.2006 року. Цей вексель містять на собі аваль, наданий ЗАТ КБ „Приватбанк".

Зазначений вексель було видано і авальовано відповідно до п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»та Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1997 року №1104 (із внесеними змінами і доповненнями).

До податкових векселів І категорії відносяться всі податкові векселі, термін погашення яких припадає на період з 1 по 20 число включно місяця, наступного за звітним згідно Методичних рекомендацій щодо порядку адміністрування видачі та погашення податкових векселів, доведених листом ДПА України від 22.12.2005 року №25595/7/16-1517. Платник податку, яким видано векселі І категорії, не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань по податковій декларації та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. Нарахування податкових зобов'язань по такому векселю проводиться органами податкової служби самостійно в картці особового рахунку платника, де податковий вексель відображається як окремий документ. Такі векселі підлягають обов'язковій оплаті грошовими коштами або можуть бути погашені шляхом зарахування в рахунок їх оплати суми бюджетного відшкодування, яка підтверджена податковим органом після дати видачі податкового векселя до настання граничного строку погашення такого векселя. і

Із змінами Методичних рекомендацій, надісланих листом ДПА України від 29.08.2006 року №16071/7/16-1517, підтверджена податковим органом сума бюджетного відшкодування - це сума податку на додану вартість, яка задекларована платником податку до відшкодування, обліковується в картці особового рахунку платника і підтверджена актом документальної невиїзної (камеральної) перевірки чи позапланової виїзної (документальної) перевірки (здійснених у відповідності до Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених наказом ДПА України від 18.08.2005 року №350. Таке визначення використовується виключно з метою погашення податкового векселя. Оскільки, сума бюджетного відшкодування не була підтвердженою до настання граничного строку погашення податкових векселів позивача, тому податковий вексель не був погашений. ВАТ "ЖЦПК" звернулось до інспекції з листами про зарахування сум бюджетного відшкодування в рахунок оплати податкових векселів, у тому числі і по векселю від 05.09.2006 року серії АА № 0110251. Листом від 06.09.2006 року №5817/10/15-0 інспекція повідомила платника податку, що на виконання листа ДПА України №16071/7/16-1517 від 29.08.2006 року «Про податкові векселі»та на часткову зміну Методичних рекомендацій щодо порядку адміністрування податкових векселів повідомляє, що під терміном «підтверджена податковим органом сума бюджетного відшкодування», який вживається у пункті 11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», слід вважати суму податку на додану вартість, яка задекларована платником податку до відшкодування, обліковується в картці особового рахунку платника і підтверджена актом документальної невиїзної (камеральної) перевірки чи позапланової виїзної (документальної) перевірки. Станом на 01.09.2006 року сума бюджетного відшкодування по деклараціях №6540 від 19.05.2006 року на суму 1525958 грн., №7481 від 20.06.2006 року на суму 145276 грн., №9543 від 19.07.2006 року на суму 453947 грн є непідтвердженою і відповідно залишено без виконання. Згідно ч.5 пункту 11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податків має право на включення перерахованої суми зобов'язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата.

Податкові векселі, які видавалися ВАТ "ЖЦПК", містять термін сплати зобов'язань до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу, тобто підпадають під ознаки податкових векселів, описаних в ч.5 п. 11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до ч.7 п. 11.5 ст. 11 Закону № 168/97-ВР Закону України «Про податок на додану вартість», якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов'язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов'язань по податковому векселю до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. Згідно ч.4 п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом.Отже, як передбачено чинним законодавством України, обов'язковою умовою для погашення податкового векселя шляхом заліку сум бюджетного відшкодування з ПДВ є наявність у платника до настання граничного строку погашення такого векселя суми бюджетного відшкодування, яка повинна бути підтверджена податковим органом.

В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (податковий вексель, декларації з ПДВ ВАТ «ЖЦПК»за грудень 2005 року -серпень 2006 року та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).

Відповідно до п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-ІV, справу розглянуто в порядку, встановленому цим Кодексом.

У судовому засіданні 06.04.2009 року відповідно до ч.3 ст.160 КАС України проголошено вступну і резолютивну частину постанови, повний текст постанови складено 10.04.2009р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив.

ВАТ «ЖЦПК»при імпорті товарів на митну територію України було видано митному органу податковий вексель на суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість серії АА 0110251 від 05.09.2006 року. Цей вексель містить на собі аваль, наданий ЗАТ КБ „Приватбанк".

Зазначений вексель було видано і авальовано відповідно до пункту 11.5 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1997 року № 1104.

ВАТ «ЖЦПК» звернулося до ДПІ у Жидачівському районі з листом № 4/3002 від 29.09.06 р. про зарахування сум бюджетного відшкодування в рахунок оплати податкових векселів серії АА 0110251 від 05.09.2006 року, АА 0110253 від 06.09.2006 року, АА 0110254 від 08.09.2006 року, АА 0110255 від 08.09.2006 року, АА 0110256 від 08.09.2006 року, АА 011257 від 11.09.2006 року, АА 011258 від 1109.2006 року на загальну суму 145137,57 грн. ДПІ у Жидачівському районі відповіді на зазначений лист не надано. Зарахування сум бюджетного відшкодування в рахунок оплати податкового векселя серії АА 0110251 від 05.09.2006 року ДПІ у Жидачівському районі проведено не було.

Суд вважає, що позовні вимоги ВАТ «ЖЦПК»підлягають задоволенню з таких підстав.

Пунктами 5,14 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що до функцій податкового органу районі належить розгляд звернень громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, та здійснення контролю за погашенням векселів.

В силу п.1.16 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий вексель - це письмове безумовне грошове зобов'язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видається платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України. Протест податкового векселя не здійснюється, сума, зазначена у непогашеному векселі, розглядається як податкова заборгованість, яка погашається у порядку, передбаченому законодавством для погашення податкового боргу.

А згідно п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» - з моменту набрання чинності цим Законом платники податку при імпорті товарів на митну територію України, за умови оформлення митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання зі строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю, один примірник якого залишається в органі митного контролю, другий надсилається органом митного контролю на адресу органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку, а третій залишається платнику податку; податковий вексель підлягає обов'язковому підтвердженню комерційними банками шляхом авалю; комерційні банки зобов'язані оплатити податковий вексель у разі його непогашення платником у строк; платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку сум бюджетного відшкодування, підтвердженого податковим органом; якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податку має право на включення перерахованої суми зобов'язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата; якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає після закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю, сума зобов'язань по такому податковому векселю включається до складу податкових зобов'язань платника в звітному (податковому) періоді, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді за умови погашення суми податкових зобов'язань шляхом перерахування коштів до бюджету; якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов'язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов'язань по податковому векселю до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому податковий вексель вважається погашеним та платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді; Кабінет Міністрів України має право визначити більш довгі строки погашення податкового векселя для окремих видів діяльності, які мають сезонний характер або здійснюються з використанням довгострокових договорів; обов'язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам, податковий вексель не підлягає індосаменту; проценти або інші види плати за користування податковим векселем не нараховуються; порядок випуску, обігу і погашення податкових векселів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (як це має місце у даному випадку), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податковий вексель серії АА 0110251 від 05.09.2006 року, виданий позивачем, містить термін сплати зобов'язань до закінчення терміну подачі декларацій до податкового органу, тобто підпадає під ознаки податкових векселів, описаних у ч.5 п.11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно з п. 19 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1997 року № 1104, платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити податковий вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або заліку суми бюджетного відшкодування, підтвердженого органом державної податкової служби, згідно з поданою ним письмовою заявою.

Таким чином, нормами, передбаченими п. 11.5. ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 19 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1997 року № 1104, передбачено обов'язковість та своєчасність протягом розумного строку, надання письмового повідомлення платника податків про розгляд заяви про залік бюджетного відшкодування у рахунок погашення його податкового векселя.

Суд вважає висновок податкового органу щодо відсутності підтвердження суми бюджетного відшкодування, як підстави для відмови в проведенні зарахування суми бюджетного відшкодування в погашення податкових векселів, в даному випадку, безпідставним, оскільки:

У відповідності із п.п.7.7.3. п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації; яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Підтвердження суми бюджетного відшкодування передбачено п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 цього Закону, згідно якого протягом 30 днів,, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування

Податковий орган зобов'язаний надавати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, включаючи випадки, коли за результатами перевірок така сума визнана недостовірною.

Як вбачається з матеріалів справи, сума бюджетної заборгованості, яку просив платник податку зарахувати в погашення податкового векселя, виникла у позивача в лютому - червні 2006 року, тобто, строк проведення позапланової виїзної перевірки (документальної) пройшов, а камеральними перевірками правильності і достовірності нарахування платником податку сум бюджетного відшкодування порушень ведення податкового обліку не встановлено. Тобто, підстав для відмови у проведенні зарахування сум бюджетного відшкодування в рахунок оплати податкового векселю серії АА 0110251 від 05.09.2006 року у ДПІ у Жидачівському районі не було.

Вищенаведені порушення ДПІ у Жидачівському районі норм чинного законодавства і, у зв'язку з цим, протиправна бездіяльність цього органу державної виконавчої влади зумовили ВАТ «ЖЦПК» самостійно погасити податковий вексель серії АА 0110251 від 05.09.2006 року грошовими коштами(платіжне доручення № 6863 від 06.09.2007р. на суму 10 428,55 грн.) після спливу одного року з моменту його видачі.

Згідно п.3.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 року № 276, форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню..

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ст.94,158,160-163,167, розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задоволити повністю.

1.Визнати протиправною бездіяльність ДПІ у Жидачівському районі щодо не проведення заліку суми бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок погашення податкового векселя серії АА № 0110251 від 05.09.2006р. на суму 10428, 55 грн.

2.Відновити право ВАТ «Жидачівський целлюлозно-паперовий комбінат»на вибір шляху погашення податкового векселя. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жидачівському районі провести зміни в картці особового рахунку ВАТ „ЖЦПК”, а саме: зменшити бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму зобов'язань за податковим векселем серії АА 0110251 від 05.09.2006р. у розмірі 10428, 55 грн., а суму сплачену грошовими коштами в погашення податкового векселя обліковувати як надміру сплачений податок.

Постанова набирає законної сили у строк та в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена у строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя