Рішення від 12.09.2008 по справі 21/11/663-Н

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" вересня 2008 р.

Справа № 21/11/663-Н

За позовом Військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі Головного Квартирно-експлуатаційного управління Міністерства Оборони України в особі Хмельницької квартирно-експлуатаційної частини Міністерства оборони України м. Хмельницький

до Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів

за участю третьої особи - Війської частини А-2502, м. Старокостянтинів

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління земельних ресурсів в Старокостнятинівському районі, м. Старокостянтинів

про визнання недійсним розпорядження №31/2005-р. від 09.02.2005р.

Суддя Огороднік К.М.

Представники сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - Фадєєв О.С. - за дорученням №1224 від 18.10.2007р.

від третьої особи - не з'явився

від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - не з'явився

від прокуратури - Стражник О.В.

Суть спору: Військовий прокурор Хмельницького гарнізону звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного Квартирно-експлуатаційного управління Міністерства Оборони України в особі Хмельницької квартирно-експлуатаційної частини Міністерства оборони України м. Хмельницький до Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів про визнання недійсним розпорядження №31/2005-р. від 09.02.2005р. про передачу даної земельної ділянки до земель Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району.

Повноважний представник позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, посилаючись на наявні в матеріалах справи докази. У додатковому поясненні до позовних вимог зазначив, що квартирно - експлуатаційний відділ м. Хмельницький на підставі документів, які є у нього в наявності, не може зняти з обліку Міністерства Оборони України земельну ділянку військового містечка 19 Старокостянтинівського гарнізону без відмови Міністра Оборони України від права користування земельною ділянкою та надання дозволу на її вилучення. При цьому посилався на вимоги статей 44-50 Наказу міністра Оборони України від 22.12.1997р. №483, згідно яких передбачається проведення процедури погодження питань пов'язаних із вилученням земель оборони в межах Міністерства Оборони України.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.

Повноважний представник відповідача у судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов, позовні вимоги заперечив, просив в позові відмовити. Зокрема, зазначили, що вказане розпорядження було видане головою адміністрації в межах повноважень та з дотриманням порядку визначеного чинним законодавством. Так, ст.17 Земельного Кодексу України визначено повноваження місцевих адміністрацій в галузі земельних відносин, в тому числі розпорядження землями державної власності. Тим же Земельним Кодексом України у ст.141 вказується перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою, першою з яких є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Саме зазначена підстава є основою прийняття оскаржуваного розпорядження.

Представник третьої особи - військової частини А-2502 у судових засіданнях позовні вимоги підтримав, не заперечив щодо їх задоволення.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону було проведено перевірку щодо законності використання земель оборонного призначення, що перебувають у довгостроковому користуванні Міністерства оборони України на території Старокостянтинівського району.

Проведеною перевіркою було встановлено, що земельна ділянка військового містечка №19 надана Старокостянтинівському гарнізону для потреб оборони (державних потреб) державним актом на право користування землею №041660 від 1979 року на підставі рішення Старокостянтинівського районного виконавчого комітету від 15.10.1979 року №018. Дана земельна ділянка розташована у Старокостянтинівському районі біля с. Самчики, площею 4,9 га, і знаходиться на обліку у квартирно-експлуатаційному відділі м. Хмельницького. Військове містечко №19 вивільнене для потреб оборони не використовуються, однак на ньому знаходиться будівля трансформаторної підстанції, залишковою вартістю 720,00 грн. і перебуває на обліку у військовій частині А2502.

Розпорядженням Старокостянтинівської районної державної адміністрації №31\2005~р. від 09.02.2005 року, земельна ділянка військового містечка №19 площею 4,9 га вилучена із земель Міністерства оборони України (державної власності) та передана в комунальну власність актом приймання-передачі від 14.02.2005 року командиром військової частини А2502 до земель Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, який скріплений гербовою печаткою військової частини.

Вважаючи, що дії Старокостянтинівської районної державної адміністрації щодо прийняття розпорядження №31/2005-р. від 09.02.2005р. суперечать вимогам чинного законодавства, військовий прокурор Хмельницького гарнізону в інтересах держави звернувся з позовом до суду про визнання недійсним вказаного вище розпорядження.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р., землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; є) землі лісового фонду; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року, землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Згідно зі ст. 141 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 року, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України, вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Статтею 9 Закону України "Про оборону України" передбачено, що Кабінет Міністрів України встановлює порядок надання Збройним Силам України, іншим військовим формуванням у користування державного майна, в тому числі земельних ділянок, інших природних ресурсів, необхідних для належного виконання покладених на Збройні Сили завдань.

Відповідно до ст.ст. 44-50 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого Наказом Міністра Оборони України від 22.12.1997р. за №483, визначено, що за відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України.

Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.

Своєчасне виявлення земель, що не використовуються, та надання відомостей про них покладається на заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, а також командирів військових частин - землекористувачів.

Інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування і відповідні управління центрального апарату Міністерства оборони України узагальнюють відомості про наявність земель, що не використовуються для бойової підготовки військ, та надають їх до Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Відомості надаються разом з топографічними картами масштабу 1:25000 чи 1:50000, на яких нанесені земельні ділянки з координатами (землі, що розташовані в містах наносяться на плани міст), що пропонуються для передачі місцевим органам влади.

Перелік земель, які пропонуються до передачі місцевим органам влади, Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України погоджує з заступниками Міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, начальниками управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, командуючими військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, на території яких знаходиться земельна ділянка, і подає на затвердження міністру оборони України.

Заступникам Міністра оборони України - командувачам видів Збройних Сил України, командуючим військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, перед поверненням земель місцевим органам влади необхідно забезпечити виконання робіт щодо розмінування території і рекультивації.

Оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

При прийнятті рішення, судом береться до уваги, що ухвалою суду від 20.09.2007р. закрито провадження у справі №12/500-НА за позовом військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Міністерства оборони України Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький до Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів про визнання розпорядження Голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації №31\2005-р від 09.02.2005р. про передачу земельної ділянки до земель Самчиківської сільської ради незаконним. Підставою закриття провадження стало те, що даний спір віднесений до спорів господарської юрисдикції і підлягає розгляду в порядку встановленому Господарським процесуальним кодексом України. При цьому, ухвала суду в апеляційному порядку не оскаржувалась.

Аналізуючи вказані вище норми законодавства, господарський суд приходить до висновку про те, що командир в/ч А 2502 не мав права на передачу земельної ділянки до земель запасу місцевих органів влади (постанова військового апеляційного суду Центрального регіону України від 22.05.2008р.), а голова Старокостянтинівської районної державної адміністрації в Хмельницькій області не мав права видавати розпорядження №31\2005-р. від 09.02.2005 року, про вилучення даної земельної ділянки у Міністерства оборони України та передачу її у комунальну власність, а державний акт №041660 від 1979 року не скасований, дані земельні ділянки у Міністерства оборони встановленим законом порядком не вилучались.

За таких обставин, суд прийшов до висновку що позовні вимоги військового прокурора підтверджені належними у справі доказами та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 44, 49, п. 1.1. ст. 80, 82-84, ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі Головного Квартирно - експлуатаційного управління Міністерства Оборони України в особі Хмельницької квартирно - експлуатаційної частини Міністерства Оборони України м. Хмельницький до Старокостянтинівської районної державної адміністрації, м. Старокостянтинів про визнання недійсним розпорядження №31/2005р. від 09.02.2005р. задоволити.

Визнати недійсним розпорядження Старокостянтинівської районної державної адміністрації, м. Старокостянтинів №31/2005р. від 09.02.2005р.

Суддя К.М. Огороднік

віддруковано 6 примірників: 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу, 4,5 - третім особам, 6 - військовій прокуратурі.

Помічник судді О.С. Гуменюк