ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
Іменем України
02.04.07 Справа № 24/23ад.
Суддя Рябцева О.В., за участю секретаря Сумцової С.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Прокурора Троїцького району в інтересах держави в особі Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Покровський", Троїцький район, с. Покровське
про стягнення 323322 грн. 89 коп.
в присутності представників сторін:
заявника -Шидлаускас П.В. -прокурор, посв. № 129 від 09.10.06р.
позивача -Макаров О.М. - ст. держ. подат. інсп., дов. № 27 від 05.03.07р.
відповідача -Рікіянов В.Я. - директор, Маніна О.А. - гол. бухгалтер, дов. № 19 від 26.02.07р., Воронін Є.В. - юрист, дов. № 20 від 26.02.07р.
Суть спору: прокурором заявлена вимога про стягнення з відповідача заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в сумі 323322 грн. 89 коп.
На обґрунтування заявленої вимоги заявник вказує, що Сватівською МДПІ проведено перевірку СТОВ "Покровський", за результатами перевірки встановлено, що відповідачем не перераховано до бюджету прибутковий податок з громадян в сумі 323322 грн. 89 коп.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що сума боргу з податку з доходів фізичних осіб згідно довідки за результатами перевірки СТОВ "Покровський" за період з 01.01.2003р. по 01.07.2006р. складає 323322 грн. 89 коп., а згідно додатку до довідки сума боргу на 01.01.2004р. складала 242879 грн. 39 коп., тобто заборгованість по сплаті податку за період з 01.01.2004р. по 01.07.2006р. складає тільки 80443 грн. 50 коп. Згідно ст. 257 ЦК України встановлено загальний строк позовної давності, який встановлено тривалістю у три роки. Позивачем не наведено жодної норми Закону щодо спеціальної позовної давності по стягненню з боржника податку з доходів фізичних осіб, тобто у позивача немає підстав щодо вимоги на стягнення боргу за період раніше 01.01.2004р. Крім того, частина боргу з цього податку підлягає списанню відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки цей борг є безнадійним через форс-мажорні обставини.
Додатковими запереченнями на позовну заяву відповідач зазначає, що у позивача немає підстав не дотримуватися норм п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" щодо строків давності, оскільки СТОВ "Покровський" своєчасно подавало податкові декларації за період, коли виникло податкове зобов'язання та судом не встановлено скоєння злочину посадовими особами СТОВ "Покровський" щодо умисного ухилення від сплати податкового зобов'язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб. Тобто, з урахуванням строку давності податковий борг з податку з доходів фізичних осіб СТОВ "Покровський" за період з 01.01.2004р. по 01.07.2006р. складає 80443 грн. 50 коп. Крім того, згідно висновків Торгово-промислової палати України від 19.08.2006р. № 2339/05-4 та від 25.09.2006р. № 2693/05-4 у господарстві виникли форс-мажорні обставини внаслідок стихійного лиха, що унеможливлює сплату означеної суми податкового боргу у розмірі 80443 грн. 50 коп. Оскільки Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" не передбачає у 2007 році припинення дії п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", то таким чином у 2007 році можливо списання безнадійного податкового боргу, у тому числі такого, що виник внаслідок стихійного лиха.
В судовому засіданні досліджені такі докази:
1.Довідка про результати перевірки даних бухгалтерського обліку СТОВ "Покровське" щодо підтвердження заборгованості з податку з доходів фізичних осіб від 07.08.2006р.
2.Виписка із облікової картки платника податку.
3.Акт звірення від 02.11.2006.
4.Довідка про взяття на облік платника податків СТОВ "Покровське".
5.Свідоцтво про державну реєстрацію СТОВ "Покровське".
6.Статут СТОВ "Покровське".
7.Довідка про включення СТОВ "Покровське" до Єдиного державного реєстру підприємств України.
8.Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
9.Розрахунки заборгованості до бюджету сум прибуткового податку за січень -червень 2001 року.
Оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Троїцьким відділенням Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції здійснена перевірка даних бухгалтерського обліку СТОВ "Покровське" щодо підтвердження заборгованості з податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2003р. по 30.06.2006р., про результати якої складено довідку від 07.08.2006р.
В ході перевірки встановлено, що відповідачем в порушення ст.ст. 8, 16 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", який діє з 01.01.2004р., не перераховано до бюджету прибутковий податок з виплаченої заробітної плати та орендної плати за користування земельними паями в сумі 323322 грн. 89 коп., у зв'язку з чим станом на 01.07.2006р. утворилась заборгованість.
Відповідно до ст. 19 Конституції України та ст. 13 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено, що органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 14 Закону України “Про систему оподаткування” податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком. Згідно статті 17 цього Закону сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) провадиться у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.
Податковим агентом згідно п. 1.15 ст. 1 цього Закону є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Тобто податковим агентом виступає відповідач.
Відповідно до п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, яким оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді.
Відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного кодексу податкові органи є органами стягнення до бюджету податків, зборів та інших надходжень.
З вищезазначеного вбачається обов'язок відповідача перерахувати до бюджету суму утриманого податку з доходів фізичних осіб, а також право позивача звертатися до суду з позовом про стягнення коштів до бюджету.
Доводи відповідача стосовно застосування строків давності, передбачених п. 15.1 ст. 15 Закону № 2181 судом відхиляються. Не приймаються до уваги посилання відповідача і на норми Цивільного кодексу України щодо строків позовної давності, оскільки згідно п. 2 ст. 1 ЦК України до податкових відносин цивільне законодавство не застосовується. Відсутні підстави і для зменшення стягуваної суму через форс-мажорні обставини, оскільки відповідач за наявності спору з цього приводу не звернувся з відповідним позовом до суду.
Вимоги щодо стягнення заборгованості в сумі 323322 грн. 89 коп. підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки сума боргу підтверджена матеріалами справи, у тому числі актом звірення від 02.11.2006р. і наданим відповідачем розрахунком заборгованості до бюджету сум прибуткового податку за червень 2001 року.
У судовому засіданні відповідно до ст. 167 КАС України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 162, 163, 167, 258 КАС України, суд
1.Позов задоволити в повному обсязі.
2.Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Покровський", Луганська область, Троїцький район, с. Покровське, ідентифікаційний код 30714167 в доход місцевого бюджету Троїцького району, Покровська с/р на р/р 33213800700365, код 11010100, код отримувача 24048454, банк отримувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013 заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 323322 грн. 89 коп.
3.Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі подання заяви позивачем.
4.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо такої заяви не буде подано.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
5.Постанову складено в повному обсязі і підписано 10.04.2007р.
Суддя О.В.Рябцева