Рішення від 30.10.2013 по справі 524/6571/13-ц

Справа № 524/6571/13-ц

Провадження №

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.10.2013 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:

головуючого судді - Савічева В.О.

при секретарі - Бойко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці цивільну справу за позовом КП «Кременчукводоканал» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення,

ВСТАНОВИВ:

КП «Кременчукводоканал» звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення, зазначаючи, що Комунальне підприємство «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради надає послуги з водопостачання та водовідведення споживачам (ст.714 ЦК України) проживаючим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, 6.16, кв.19, де особовий рахунок № 166370 відкрито на ОСОБА_1

Відповідно до ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Пунктом 17-18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ № 630 від 21 липня 2005 року, зазначено, що споживач, якому надаються послуги з водопостачання та водовідведення, повинен не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, оплатити надані послуги з водопостачання та водовідведення.

У зв'язку з тим, що відповідачі допустили заборгованість за послуги з водопостачання, підприємство змушене було звернутися до Автозаводського районного суду м. Кременчука із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення з відповідачів.

16 січня 2012 року ухвалою Автозаводського районного суду заяву про скасування судового наказу ОСОБА_1 задоволено, а судовий наказ від 20.05.2011 року, виданий Автозаводським районним судом за заявою КП «Кременчукводоканал» про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 заборгованості по оплаті послуг з водопостачання та водовідведення скасовано.

Відповідно до ст. 118 ЦПК України, позовна заява щодо вимог про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг може бути подана тільки в разі відмови у прийняті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом.

Оскільки, в добровільному порядку відповідачі не погашають заборгованість, станом на 01.07.2013 року утворився борг в розмірі 1 194 гри. 24 коп. Просили суд стягнути з відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь КП «Кременчукводоканал» у солідарному порядку заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення на загальну суму 1 194 грн. 24 коп.

Стягнути з відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь КП «Кременчукводоканал» у солідарному порядку судовий збір до позовної заяви в сумі 229,40 грн. та судовий збір до заяви про видачу судового наказу в сумі 107,30 грн. на розрахунковий рахунок КП "Кременчукводоканал" НОМЕР_1 КРУ ПАТ "Полтава-банк" МФО 331489 код 03361655.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала посилаючись на обставини викладені в позовній заяві і просила суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1, він же представник інших відповідачів, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав посилаючись на обставини викладені в заперечені на позовну заяву і просив суд в позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд приходить до висновку, що слід відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 2 ст. 41 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 року № 2918-ІІІ облік у сфері питного водопостачання здійснюється підприємствами питного водопостачання і споживачами за допомогою технічних засобів, що внесені до державного реєстру засобів вимірювальної техніки. У разі відсутності таких технічних засобів облік питної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом згідно з установленими нормами.

Відповідно до п. 4 ч. 2 статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІУ виконавець зобов'язаний надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово- комунальних послуг, їх споживчі властивості, тощо.

Частиною 1 ст. 32 цього ж Закону передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 ст. 32 цього ж Закону розмір плати за комунальні послуги розраховуються виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Частина 5 ст. 32 цього ж Закону говорить, що у разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів.

Пунктом 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води водовідведення, затверджених Постановою КМУ № 630 від 21 липня 2005 року, щодо порядку обліку та оплати послуг зазначено - у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціальною організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.

Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Відповідно до пункту 3.1 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» затверджених наказом № 190 від 27.06.2008 року Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року визначено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюється на основі показів засобів обліку.

Пунктом 3.2 цих же Правил зазначено, що водокористування вважається без обліковим, якщо споживач самовільно приєднався до системи централізованого комунального водопостачання або самовільно користується ними.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що відповідачі мешкають в квартирі за адресою: АДРЕСА_1, де особовий рахунок № 166370 відкрито на ОСОБА_1 і є споживачами послуг КП «Кременчукводоканал».

29.12.2006 року представником КП «Кременчукводоканал» і відповідачем ОСОБА_1 складено акт опломбування лічильника холодної води, у акті зазначено про обов'язок власника щомісячно надавати в абонентську службу показання квартирних лічильників, забезпечувати допуск представникам абонентської служби для огляду технічного стану квартирних лічильників води, а також попереджено власника про порядок розрахунку витрати води у разі зриву пломб і других порушень вимог Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення у містах і селищах України.

З цього часу відповідачі щомісячно проводять оплату послуг з водопостачання відповідно до показань лічильника.

З січня 2010 року позивач проводив нарахування оплати відповідачам за послуги з водопостачання відповідно до норм водоспоживання, а не за показаннями лічильника. Позивач нарахував відповідачам оплату за послуги з водопостачання з січня 2010 року за затвердженими тарифами для населення, без урахування показань лічильника, таким чином відповідачам нарахована заборгованість в сумі 1194,24 грн.

Згідно довідки на особистий рахунок про сплату за послуги водопостачання відповідачі здійснювали оплату за надані та спожиті послуги водопостачання відповідно до показань лічильника.

Згідно спільного наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства промислової політики України, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства “Про врегулювання питань щодо збільшення міжповірочних інтервалів лічильників холодної та гарячої води” від 15.06.2005р. № 141/212/91, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.06.2005 р. № 678/10967, міжповірочний інтервал для приладів обліку холодної та гарячої води, дані яких використовуються для розрахунків у комунально-побутовій сфері встановлено 3 роки.

Відповідно до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) виконується за рахунок виконавця.

Згідно з п. 10 зазначених Правил справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

Пунктом 16 Правил передбачено, що у разі виникнення сумнівів щодо правильності показань квартирних засобів обліку споживач в установленому порядку може проводити їх позачергову повірку за власні кошти, про що інформує виконавця. Якщо виявлена у показаннях помилка виходить за межі, передбачені у паспорті квартирного засобу обліку, виконавець повинен здійснити перерахунок плати за споживання води та/або теплової енергії з дня останньої повірки або встановлення засобу обліку, якщо його повірка не проводилась, шляхом зменшення плати на відсоток, який перевищує встановлені межі точності для цього типу засобу обліку, до моменту виявлення помилки.

Відповідно до п. 1.3 Наказу Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 р. № 60 «Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді», виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у п. 1.1 Порядку, може бути субєкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов»язків, визначених у ч. 1 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п.п.1 п. 16 «Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. № 959, до складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включаються витрати, безпосередньо повязані із періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води, якщо зазначені засоби є власністю підприємства.

Згідно ст.ст. 11, 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води водовідведенню», засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок яких визначається нормативно-правовим актом центральних органів виконавчої влади у сфері метрології. Фізичні особи зобов»язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку. Порядок подання фізичними особами - власниками засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов»язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води водовідведенню», періодична повірка квартирних засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує послуги з централізованого постачання холодної води згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.

Згідно з п. 16 вищевказаної Постанови КМУ № 630 тільки у разі виникнення сумнівів щодо правильності показань квартирних засобів обліку споживач в установленому порядку може проводити їх позачергову повірку за власні кошти, про що інформує виконавця.

Отже, плата за послуги водопостачання згідно з нормативами (нормами) споживання вноситься у разі несправності вже встановлених засобів обліку води.

Згідно акту виконаних робіт по ремонту та повірці водомірів від 29.12.2006 року, свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, акту опломбування від 29.12.2006 року та від 09.07.2013 року, паспорту № 4591/48 та № 4592/48 від 06.06.2013 року, акту КП «Кременчукводоканал» від 10.12.2013 року, відповідачі за свій рахунок провели повірку лічильника. Доказів на підтвердження того, що лічильник був несправний або пошкоджений суду не надано.

Позивач не довів наявність підстав для нарахування оплати відповідачам за нормами споживання, а не за показаннями лічильника. Даних про несправність води у квартирі відповідачів, де зазначено про те, що виконання повірки лічильника, чи про порушення відповідачами обов'язків по допуску представників відповідних служб для проведення перевірки і зняття показань лічильника, порушень відповідачами якихось вимог законодавства не надано. Як вбачається з розрахунку, відповідачі щомісячно сплачують послуги позивача відповідно до показань лічильника.

Таким чином, суд, оцінюючи всі докази по справі в їх сукупності, враховуючи той факт, що на підставі результатів повірки засіб вимірювальної техніки визнано придатним до застосування, відповідачі на протязі 2010-2013 років своєчасно сплачують за послуги водопостачання за показаннями лічильника води, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити

Керуючись Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. № 959, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінетом Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог КП «Кременчукводоканал» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СУДДЯ :