Ухвала від 18.07.2013 по справі 9101/1844/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2013 р.справа № 2а/0470/1942/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

секретар судового засідання: Троянов А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю „Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації „Дніпрокран" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року по справі № 2а/0470/1942/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації „Дніпрокран" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, третя особа на стороні відповідача Дніпропетровське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю „Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації „Дніпрокран" звернулось до суду з позовом в якому просило скасувати рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1303 від 10 серпня 2010 року щодо усунення порушень законодавства про цінні папери.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи та просить оскаржуване рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Частиною 1 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 446/95 „Про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку" утворено Комісію як центральний орган державної виконавчої влади. Статус Комісії, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Згідно статті 6 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до статті 5 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Комісія здійснює державне регулювання ринку цінних паперів в Україні.

Частиною 30 статті 8 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Комісія, для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери, наділена правом зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" основною формою роботи Комісії є засідання, які проводяться за рішенням Голови Комісії у разі необхідності, але не рідше одного разу на місяць. Засідання Комісії є правомочним, якщо на ньому присутні не менше п'яти осіб. Рішення Комісії вважається прийнятим, якщо за нього подано не менше п'яти голосів.

Статтею 6 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що Комісія розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

Рішенням Комісії від 30.12.1998 № 222 (у редакції рішення Комісії від 14.07.2005 № 398) затверджений Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.03.1999 за № 180/3473 (далі - Порядок), яким визначено порядок зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій.

Закон України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", керуючись статтею 108 Цивільного кодексу України, з метою запобігання обігу акцій акціонерних товариств, які припинилися в результаті перетворення у товариства з обмеженою відповідальністю, та захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери, Комісією прийнято рішення від 16.03.2010 № 328 „Щодо дій територіальних управлінь Комісії при виявленні порушень акціонерними товариствами вимог законодавства під час реорганізації" (далі - Рішення № 328).

Цим рішенням на територіальні управління Комісії покладені обов'язки щодо виявлення акціонерних товариств, які припинилися в результаті перетворення (реорганізації) в інші організаційно-правові форми та не здійснили скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій відповідно до вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 розділу III, підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу III Порядку.

Пункт 2 Рішення № 328 Дніпропетровське територіальне управління Комісії направило до центрального апарату Комісії відповідну інформацію, а саме: Довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.05.2010 року, якою підтверджено той факт, що 23.12.2004 року здійснено включення відомостей про юридичну особу ВАТ „Дніпропетровський дослідний завод засобів механізації"; 19.07.2005 року внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке пов'язано з реорганізацією ВАТ „Дніпропетровський дослідний завод засобів механізації"; 13.10.2005 року проведена державна реєстрація припинення юридичної особи ВАТ „Дніпропетровський дослідний завод засобів механізації" в результаті перетворення; 18.10.2005 року проведена державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення в ТОВ „Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації „Дніпрокран".

Пунктами 1 та 3 розділу 3 Порядку визначений порядок зупинення та скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією товариства. Вищезазначені п.1 та п.3 розділу 3 Порядку, крім термінів звернення товариства до реєструвального органу (Комісії) містять перелік документів, які необхідно подати до Комісії для скасування реєстрації випуску акцій. Позивачем своєчасно не вжито заходів щодо скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій. Таким чином, для виконання вимог чинного законодавства, товариство повинно звернутись до Комісії та надати документи відповідно до Порядку з метою скасування випуску акцій.

Частина 1 статті 6 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок" акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування.

Згідно з пунктом 3 статті 6 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок", емітентом акцій є тільки акціонерне товариство.

Позивач (товариство з обмеженою відповідальністю) є правонаступником ВАТ „Дніпропетровський дослідний завод засобів механізації", який був емітентом не скасованого випуску акцій. Таким чином на даний час в обігу на ринку цінних паперів є акції товариства з обмеженою відповідальністю (Позивача), що є порушенням чинного законодавства.

Крім того, акція надає майнові права власнику, що стосується акціонерного товариства. Враховуючи, що організаційно-правова форма позивача на сьогодні вже товариство з обмеженою відповідальністю, така ситуація призводить до порушення прав інвестора у цінні папери.

10.08.2010 року за № 1303 з метою захисту прав інвесторів, Комісією було прийнято рішення „Щодо усунення порушень законодавства про цінні папери", відповідно до пункту 1 якого зобов'язано позивача у строк до 10 жовтня 2010 року усунути порушення вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 розділу 3, підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу 3 Порядку та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити Комісію та додати до повідомлення документи, які підтверджують факт усунення порушення.

Посилання позивача на Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 року N 2272, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини 2 пункту 1 Розділу 1 Правил - ці Правила визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Враховуючи наведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку діяла відповідно до вимог чинного законодавства, а рішення Комісії від 10.08.2010 року № 1303 є обґрунтованим, законним та винесеним в межах компетенції Комісії.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, є законною та обґрунтованою. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації „Дніпрокран" - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року по справі № 2а/0470/1942/11 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров