Постанова від 07.10.2013 по справі 9101/188816/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2013 р. справа № 2а-8528/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Шлай А.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 10 жовтня 2011 року у справі №2а-8528/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарівському районі м. Запоріжжя щодо проведеня перерахунку пенсії із урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації та компенсації за невикористану частину відпустки, отриманих у період з 01 серпня 2009 року по 31 липня 2011 року, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації та компенсації за невикористану частину відпустки, отриманих у період з 01 серпня 2009 року по 31 липня 2011 року з моменту її призначення та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комунарівському районі м. Запоріжжя виплатити недоплачені суми пенсій за період з 08 серпня 2011 року.

Постановою Комунарівського районного суду від 10 жовтня 2011 року в задоволені позову відмовлено. Постанова суду мотивована тим, що у заробіток для обчислення пенсії державним службовцям при призначенні та проведення перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, матеріальна допомога, індексація та грошова винагорода не входять.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим що відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці ( грошове забезпечення). Таким чином, виплати пов'язані з індексацією заробітної плати є складовою частиною заробітної плати і повинні враховуватись до заробітку для обчислення пенсії.

Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 працював в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області на посаді заступника начальника головного управління, що підтверджується довідкою від 02 серпня 2011 року головного Управління пенсійного фонду України, яка міститься в матеріалах справи (а.с.10). Відповідно до наказу Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04 серпня 2011 року позивача було звільнено з посади заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у зв'язку з реорганізацією та скороченням кількості посад заступників начальника головного управління відповідно до пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю. Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено, що позивачу з 08 серпня 2011 року було призначено пенсію державного службовця, про що міститься в матеріалах справи протокол від 11 серпня 2011 року № 453610 (а.с. 11). Відповідач листом від 11 серпня 2011 року відмовив в здійсненні перерахунку пенсії позивачу, зазначивши, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсій зазначеній категорії. При цьому, відповідно до цієї постанови матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку, індексація та грошова винагорода, як складова заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, не передбачається.

Правомірність дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є предметом спору, переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволені позовних вимог відповідачу, суд першої інстанції виходив з положення статті 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої умови оплати праці державних службовців, розмири їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Цією постановою матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку, індексація та грошова винагорода, як складова заробітку для обчислення пенсій державним службовцям, не передбачається.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України №3723-XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частина 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсації за невикористану частину відпустки входить до системи оплати праці державного службовця. Відповідно до частини 5 статті 33 Закону України №3723-XII «Про державну службу» встановлено що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Враховуючи той факт, що заробіток визначається для призначення пенсії державним службовцям, а з вищенаведений положень вбачається що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо урахування середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення при призначені та перерахунку пенсії позивачу.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Також слід зазначити що відповідно до пункту 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати від 27.01.2004 року № 114/8713 (далі - Інструкція) для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складеться з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до інструкції Інструкції до Фонду додаткової заробітної плати входять:

- Суми індексації грошових доходів населення (пункт 2.2.7 Інструкції)

- Компенсації за невикористану відпустку (пункт 2.2.12 Інструкції)

- Суми матеріальної допомоги (пункт 2.3.3 Інструкції)

При цьому відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» до фонду додаткової заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином можливо зробити висновок, що сплата страхових внесків при нарахуванні матеріальної допомоги, суми індексації грошових коштів населення, компенсація за невикористану відпустку або сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування будуть враховуватись в заробіток (дохід) з якого здійснюється обчислення пенсій державним службовцям, не залежно від того, чи входить матеріальна допомога, індексація та компенсація за невикористану частину відпустки до структури заробітної плати.

Дана позиція також викладена у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 за позовом Особи_1 до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької обасті про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду у серпні 2011 року. Таким чином позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01 серпня 2009 року до 25 лютого 2011 року слід залишити без розгляду.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.

Керуючись 195-196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від від 10 жовтня 2011 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_1 пенсії сум матеріальної допомоги, індексації та компенсації за невикористану частину відпустки, отриманих у період з 25 лютого 2011 року до 31 липня 2011 року протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комунарівському районі м. Запоріжжя провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії із урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації та компенсації за невикористану частину відпустки, отриманих у період з 25 лютого 2011 року до 31 липня 2011 року.

Позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Комунарівському районі м. Запоріжжя провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії із урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації та компенсації за невикористану частину відпустки, отриманих у період з 01 серпня 2009 року до 24 лютого 2011 року - залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна