"07" жовтня 2013 р. справа № 2а-8273/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 серпня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області щодо не врахування у склад заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця 15 відсотків винагороди за вислугу років та повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 07.08.2009 року з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення.
Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області адміністративний позов задоволений частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області щодо вилучення зі складу середньомісячної заробітної плати позивача при призначенні та перерахунку пенсії 15 відсотків винагороди за вислугу років та не включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення; зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 24 квітня 2011 року з урахуванням надбавки за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, оскільки є разовою виплатою. Стосовно відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням повної суми надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Відповідач здійснюючи перерахунок пенсії з урахуванням 25 відсотків надбавки за вислугу років, а не 40 відсотків як вимагав позивач, обґрунтував свою позицію тим, що при призначенні пенсії позивачу як державному службовцю враховувався стаж отриманий лише під час проходження державної служби, саме тому виникла різниця у відсотках надбавки за вислугу років.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач вийшла на пенсію державного службовця 07 серпня 2009 року з посади головного державного податкового інспектора Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції. Відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» позивач подала до Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі довідки № 15025/10/05-028, № 15026/10/05-028, № 15027/10/05-028, № 15029/10/05-028, які містяться в матеріалах справи (а.с. 8, 9, 10, 11). Згідно наданої довідки від 11 серпня 2009 року № 15029/10/05-028 позивач отримувала надбавку за спеціальне звання (інспектор податкової служби 1 рангу) в розмірі 100 гривень та надбавку за вислугу років 40 відсотків - 476,40 гривень. При призначенні пенсії відповідачем із складу заробітної плати було вилучено 15 відсотків надбавки за вислугу років та не врахована матеріальна допомога. В порядку досудового врегулювання питання перерахунку пенсії позивач 19 вересня звернулась із заявою до відповідача. Листом відповідача від 28 вересня 2011 року надано відповідь стосовно перебування позивача на обліку в управлінні Пенсійного фонду м. Новомосковську Дніпропетровської області та отриманні пенсії за віком як державного службовця з 10 серпня 2009 року. Щодо включення до заробітку для перерахунку пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і допомоги на оздоровлення повідомив, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і допомога на оздоровлення не належать до складових заробітної плати, передбачених цією статтею, тому під час обчислення розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну» службу не враховуються. Стосовно питання визначення надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків при призначенні пенсії відповідач посилався на положення Постанови Кабінету Міністрів №283 від 03 березня 1994 року та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого цією Постанови. Саме на підставі вищенаведених нормативно-правових актів відповідач при призначенні пенсії застосував показник 25 відсотків надбавки за вислугу років при призначенні пенсії.
Правомірність дії відповідача щодо не включення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і допомога на оздоровлення до складу заробітної плати та неврахування 15 відсотків надбавки за вислугу років з урахуванням надбавки за спеціальне звання при призначені пенсії є предметом спору, переданого на вирішення суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції обґрунтував свою позицію тим, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця і повинна враховуватись при призначенні пенсії. Стосовно вилученню 15 відсотків надбавки за вислугу років при призначені пенсії відповідачем, суд першої інстанції визначив такі дії неправомірними та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 24 квітня 2011 року з урахуванням повної суми надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав:
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України №3723-XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частина 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить системи оплати праці державного службовця. Відповідно до частини 5 статті 33 Закону України №3723-XII «Про державну службу» встановлено що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Враховуючи той факт, що заробіток визначається для призначення пенсії державним службовцям, а з вищенаведений положень вбачається що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо урахування середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення при призначені та перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином можливо зробити висновок що сплата страхових внесків при нарахуванні матеріальної допомоги або сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування будуть враховуватись в заробіток (дохід) з якого здійснюється обчислення пенсій державним службовцям, не залежно від того, чи входить матеріальна допомога до структури заробітної плати.
Стосовно вимог позивача в частині зобов'язання здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції. Позивач на день звільнення з посади отримував надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків згідно з довідкою, виданою Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією від 11 серпня 2009 року № 15025/10/05-028 а.с.8) і ця надбавка є саме надбавкою за вислугу років відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", то вона підлягає врахуванню для обчислення розміру пенсії на підставі пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" у розмірі, що виплачувався на день звільнення з роботи.
За таких обставин, апеляційний суд дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в повному обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 серпня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна