"26" вересня 2013 р. справа № 2а-2951/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області
на постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 27 липня 2011 року у справі № 2а-2951/2011 року
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області
про визнання неправомірними дії та зобов'язання перерахунку та виплаті додаткової пенсії, -
В липні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області (далі -Управління) по відмові в здійсненні перерахунку і призначення йому пенсії, як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Управління здійснити перерахунок і призначити йому додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно починаючи з 11 грудня 2010 року.
Енергодарського міського суду Запорізької області від 27 липня 2011 року у справі № 2а-2951/2011 року позов ОСОБА_2 задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30% мінімальної пенсії; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія Кіровоградської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 недоплачену суму щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 12 січня 2011 року по 18 червня 2011 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.4).
Позивач має право на отримання додаткової пенсії на підставі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Як передбачено ст.53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст.51 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що не оспорюється відповідачем.
Позивач звертався до Управління із заявою про перерахунок його додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян", які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте в перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління нараховувало та виплачувало позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у різні періоди відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремих категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", від 27.12.2005 року №1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 28.05.2008 року №530 "Про питання соціального захисту окремих категорій громадян", від 26.07.1996 року №831 "Про підвищення розмірів пенсій, призначених до 1 серпня 1996 р., та порядок обчислення пенсій, що призначаються після 1 серпня 1996 року та від 16.07.2008 року №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".
Суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю позивачу згідно ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян", які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинна розраховуватися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка визначається в порядку, встановленому ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір якого встановлюється законами про Державний бюджет на відповідні роки.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії встановлюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, мінімальний розмір додаткової пенсії залежить від нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду 12 липня 2011 року. Тобто строк звернення за захистом прав, свобод ті інтересів позивача обчислюється з 12 січня 2011 року по дату звернення до суду першої інстанції.
При визначені кінцевих строків зобов'язання відповідача щодо призначення та виплати позивачу додаткової пенсії суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наступне: Законом України «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19 червня 2011 року, було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вищевказаного Закону, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06 липня 2011 р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» і якою встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і які належать до 2-ї категорії, щомісячна додаткова пенсія виплачується у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тому судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 12 січня 2011 року по 18 червня 2011 року.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 27 липня 2011 року у справі № 2а-2951/2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна