Справа № 344/9946/13-а
Провадження № 2-а/344/615/13
05 листопада 2013 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Хоростіля Р.В.,
при секретарі Басюк С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, до Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент комунального господарства, транспорту та зв'язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_1, про визнання протиправним і скасування п. 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 26.02.2013р. № 968-34 «Про надання дозволів на відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання» в частині зобов'язання ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» видати технічні умови для розробки проектів індивідуального (автономного) теплопостачання заявникам, які мають дозвіл Міжвідомчої комісії, у десятиденний термін після отримання відповідного звернення, -
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування п. 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 26.02.2013р. № 968-34 «Про надання дозволів на відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання».
28.08.2013р. позивач зменшив позовні вимоги, подавши про це письмову заяву (а.с.101-102) в якій просив визнати протиправним і скасування п. 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 26.02.2013р. № 968-34 «Про надання дозволів на відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання» в частині зобов'язання ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» видати технічні умови для розробки проектів індивідуального (автономного) теплопостачання заявникам, які мають дозвіл Міжвідомчої комісії, у десятиденний термін після отримання відповідного звернення.
В судовому засіданні представник позивача вимоги адміністративного позову підтримала в повному обсязі, покликаючись на викладені в ньому обставини. Крім цього подала суду додаткові письмові пояснення (а.с.106-107). Просила позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову заперечив та пояснив, що Івано-Франківська міська рада прийняла оскаржуване рішення в межах своїх повноважень. Оскаржуване рішення прийнято на підставі Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, яке затверджено рішенням Івано-Франківської міської ради від 29.05.2012р. № 766-25 «Про Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську».
Представник третьої особи - Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в судове засідання не з'явилась, однак подала суду заяву, в якій просила справу розглянути без її участі, при цьому по суті позовних вимог не висловилась.
Представник третьої особи - Департаменту комунального господарства, транспорту та зв'язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні просив в позові відмовити, оскільки рішення Івано-Франківської міської ради є законним та прийнятим в межах повноважень.
Третя особа - ОСОБА_1 в судовому засіданні просила в задоволенні адміністративного позову відмовити за його безпідставністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне.
26.02.2013р. Івано-Франківською міською радою прийнято рішення № 968-34 «Про надання дозволів на відключення споживачів від мереж централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання в м. Івано-Франківську». Прийнятим рішенням надано дозволи на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання мешканцям квартир в будинках перелічених в Додатку до оскаржуваного рішення (а.с.23,24-25,41).
Як вбачається з Додатку до оскаржуваного рішення, рішення прийнято на підставі: звернень з приводу отримання дозволу на відключення житлового будинку в частині стояка цього будинку (тобто цілого стояка); звернень з приводу отримання дозволу на відключення житлового будинку в частині стояка цього будинку, на якому з централізованим теплопостачанням залишились дві квартири (тобто всі інші квартири вже відключені раніше).
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Правові засади організації та діяльності органів місцевого самоврядування визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Івано-Франківською міською радою 29.05.2012р. прийнято рішення № 766-25 «Про Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську», яким затверджено Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, склад міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську (а.с.26-27,28-39).
Питання про надання дозволу громадянам на відключення від центрального опалення та гарячого водопостачання входить до компетенції міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.
Згідно з ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
П. 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення (далі Правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005р. передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно з п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
П. 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
У відповідності до п. 27 Правил, витрати, пов'язані з відключенням від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, відшкодовуються споживачем відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.
Законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключати вказані мережі теплопостачання лише цілим будинкам, під'їздом чи стояком, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.
Згідно п. 2.1 Правил, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007р. № 169 передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Судом встановлено, що споживачі, які отримали дозволи на відключення звертались до комісії з відповідними заявами, були проведені загальні збори власників квартир в будинках про що складені відповідні протоколи, створені Фонди з енергозбереження.
П. 2.2 Правил передбачено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Вимоги, які викладені у вказаних Правилах були дотримані.
Відповідно до п. 3.3.-3.6. Положення про порядок надання дозволів на відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання в м. Івано-Франківську, що затверджено рішенням Івано-Франківської міської ради від 29.05.2012р. №766-25 (далі - Положення) Міжвідомча комісія має право: ухвалити позитивне рішення, якщо згідно поданого протоколу відключення підтримали 100 % власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопостачання, ухвалити рішення про поетапне відключення житлового будинку (по стояках, під'їздах).
Дозвіл на відключення житлового будинку в частині стояка або під'їзду цього будинку на підставі протоколу згідно п. 3.3-3.4 цього рішення надається за умови згоди всіх власників (уповноважених представників власників) такого стояка (під'їзду).
Якщо в будинку на стояку під'їзду залишилися одна квартира, де ще не встановлено індивідуальної системи теплопостачання, або якщо відключення є клопотанням виконавця послуг, вмотивоване неможливістю забезпечення належної якості послуг, Міжвідомча комісія має право ухвалити рішення про надання дозволу на відключення такої квартири (за наявності технічної можливості) без відповідного рішення зборів власників (уповноважених представників власників) житлового будинку.
Оскаржуване рішення прийняте Івано-Франківською міською радою з дотриманням Положення та на підставі протоколу № 7 від 13.12.2012р. засідання Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (а.с.110-116).
Щодо надання дозволу на відключення заявникам в частині стояка будинку, то це відповідає п.п. 3.4., 3.5., 3.8., 3.10 Положення. В первинних матеріалах до рішення ради наявні протоколи відключення, який підписали власники квартир по стояку, а надання дозволу на відключення заявникам в частині стояка будинку, на якому з централізованим теплопостачанням залишилась дві квартири, відповідає п.п. 3.6., 3.10. Положення.
Коли в будинку від централізованого опалення та водопостачання відключено всі квартири, за винятком однієї-двох (які крім того отримують послуги неналежної якості), то це несправедливо і обтяжливо. В такому випадку коли є тільки одна або дві квартири, достатньо згоди власника однієї/власників двох квартир, і це слід трактувати як підтримка всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, тому, що всі інші вже відключені від мереж централізованого водо- та теплопостачання, а отже їх згоди непотрібно.
Ч. 3 ст. 2 КАС України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого ст. 9 КАС України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ч. 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Крім зазначеного вище суд також вважає, що доводи представника позивача про те, що відключення споживачів від мереж централізованого водо- та теплопостачання негативно впливає на роботу системи теплопостачання в цілому не підтверджені належними та допустимими доказами. В той же час доказів того, що від мешканців будинків, які не бажають відключитися від мереж централізованого водо- та теплопостачання, надходили будь-які скарги з цього приводу, судом не здобуто.
Відтак, враховуючи вищенаведене, суд вважає що позовні вимоги є безпідставними, а оскаржуване рішення Івано-Франківської міської ради «Про надання дозволів на відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання» - законним, справедливим та обґрунтованим.
Керуючись ст. 19, ч. 1 ст. 144 Конституції України, ст.ст. 8 ч. 1, п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005р., ст.ст. 2, 7-9, 11, 71, 158-163, 254 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий-суддя Хоростіль Р.В.
Повна постанова складена 06.11.2013р.