Копія
Іменем України
Справа № 2а-10735/12/0170/18
29.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Кобаля М.І. ,
Воробйової С.О.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
позивач, ОСОБА_2, паспорт НОМЕР_1, виданий Білогірським РВУМВС України в Криму 17.09.1999 року- ,
представник відповідача, Військової частини А1743- Ковиньов Олександр Валентинович, довіреність № 585 від 12.02.13
третя особа, ОСОБА_5- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
третя особа, ОСОБА_6- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційні скарги Військової частини А1743 та ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 26.07.13 по справі № 2а-10735/12/0170/18
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 Крим, 97600)
до Військової частини А1743 (вул.Калініна, буд.4, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95006)
треті особи:
ОСОБА_5 (АДРЕСА_2) ,
ОСОБА_6 (АДРЕСА_3)
про визнання протиправним та скасування наказу,
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Панов О.І.) від 26.07.13 у справі № 2а-10735/12/0170/18 адміністративний позов ОСОБА_2 до Військової частини А1743, треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування наказу, - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано пункт 1 наказу Командира військової частини А 1743 від 03.09.2012 р. №545 в частині щодо утримання з ОСОБА_2 нестачі по автомобільній службі частини в розмірі 10953,68 грн.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 1766,00 гривень шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Військової частини А1743.
В решті позивних вимог відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, Військова частина А1743 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.2013 та прийняти нове рішення по справі, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Також, з апеляційної скаргою звернувся ОСОБА_2, в якій просить скасувати постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.13 в частині відмови в задоволенні адміністративного позову щодо скасування пунктів 1 в частині зняття дисциплінарного стягнення «сувора догана» т пунктів 3,4 наказу № 545 від 03.09.2013 року командира військової частини А 1743.
Апеляційні скарги мотивовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні 29.10.2013 року позивач наполягав на задоволенні апеляційної скарги, просив скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог.
Представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просив скасувати постанову суду першої інстанції з ухваленням нового рішення по справі щодо відмови в задоволенні позовних вимог.
Треті сторони у судове засідання не з'явилися. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомили.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_2 - 01.10.2012 року звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача Військової частини А1743, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ № 545 від 03.09.2012 року командира військової частин А 1743.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач не є матеріально відповідальною особою, у зв'язку з чим до нього не можуть бути застосована матеріальна відповідальність, у зв'язку з чим оскаржуваний наказ прийнято без дотримання вимог чинного законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу командира військової частини №А1743 від 17.06.09. №121 старшого лейтенанта ОСОБА_2 вважано таким, що справи та посаду заступника командира кадр протитанкового дивізіону прийняв 17.06.09. та приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
03.09.2012 року командиром військової частини А 1743 було видано наказ № 545, відповідно якого ОСОБА_2 було притягнено до дисциплінарної відповідальності, а саме накладено стягнення «сувора догана» та притягнуто до матеріальної відповідальності.
Матеріали справи свідчать, що нестача матеріальних цінностей утворилася в період з 17.06.2010 по 03.09.2012., зобов'язання по збереженню майна у цей період було покладено на заступника командира кадр протитанкового дивізіону з озброєння капітана ОСОБА_2 Винекненя нестачі в період з 17.06.2010 по 03.09.2012. сприяло недотримання вимог п.7. Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах від 03.05.00., а саме не було проведено інвентаризації матеріальних цінностей на момент передачі обов'язків від заступника командира кадр протитанкового дивізіону з озброєння капітана ОСОБА_2 іншим особам, на яких були наказами командира в/ч А1743 покладені обов'язки заступника командира кадр протитанкового дивізіону з озброєння.
Згідно до висновку експерта Науково - дослідного експертно - криміналістичного центру ГУ МВС України в АР Крим №37 від 30.04.2013, встановлено, що загальна сума нестачі станом на 03.09.2012 матеріальних цінностей по даним експертизи з застосуванням сум відображених у довідки-розрахунку №162/АС становить 4410,17грн.
Таким чином, нестача матеріальних цінностей за період з 17.06.2010 по 03.09.2012 виникла внаслідок безвідповідального ставлення до виконання ОСОБА_2 службових обов'язків під час виконання обов'язків заступника командира протитанкового артилерійського дивізіону з озброєння, який не стежив за наявністю та збереженням техніки, вчасно не перевіряв якість опечатування та зберігання техніки.
Наказом командира військової частини А 1743 від 03.09.2012 р. № 545 «Про підсумки проведення інвентаризації військової техніки та майна, яке рахується та обліковується за матеріально відповідальною особою капітаном ОСОБА_2» було вказано:
1. На підставі пункту 13 постанови Верховної Ради від 23.06.95 року №243/95-ВР, постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.95 року №880, за нестачу військового майна переданого під звіт та за порушення вимог статей 109, 110 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 03.99 року №548-XIV із змінами та доповненнями, внесеними" Законами України №2171-ІІІ від 21.12.2000 рок, №662-ІV від 03.04.2003 року, №744 - ІV від 15.05.2003 року, №1420-ІV від 03.02.2004 року, та наказів Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300, та від 24.12.2010 року №690 притягнути до підвищеної матеріальної відповідальності капітана ОСОБА_2 та з урахуванням ПДВ, кратності та відшкодуванням 25% у розмірі 10953 (десять і дев'ятсот п'ятдесят дві) гривні 68 копійок, утримати з нього вказану суму нестачі по автомобільній службі частини , та накласти дисциплінарне стягнення - "сувора догана".
2. Помічнику командира частини з фінансово - економічної роботи начальнику фінансово - економічної служби капітану ОСОБА_7 занести до книги нестач частини:
суму шкоди, заподіяній Державі, що складає 11553 (одинадцять тисяч п'ятисот п'ятдесят три) гривні 65 копійок.
3. 3а грубе порушення вимог наказів Міністра оборони Україні 16.07.97 року №300, від 24.12.10 року № 690, які призвели до матеріал збитків, а саме нестачі військового майна виявленого під час проведення інвентаризаційної комісії, в порядку пункту 31.6. розділу XXXI наказу Міністра оборони України від 11.06.08 року №260 "Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особа" змінами внесеними наказом Міністра оборони України від 23.12.10 №686), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.08 року №638/15329 капітана ОСОБА_2 позбавити премії в повному обсязі за вересень місяць 2012 року.
4. За грубе порушення вимог наказів Міністра оборони У крані 16.07.97 року №300, від 24.12.10 року № 690, які призвели до матеріальних збитків, а саме нестачі військового майна виявленого під час проведення інвентаризаційної комісії, зменшити розмір, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.12 №620 "Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.10 №889" та наказом Міністра оборони України від 15.11.10 №595, додаткової грошової винагороди капітана ОСОБА_2 за вересень 2012 року до 0% місячного грошового забезпечення.
5. Начальнику автомобільної служби майору ОСОБА_8 частини списати майно, якого не вистачає, встановленим чинним законодавством порядком з книг обліку частини, та подати заявки доукомплектування майна, якого не вистачає встановленим порядком постачального органу в строк до 20.09.12 року. Зробити запис в формулярах про відсутність АКБ на обліку на виробі, на майно , яке було раніше списано, але акти втрачені, підготувати акти на списання даного майна встановленим порядком в строк до 20.09.12 року.
6. Капітану ОСОБА_6 в строк до 10.09.12 року подати заявку начальнику автомобільної служби на запасні частини та на ремонт комплекти для обслуговування та ремонту техніки, яка потребує ремонт та обслуговування та відпрацювати документи на майно на які відсутні виправдовуючи документи, відновити книгу обліку 11-ої протитанкової батареї.
7. За грубе порушення вимог статей 101, 102 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.99 року №548-ХІV із змінами та доповненнями, внесеними Законами України №2171-111 від 21.12.00 року, №662-ІV від 03.04.03 року, №744-ІV від 15.05.03 року, №1420-ІV від 03.02.04 року на командира протитанкового дивізіону підполковника ОСОБА_9 накласти дисциплінарне стягнення - "сувора догана".
8. За грубе порушення вимог статей 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України , затвердженого Законом України від 24.03.99 року №548-ХІV із змінами та доповненнями, внесеними Законами України №2171-111 від 21.12.00 року, №662-ІV від 03.04.03 року, №744-№ від 15.05.03 року, №1420-ІV від 03.02.04 року на начальника штабу протитанкового артилерійського дивізіону капітана ОСОБА_10 накласти дисциплінарне стягнення - "сувора догана".
9. За порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.00 року №748 "Положення про інвентаризацію майна в Збройних Силах України", та наказу Міністра оборони України від 16.07.97 року №300 на заступника командира реактивного дивізіону з озброєння майора ОСОБА_11 накласти дисциплінарне стягнення - "догана".
10. За порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.00 року №748 "Положення про інвентаризацію майна в Збройних Силах України", та наказу Міністерства оборони України від 16.07.97 року №300 на командира 7 реактивної батареї капітана ОСОБА_12 накласти дисциплінарне стягнення - "догана".
11. За порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.00 року №748 "Положення про інвентаризацію майна в Збройних Силах України", та наказу Міністерства оборони України від 16.07.97 року №300 на командира 7 реактивної батареї старшого прапорщика ОСОБА_13 накласти дисциплінарне стягнення - "догана".
13. За порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.00 року №748 "Положення про інвентаризацію майна в Збройних Силах України", та наказу Міністерства оборони України від 16.07.97 року №300 на бухгалтера фінансово економічної служби старшого матроса служби за контрактом ОСОБА_14 накласти дисциплінарне стягнення - "догана".
Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 року здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами. (пункт 2 ст. 2 зазначеного Закону).
Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах, затверджене постановою Кабінету Міністрів від 03.05.2000 року №748, визначає порядок проведення інвентаризації військового майна, закріпленого за військовими частинами Збройних Сил, та оформлення її результатів.
Відповідно до п. 2 Положення визначено, що інвентаризаційна комісія - робоча група, до якої входять військовослужбовці або працівники військової частини з відповідним досвідом роботи у сфері організації ведення військового (корабельного) господарства і обліку військового майна, не пов'язані службовими відносинами з підрозділами або службами військової частини, військове майно яких підлягає інвентаризації; інвентаризація військового майна - перевірка інвентаризаційною комісією фактичної наявності, кількості, якісного стану (категорійності) і комплектності військового майна у підрозділах, на складах, в їдальнях, в парках, майстернях та на інших об'єктах військового (корабельного) господарства, а також звіряння отриманих результатів з даними книг або карток обліку матеріальних цінностей, звітів, службових листів тощо (далі - облікові документи).
Пунктом 3 Положення встановлено, що метою проведення інвентаризації є встановлення фактичної наявності військового майна, його якісного стану (категорійності) і комплектності, виявлення обсягів нестачі, надлишку та надлишкового військового майна, а також відображення результатів інвентаризації в інвентаризаційних описах або відомостях наявності та якісного стану майна (далі - інвентаризаційний опис).
Згідно пункту 4 Положення визначено, що інвентаризація військового майна у військовій частині проводиться як планова, так і позапланова - у разі перевірки результатів господарської діяльності і документальної ревізії та в інших випадках, коли необхідно встановити наявність військового майна.
Інвентаризація проводиться за наказами (розпорядженнями) командира (начальника) військової частини, вищестоящих командирів (начальників), а також за рішенням органу досудового розслідування, прокурора.
Відповідно до п. 7 Положення визначено, що планова інвентаризація проводиться у такі терміни за видами військового майна:- пального, інших пально-мастильних матеріалів і спеціальних рідин - неменше одного разу на місяць; - тварин, птиці та сімей бджіл - не менше одного разу на квартал; - аеродромних, комунальних та інших об'єктів нерухомого майна - один раз на два роки; - інших видів військового майна - один раз на рік (станом на 1 січня).
Позапланова інвентаризація військового майна проводиться обов'язково у разі: - приймання (здачі) посади матеріально відповідальними особами; - передачі, перепідпорядкування, переходу військової частини на матеріально-технічне забезпечення в іншій військовій частині, розформування військової частини; - відчуження військового майна, його передачі в оренду (щодо майна, яке відчужується або передається); - установлення фактів зловживань службовим становищем, інших службових порушень, крадіжок або зіпсуття майна, а також за рішенням органів дізнання, досудового слідства або суду; - виникнення катастрофи, аварії, пожежі або стихійною лиха.
Пунктом 8 Положення визначено, що інвентаризаційна комісія утворюється терміном на один рік і може розподілятися на робочі групи для проведення інвентаризації військового майна окремих служб або видів військового майна. Головою інвентаризаційної комісії призначається офіцер, який займає посаду не нижче посади командира роти. В окремій роті або рівнозначних їй підрозділах утворюється одна інвентаризаційна комісія для перевірки усіх видів військового майна. Склад інвентаризаційної комісії затверджується наказом командира (начальника) військової частини за місяць до початку календарного року.
Відповідно до пункту 20 Положення визначено, що результати інвентаризації за кожним видом військового майна відображаються у інвентаризаційному описі окремо за місцезнаходженням цього майна і за матеріально відповідальними особами.
В інвентаризаційному описі зазначається: - найменування військового майна; - одиниця виміру; - кількість, якість (категорійність) військового майна за даними облікових документів; - фактична наявність військового майна, його якість (категорійність); - обсяг нестачі та надлишку військового майна; - обсяг надлишкового військового майна. В інвентаризаційному описі озброєння, військової та спеціальної техніки обов'язково зазначаються заводські номери цього майна.
Пунктом 29 Положення визначено, що результати інвентаризації оформляються актом, до якого додаються інвентаризаційні описи і який підписується головою і членами інвентаризаційної комісії, а також у порядку ознайомлення командирами (начальниками) відповідних служб.
Акт разом з інвентаризаційними описами, оригіналами облікових документів та письмовими поясненнями, одержаними від матеріально відповідальних осіб, щодо виявлених надлишків і нестач військового майна, висновками та пропозиціями інвентаризаційної комісії подається на затвердження командиру (начальнику) військової частини.
Пунктом 31 Положення встановлено, що відповідальність за нестачу військового майна несуть матеріально відповідальні особи.
Відповідно до Витягу з Положення про військову частину А1743 Військово - Морських Сил Збройних Сил України, затвердженого наказом командира військової частини А2542 від 20.07.12 №140/дск, заступник командира кадру протитанкового дивізіону з озброєння несе відповідальність:
- за технічне забезпечення дивізіону, за технічний стан озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, їх правильну експлуатацію, ремонт та евакуацію, за технічну підготовку особового складу дивізіону, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан взводу забезпечення дивізіону...
Заступник командира кадру протитанкового дивізіону з озброєння зобов'язаний:
- своєчасно робити розрахунки, організовувати та контролювати ведення обліку, правильність зберігання, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння бойової та іншої техніки;
- здійснювати постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням матеріальних запасів, вживати необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами, псуванням і розкраданням;
- вести узагальнений облік втрачених матеріальних засобів за впорядкований підрозділ у натуральних або вартісних показниках;
- знати наявність, стан, ТТХ та правила експлуатації озброєння, бойової та іншої техніки у підпорядкованих підрозділах та вміти організувати їх експлуатацію і ремонт;
- організовувати виконання вимог інструкції з техніки безпеки та охорони праці, а також санітарно - гігієнічних вимог у роботі з озброєнням, бойовою та іншою технікою, при виконаній робіт;
- організовувати правильну експлуатацію, утримання, протипожежну охорону об'єктів, забезпечувати проведення протипожежних заходів на ' території, систематично перевіряти виконання заходів пожежної безпеки при зберіганні, ремонті та обслуговувані озброєння, бойової та іншої технік, пального та інших матеріальних запасів, а також перевіряти наявність і стан засобів пожежегасіння та їх готовність до застосування;
- вживати заходи щодо забезпечення надійного , збереження Матеріальних запасів, слідкувати за справним станом зв'язку та сигналізації; проводити заходи щодо навколишнього середовища; своєчасно подавати заявки на бронетанкове, автомобільне, ракетно-артилерійське та інше майно.
Закону України «Про статут внутрішньої служби Збройних Сил України» № 548-XIV 24.03.1999 року визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах.
Відповідно до ст. 109 Статуту заступник командира батальйону з озброєння в мирний і воєнний час відповідає за технічне забезпечення батальйону, за технічний стан озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, їх правильну експлуатацію, ремонт та евакуацію, за технічну підготовку особового складу батальйону, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан підпорядкованих йому підрозділів.
Згідно зі ст. 110 Статуту заступник командира батальйону з озброєння зобов'язаний:
брати участь у розробленні плану бойової підготовки батальйону і організовувати його виконання відповідно до своєї спеціальності;
керувати підготовкою та діяльністю підпорядкованого йому підрозділу;
знати ділові якості та морально-психологічний стан військовослужбовців безпосередньо підпорядкованого йому підрозділу, постійно проводити з ними індивідуальну роботу з підготовки за спеціальністю;
керувати технічною підготовкою особового складу батальйону, проводити заняття з офіцерами та прапорщиками батальйону з водіння, вивчення озброєння, бойової та іншої техніки, з технічного забезпечення, а також проводити заходи щодо підготовки спеціалістів технічної служби;
організовувати правильну експлуатацію, ремонт та евакуацію озброєння, бойової та іншої техніки, а також навчально-тренувальних засобів батальйону, керувати роботами, пов'язаними з їх технічним обслуговуванням і ремонтом, вживати заходів для вдосконалення навчально-матеріальної бази технічної підготовки;
стежити за правильним застосуванням і ощадливим витрачанням пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин у підрозділах;
знати будову, порядок експлуатації та ремонту озброєння, бойової та іншої техніки батальйону, наявність, технічний стан і місце перебування машин; не менше ніж один раз на три місяці перевіряти технічний стан озброєння, техніки і матеріальних засобів батальйону і проводити перевірку стрілецької зброї за номерами та стану боєприпасів у підрозділах;
проводити роботу, пов'язану із влаштуванням та обладнанням приміщень і території парку, закріплених за батальйоном, а також забезпечувати підтримання внутрішнього порядку в них;
керувати підготовкою озброєння, бойової та іншої техніки до застосування та експлуатації в польових умовах, вживати заходів щодо забезпечення їх обладнанням і засобами для підвищення прохідності;
вживати заходів, спрямованих на запобігання катастрофам, аваріям і поломкам озброєння та техніки, аналізувати їх причини, негайно доповідати про них і вжиті заходи командирові батальйону;
дотримуватися вимог безпеки під час експлуатації, ремонту й евакуації озброєння, бойової та іншої техніки, а також виконання заходів пожежної безпеки у парку;
вести облік і звітність.
Таким чином, судова колегія встановила, що позивачем, як заступником командира кадр протитанкового дивізіону було порушено вимог 109,110 Статуту внутрішньої слу жби Збройних Сил України, у зв'язку з чим ОСОБА_2 наказом командира військової частини А1743 від 03.09.2012 №545 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затверджена Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року № 638/15329, визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції №260 грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.
Згідно з п. 31.1 Інструкції №260 31.1. командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.
Командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково.
Преміювання здійснюється згідно з інструкцією про преміювання військовослужбовців, яка розробляється у військових частинах виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань конкретної військової частини і затверджується вищим командуванням. Конкретні показники позбавлення військовослужбовців премії повністю або частково встановлюються в межах випадків, передбачених пунктом 31.5 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 31.5 Інструкції №260 командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково тільки за: порушення статутних правил несення служби у варті, добовому наряді, під час патрулювання та бойового чергування; особисті незадовільні показники в командирській, бойовій та мобілізаційній підготовці, невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним (педагогічним) складом, ад'юнктами, докторантами; порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо збереження державної таємниці; систематичне порушення термінів виконання письмових наказів, розпоряджень та доручень; систематичне запізнення на службу без поважних причин (більше трьох разів на місяць); за порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, які призвели до поломок військової (спеціальної) техніки й озброєння, пошкодження майна, інших матеріальних збитків, а також завдали шкоди здоров'ю військовослужбовців або інших осіб.
Таким чином, з урахуванням викладеного, судова колегія встановила, що відповідачем було правомірно застосована до ОСОБА_2 міра покарання в вигляді позбавлення премії, у зв'язку з грубим порушенням наказів Міністра оборони Україні 16.07.97 року №300, від 24.12.10 року № 690.
Також, з матеріалів справи вбачається, що додаткова грошова винагорода за вересень 2012 року ОСОБА_2 була визначена в розмірі 0% місячного грошового забезпечення.
Відповідно до п. 9 Інструкція про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 №595, розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України (Головного управління розвідки Міністерства оборони України) у державному бюджеті України на відповідний рік.
Пунктом 10 Інструкції визначено, що командир (начальник) військової частини (установи, організації) має право зменшувати розміри винагороди за: порушення статутних правил несення служби; особисті незадовільні показники командирської, бойової та мобілізаційної підготовки; уживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння); порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, які призвели до поломок військової (спеціальної) техніки й озброєння, пошкодження майна, інших матеріальних збитків, а також завдали шкоди здоров'ю військовослужбовців або інших осіб.
Військовослужбовцям зменшується розмір винагороди згідно з наказами командирів (начальників) за той місяць, у якому були допущені ці порушення, або за місяць, у якому ці накази надійшли до військової частини.
З урахуванням того, що ОСОБА_2 було порушено статутні правила несення служби, зменшення позивачу розміру додаткової грошової винагороди за вересень 2012 року до 0% місячного грошового забезпечення є таким, що суперечить закону.
Судова колегія вважає неспроможними доводи позивача, що він не є матеріально-відповідальною особою, оскільки в матеріалах справи є акти технічного стану, а також інвентаризаційні описи від 17.06.2010 та від 03.09.2012 які підписані позивачем та свідчать про прийом ОСОБА_2 матеріальних цінностей від лейтенанта ОСОБА_15 ( а.с. 1-5 том ІІ).
Судова колегія також вважає неспроможними доводи позивача, що зазначене майно могло бути втрачено в період, коли ОСОБА_2 знаходився на лікарняному та у відпустці, оскільки доказів, що позивачем було заявлено про пропажу майна в період його відсутності, не надано.
Судова колегія не погоджується з доводами Військової частини А1743 щодо скасування судом п. 1 наказу № 545 від 03.09.2012 року, оскільки до повноважень суду не відноситься внесення змін до наказу суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, апеляційні скарги ОСОБА_2 та Військової частини А1743 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.13 підлягають залишенню без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Військової частини А1743 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.13 - залишити без задоволення
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.07.13 - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 04 листопада 2013 р.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис М.І. Кобаль
підпис С.О. Воробйова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова