29 жовтня 2013 р.Справа № 1570/2637/2012
Категорія: 5.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В.,
Федусика А.Г.
при секретарі: Абилгазіновій К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 березня 2013р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради Григор'єва А.С., за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_5, кредитна спілка «Україна» про визнання протиправним, скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та зобов'язання вчинити певні дії,-
В квітні 2012р. ОСОБА_3 звернувся в суд із позовом до Державного реєстратора відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради Григор'єва А.С. та згідно уточнених позовних вимог (а.с.72) просив визнати протиправним та скасувати запис від 07.11.2011р., яким внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну щодо відомостей про юридичну особу, стосовно керівника громадської організації Кредитної спілки «Україна», яким стала ОСОБА_2
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що діями державного реєстратора порушені права позивача, оскільки до Єдиного державного реєстру юридичних осіб внесені зміни щодо керівника КСУ, якого обрав зовсім інший склад Наглядової ради, яким стала ОСОБА_2 Позивач вважає, що внесені зміни порушують його права, з огляду на зазначене просить позов задовольнити.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 березня 2013р. адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано запис від 07.11.2011р. державного реєстратора Григор'єва А.С. відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради, внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну щодо відомостей про юридичну особу стосовно керівника громадської організації Кредитної спілки «Україна», яким стала ОСОБА_2
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати, прийняти по справі нову постанову про відмову у позові, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, скасування постанови суду з ухваленням по справі нової постанови, з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що державна реєстрація змін щодо відомостей про юридичну особу КС «Україна» стосовно керівника громадської організації, відбулась 07.11.2011р. на підставі доручення виданого на ім'я ОСОБА_6 (т.2 а.с.44), яку керівник спілки не уповноважував здійснювати такі дії. Вказані порушення призвели до того, що на підставі такої довіреності була здійснена державна реєстрації змін державним реєстратором Григорьєвим А.С.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування усіх обставин по справі, належної оцінки доказів та правильного застосування норм матеріально права.
За правилами ст.159КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.198КАС України, постанову суду скасовує та приймає нову постанову про задоволення вимог, з наступних підстав.
Так, апеляційним судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що на підставі протоколу №1 засідання Спостережної Ради кредитної спілки «Україна» від 07.10.2011р. (т.1 а.с.264,265) призначено головою правління КС «Україна» ОСОБА_2. Вказане рішення Спостережної Ради ні ким не оскаржено, в судовому порядку протиправним не визнано, а тому на час проведення державної реєстрації змін щодо відомостей про юридичну особу було законне.
На підставі прийнятого рішення від 07.10.2011р. про обрання голови правління КС «Україна», 07.11.2011р. представник кредитної спілки звернувся до державного реєстратора про внесення відповідних змін та подав необхідні документи. Перевіривши представлені документи, у відповідності до діючого законодавства, державним реєстратором Григор'євим А.С. була проведена державна реєстрація змін щодо відомостей про юридичну особу КС «Україна» (т.1 а.с.49).
При цьому, представник кредитної спілки при подачі документів 07.10.2011р. для реєстрації діяв на підставі довіреності (т.2 а.с.44), яку суд першої інстанції визнав неналежною, оскільки підпис в довіреності зроблений не головою правління ОСОБА_2, та сама ОСОБА_2 в судовому засіданні суду першої інстанції пояснила, що довіреність ОСОБА_6 не надавала і не підписувала.
В той же час, під час дослідження матеріалів справи в суді апеляційної інстанції, ОСОБА_9 подала клопотання про залучення до матеріалів справи інше доручення від 07.10.2011р. (т.2 а.с.181) яким вона дійсно доручала ОСОБА_6 здійснити реєстрацію змін про юридичну особу КС «України», та підтвердила факт підписання вказаної довіреності.
Вирішуючи спір по суті, судова колегія виходить з наступного.
Як визначено в ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003р. №755-ІУ, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу
підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Цією ж статтею визначено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній
картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Отже виходячи із вищенаведених норм законодавства, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту зміни відомостей про юридичну особу та фізичних осіб, у вказаній справі, проведених на підставі наданих державному реєстратору документів та перевірених ним.
Оскільки внесення змін до державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців стосується зміни щодо керівника спілки, то вказаний порядок врегульований статтею 29 цього Закону.
За правилами ч.1 ст.29 цього Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; -примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; - оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; -два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; - документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, і цей факт не спростовано в суді апеляційної інстанції, для внесення змін до установчих документів КС «Україна» представником спілки були надані усі необхідні документи, визначені вищенаведеною нормою закону, при цьому в переліку документів, основним документом, який дійсно підтверджує зміни є рішення про внесення змін до установчих документів, а саме - рішення про призначення голови Правління КС «України» (протокол №1 засідання спостережної Ради спілки від 07.10.2011р. (т. 1 а.с.264)).
Державний реєстратор, отримавши надані документи про юридичну особу повинен перевірити їх та прийняти рішення про реєстрацію. У державного реєстратора є право залишити документи без розгляду та відмовити у реєстрації при наявності певних підстав.
Підстави для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації визначені ч.11 ст.29 Закону №755-ІУ. Так, Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: - документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; - документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; - документи подані не у повному обсязі; - документи подано особою, яка не має на це повноважень; - до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Матеріалами справи підтверджено, що державна реєстрація відбулась на підставі наданих документів ОСОБА_6, яка діяла на підставі довіреності від 7.11.2011р. (т.2 а.с.44), підписаної головою правління ОСОБА_2 Сам по собі факт необхідності внесення змін підтвердили в судовому засіданні суду апеляційної інстанції особисто ОСОБА_2 Вона тільки пояснила та підтвердила, що вона надавала іншу довіреність, яку додала до справи (т.2 а.с.181).
Вирішуючи питання правомірності дій державного реєстратора, щодо прийняття поданих документів та здійснення державної реєстрації змін до установчих документів КС «Україна», судова колегія вважає, що державний реєстратор діяв в межах своїх повноважень, порушень при цьому не допустив, оскільки основним документом, який дає право на внесення таких змін є протокол №1 засідання спостережної ради КС «Україна» від 07.10.2011р. (т.1а.с.264), який є дійсним, оскільки не оскаржений в судовому порядку. Факт не відповідності поданої до суду першої інстанції довіреності на ім'я ОСОБА_6, спростований в судовому засіданні суду апеляційної інстанції самою ОСОБА_2
Досліджуючи надані документі і докази, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку, що неналежна довіреність є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів КС «Україна».
Судова колегія також вважає, що при таких обставин ні в якому випадку не порушуються права позивача, оскільки рішення про обрання голови правління КС «Україна» ОСОБА_2 є чинним, у судовому порядку не оскаржено, протиправним не визнано.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанову суду не можливо вважати законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню, з ухваленням по справі нової постанови про відмову у позові, оскільки позивачем не доведений факт протиправних дій державного реєстратора та безпідставність внесення змін до державного реєстру. Не доведений також факт, у чому полягають порушення прав ОСОБА_3
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198,202,207КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 березня 2013р.- скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Державного реєстратора відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради Григор'єва А.С., за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_5, кредитна спілка «Україна» про визнання протиправним, скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.Г. Федусик
К.В. Кравченко