Копія
Іменем України
Справа № 801/4952/13-а
22.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Воробйової С.О. ,
Кобаля М.І.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
представник позивача, ОСОБА_2 ОСОБА_3, довіреність № б/н від 26.03.12
представник відповідача, Заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим Ярош П. Г. - Романенко Олена Миколаївна, довіреність № 01-01/4209 від 31.05.13
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кисельова О.М.) від 04.06.13 по справі № 801/4952/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим Ярош П. Г. (вул.Треньова, буд.3 А, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)
про визнання незаконним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій,
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кисельова О.М.) від 04.06.13 у справі № 801/4952/13-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим Ярош П. Г. про визнання незаконним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій, - відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.06.13 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні 22.10.2013 року представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав та просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення по справі щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача доводи апеляційної скарги не визнав та просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_2 - 07.05.2013 року звернувся до Оружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача Заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим, в якому просить визнати незаконними та скасувати рішення посадової особи суб'єкта владних повноважень - заступника начальника ГУ ДМСУ в АР Крим Яроша П.Г. від 10.01.2013 року № 17/А-14 та зобов'язати відповідача усунути перешкоди в реалізації позивачем права на набуття громадянства України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, протиправні дії заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим Ярош П. Г. перешкоджають реалізації позивачем права на набуття українського громадянства.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем дотримано вимоги чинного законодавства та не створено перешкоди у реалізації права на набуття громадянства України ОСОБА_2
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 з 2001 року постійно проживає на території України на постійному місці проживання. На території України проживали дід та баба позивача, які отримали громадянство України на підставі статті 3 Закону України «Про громадянство України».
24.03.2012 року ОСОБА_2 звернувся до начальника ГУ МВС України в АР Крим з заявою про оформлення набуття громадянства України, на підставі ст.. 8 Закону України «Про громадянство України». До заяви позивачем було надано: копію свідоцтва про народження, копію паспорта громадянина України на ім'я матері ОСОБА_7, копію свідоцтво про народження ОСОБА_7, копію атестатів про середню спеціальну освіту, довідку про навчання в ЗОШ № 15 м. Євпаторія, рішення Євпаторійського міського суду, декларація про відсутність іноземного громадянства. (а.с. 5).
10.01.2013 року (вих. № 17/А-14) листом Заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим Ярош П. Г., ОСОБА_2 було роз'яснено, що для вирішення питання відносно оформлення громадянства позивачеві необхідно надати разом з документами для оформлення придбання громадянства України паспортний документ або довідку про неналежність до громадянства Республіки Вірменія, із зареєстрованим місцем проживання у встановленому порядку, відсутність вказаних документів позбавляє можливості здійснити вказану процедуру придбання громадянства. (а.с. 4).
Закон України «Про громадянство України» № 2235-ІІІ від 18.01.2001 року визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб. (надалі - Закон № 2235-ІІІ).
Відповідно ст. 6 Закону № 2235-ІІІ, громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону, яка визначає підстави набуття громадянства за територіальним походженням, особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президентом України № 215/2001 від 27.03.2001 року відповідно до Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон) визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно пункту 1 розділу 1 Порядку, для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
Пунктом 5 розділу 1 Порядку встановлено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
Відповідно до пункту 29 ІІ розділу Порядку, для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, дід чи баба якої постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а саме а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;
- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
а також, а) документ, що підтверджує факт постійного проживання діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту; б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Як вже було встановлено судовою колегією, при зверненні 24.03.2012 року до начальника ГУ МВС України в АР Крим позивачем не було надано документ, що посвідчує особу та документ про проживання на території України і копії таких документів. Таким чином, ОСОБА_2 було порушено норми Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президентом України № 215/2001 від 27.03.2001 року, що унеможливлює посадову особу суб'єкта владних повноважень здійснити певні дії.
Судова колегія вважає неспроможними доводи позивача, що оскаржуваний документ, а саме лист Заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим від 10.01.2013 року № 17/А-14 є саме рішенням посадової особи суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду звернення позивача про оформлення набуття громадянства України, оскільки вказаним листом позивачу було лише роз'яснено про необхідність подачі певних документів для оформлення набуття громадянства.
Відповідно до пункту 94 Порядку, Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряють відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.
Судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно та об'єктивно досліджені обставини справи та прийнято правильне рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, апеляційна скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.06.13 у справі № 801/4952/13-а підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.06.13 у справі № 801/4952/13-а - залишити без задоволення
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.06.13 у справі № 801/4952/13-а - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 28 жовтня 2013 р.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис М.І. Кобаль
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова