Копія
Іменем України
Справа № 827/657/13-а
22.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Воробйової С.О. ,
Кобаля М.І.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
позивач, Фізична особа-підприємець ОСОБА_2- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник позивача, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - ОСОБА_3, довіреність № 471 від 05.06.13
представник відповідача, Головного управління Держземагенства у м. Севастополі - Карпухін Олексій Леонтійович, довіреність № 8-1-6/4408 від 10.09.13
представник третьої особи, Севастопольської міської Ради - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Прохорчук О.В. ) від 06.06.13 по справі № 827/657/13-а
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Головного управління Держземагенства у м.Севастополі (вул.Демідова, буд.13, м.Севастополь, 99011)
третя особа: Севастопольська міська Рада (вул.Леніна, буд.3, м.Севастополь, 99011)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Прохорчук О.В.) від 06.06.13 у справі № 827/657/13-а у задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства у м.Севастополі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 06.06.13 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.
У судовому засіданні 22.10.2013 року представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача доводи апеляційної скарги не визнав та просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився. Про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 - 06.03.2013 року звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до відповідача Головного управління Держземагенства у м.Севастополі, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача щодо перегляду нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язати Головне управління Держземагенства у м.Севастополі провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту 1,2 для земель промисловості, транспорту та зв'язку.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідачем, при наданні витягу з техничної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, за № 295-3.2/5 від 30.01.2012 року, нормативна грошова оцінка була проведена з урахуванням коефіцієнту функціонального використання як для земель комерційного використання у розмірі 2,5 замість як для земель промисловості, транспорту та зв'язку у розмірі 1,2.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було вірно застосований у витягу з технічної документації коефіцієнт 2,5 як для земель комерційного використання з визначенням цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування виробничо-торгівельного комплексу, що також є предметом договорів оренди та цільовому призначенню земельних ділянок, визначеному власником.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2, згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію, є фізичною особою-підприємцем. (а.с. 26).
21.02.2007 року було укладено договір оренди, зареєстрований у Севастопольській міській філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 26.03.2007 року № 040765900057, між Севастопольською міською Радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 щодо надання в оренду земельною ділянки площею 1,2 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування торгівельно-складського комплексу.
30.01.2012 Головним управлінням Держземагенства у м.Севастополі було надано позивачу витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, № 295-3.2/5 від 30.01.2012 року, згідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11 813 760,00 грн., тобто нормативно грошова оцінка земельної ділянки була проведена з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5. (а.с. 25).
11.01.2013 року ОСОБА_2 звернувся з листом (вих. № 117) до Головного управління Держземагенства у м.Севастополі щодо перегляду нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,2 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі 1,2 як для земель промисловості. (а.с. 23).
06.02.2013 року, відповідно до листа Головного управління Держземагенства у м.Севастополі (вих. № 8-5-1/715), позивача було повідомлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,2 га , яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 розрахована у відповідності із затвердженою Рішенням Севастопольської міської ради від 20.12.2011 року № 2163 технічною документацією на основі програмного забезпечення автоматизованої геодезичної системи ГІС-6 згідно з діючим законодавством. (а.с. 24).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється відповідно Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом № 18/15/21/11 від 27.01.2006 Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 № 388/12265. (далі -Порядок).
Нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно з п. 3.1. Порядку, встановлено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Коефіцієнт, який характеризую функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності та становить для категорії земель за функцією використання наступні коефіцієнти: землі комерційного використання Кф=2,5, землі промисловості - Кф = 1,2.
Відповідно до п. 3.5. Порядку, встановлено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. (далі - Інструкція).
Відповідно з Інструкцією, а саме Порядком заповнення граф першого та другого розділів форми N 6-зем встановлено, що у графі 42 - дані про землі комерційного та іншого використання землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Включати потрібно землі за видами економічної діяльності, вказаними в додатку 3; частину земель, наданих юридичним та фізичним особам для підприємницької діяльності, зазначеної в цьому додатку, а також землі згідно з додатком 4, на яких проводиться підприємницька діяльність.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України встановлено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, яка здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Судовою колегією встановлено, що позивачем не було надано обґрунтованих доказів щодо зобов'язання відповідача застосувати коефіцієнт функціонального призначення 1,2 для земель промисловості, транспорту та зв'язку при здійсненні перерахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться у позивача на підставі договору оренди.
Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки визначається від категорії земель за функцією використання.
Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів визначено категорії земель по функції використання одної з яких є землі комерційного використання.
Відповідно до Листа Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя від 21.03.2011 року № 2463/д/17, видами діяльності позивача, згідно облікової картки платника є:
- 51.3 - оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;
- 52.2 - роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах продовольчими товарами.
Судовою колегією встановлено, що вказані види діяльності входять у склад секції G та відповідають кодам основних видів економічної діяльності Класифікації видів економічної діяльності, КВЕД ДК 009:2005, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 року № 375, відповідно до додатка 3 Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма 6-зем), які здійснюються на землях саме комерційного використання.
Як вже було встановлено, земельна ділянка площею площею 1,2 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 та надана позивачу на підставі договору оренди від 21.02.2007 року, використовується з метою будівництва та обслуговування торгівельно-складського комплексу.
Відповідно до пункту 2.3. договору оренди земельної ділянки від 21.02.2007 року, встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: а) на період будівництва, до здачі об'єкту в експлуатацію 798929 грн., що підтверджується довідкою про грошову оцінку земельної ділянки № 202/1, виданої Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів від 09.02.2007 року б) на наступний період 3994646 грн., що підтверджується довідкою про грошову оцінку земельної ділянки № 201/1, виданої Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів від 09.02.2007 року.
Пунктом 4.2. вказаного договору встановлена величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно з розрахунком, яка складає:
а) на період будівництва: 798929*0,025=19973,23 грн.
б) на подальший період: 3994646*0,025=99866,15 грн.
При цьому грошова оцінка земельної ділянки для періоду будівництва приймається до уваги не довше, ніж впродовж двох років від дати прийому-передачі земельної ділянки. Грошова оцінка для подальшого періоду приймається з моменту введення в експлуатацію об'єкту будівництва, але не пізніше двох років від дати прийому-передачі земельної ділянки. У разі внесення в даний договір змін в частині збільшення терміну будівництва відповідні зміни вносяться також до п. 4.2. договору.
Відповідно до пункту 4.7. договору оренди земельної ділянки від 21.02.2007 року встановлено, що у разі порушення, передбачені цим договором термінів освоєння (забудови) орендованої земельної ділянки розмір річної орендної плати підлягає коригуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2,5 визначений у відповідність з Методикою, і що застосовується до моменту введення в експлуатацію об'єкту капітального будівництва, передбаченого цим Договором, але не більше 10% нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 5 додаткової угоди від 21.08.2009 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, пункт 4.7. договору викладено в наступній редакції, а саме: "у разі порушення, передбачених цим Договором термінів освоєння (забудови) орендованої земельної ділянки розмір річної орендної плати підлягає корегуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2,5, визначений відповідно до Методики, і що застосовується до моменту введення в експлуатацію об'єкту капітального будівництва, передбаченого цим Договором, але не більше 12% нормативної грошової оцінки".
Отже, судова колегія зазначає, що застосування відповідного коефіцієнту функціонального призначення 2,5 також підтверджується умовами договору оренди від 21.02.2007 року.
Таким чином, судова колегія зазначає, що при застосуванні у витягу з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки від № 295-3.2/5 від 30.01.2012 року коефіцієнту функціонального призначення 2,5, встановлений для земель комерційного використання Головне управлінням Держземагенства у м. Севастополі діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законами України, з урахуванням положень Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом № 18/15/21/11 від 27.01.2006 Держкомзему, Міністерства аграрної політики, міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 № 388/12265; з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228; Класифікації видів економічної діяльності, КВЕД ДК 009:2005, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 року № 375.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що судом першої інстанції ухвалена постанова з додержання норм матеріального і процесуального права, при повному з'ясуванні обставин справи, відповідністю висновку суду обставинам справи.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 06.06.13 у справі № 827/657/13-а - залишити без задоволення
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 06.06.13 у справі № 827/657/13-а - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 28 жовтня 2013 р.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис М.І. Кобаль
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова