Ухвала від 31.10.2013 по справі 2а-24/10/2470

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2013 р. Справа № 24157/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючої судді Хобор Р.Б.

суддів: Сапіги В.П., Левицької Н.Г.,

з участю секретаря судового засідання: Сідельник Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції з енергозбереження на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2010 року по справі № 2а-24/10/2470 за позовом державного комунального підприємства "Управління "Тепловодоканал" до Державної інспекція з енергозбереження, третої особи на стороні відповідача Новодністровської міської ради про скасування постанови, -

В C Т А Н О В И В:

Державне комунальне підприємство "Управління "Тепловодоканал" звернулось до Чернівецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області про скасування:

- постанови № 15-24/07 від 19.03.2009 р. про застосування економічних санкцій в розмірі 521463,52 грн. за перевитрати електричної енергії;

- постанови № 15-24/08 від 19.03.2009 р. про застосування економічних санкцій в розмірі 238020,24 грн. за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (природний газ);

- постанови № 15-24/09 від 19.03.2009 р. про застосування економічних санкцій в розмірі 8524,24 грн. за перевитрати теплової енергії;

- постанови № 15-24/10 від 19.03.2009 р. про застосування економічних санкцій в розмірі 51725,30 грн. за перевитрати електричної енергії;

- постанови № 15-24/13 від 19.03.2009 р. про застосування економічних санкцій в розмірі 61962,24 грн. за перевитрати природного газу.

На підтвердження заявлених вимог покликається на те, що вказані постанови про застосування економічних санкцій на загальну суму 701579,58 грн. прийняті з порушенням вимог Закону України "Про енергозбереження" та Постанови КМУ "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві".

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду 05 лютого 2010 року позов задоволено повністю. Скасовано постанови територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області № 15-24/07 від 19.03.2009 р., № 15-24/08 від 19.03.2009 р., № 15-24/09 від 19.03.2009 р., № 15-24/10 від 19.03.2009 р., № 15-24/13 від 19.03.2009р.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач - територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області, який покликаючись на те, що вказана постанова прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, що зумовило невірне врахування обставин справи, просить постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2010 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено те, що 18 серпня 2006 року між Новодністровською міською радою (замовник) та МПП "Енергія - 3" (генпідрядник) було укладено договір будівельного підряду, на умовах якого, останній взяв на себе зобов'язання виконати та здати будівельні роботи по будівництву котелень та реконструкції мереж опалення, з переходом на змішану систему електрогаз в м. Новодністровськ.

24 жовтня 2008 року державною приймальною комісією прийнято рішення про прийняття в експлуатацію будівництва районних котелень для опалення мікрорайонів "Діброва" та "Сонячний" м. Новодністровськ, про що складено акт.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області, проведена планова перевірка використання паливно - енергетичних ресурсів державним комунальним підприємством "Управління "Тепловодоканал", за результатами якої 19 березня 2009 року складено акт № 15-24/07.

За результатами перевірки виявлено наступні порушення:

1. понаднормативні витрати електроенергії, чим порушено постанову КМУ № 786 від 15.07.1997 р.;

2. втрати спричинені відсутністю засобів КРП, чим порушено наказ Мінпаливенерго України від 01.2002 р. № 19, зареєстрований в Мінюсті України від 01.02.2002 р. № 93/6381;

3. перевитрати, спричинені спалюванням природного газу в котлі «HR-3000» ст. №2 котельні мікрорайону "Діброва" та котлі "HR-3000" ст. №2 котельні мікрорайону "Сонячний" із недотриманням режимів, встановлених режимними картами (без регулювання оптимального співвідношення "газ - повітря"), чим порушено пункти 6.1, 6.2 "Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України", затверджених наказом Держкомнафтогазу від 01.11.1994 р. № 355, зареєстрованих Мінюстом від 30.11.1994 р. № 281/491;

4. перевитрати теплової енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції на подавальних теплопроводах в котельнях мікрорайону "Діброва" та "Сонячний", чим порушено пункт 6.3.45 "Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж", затверджених наказом Мінпаливенерго від 14.02.2007 р. № 71, зареєстрованих Мінюстом від 05.03.2007 р. за № 197/13464 та Снип П 2.04.14-88 "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов";

5. перевитрати природного газу спричинені понаднормативним витоками теплоносія з теплових мереж, чим порушено пункт 6.3.76 "Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж", затверджених наказом Мінпаливенерго від 14.02.2007 р. № 71, зареєстрованих Мінюстом від 05.03.2007 р. за № 197/13464.

На підставі висновків акту перевірки, 19.03.2009 р. відповідачем складено припис, яким зобов»язано позивача:

1. надати в територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження на щорічну звірку "Енергетичний паспорту підприємства" згідно вимог наказу Держкоменергозбереження від 14.11.97 №101 "Щодо проведення паспортизації енергоспоживаючих об'єктів", зареєстрованого в Мінюсті України від 27.11.97 за №563/2367 - терміном до 01.06.2009 р;

2. розглянути можливість заміни насоса на насосній ІІІ підйому з 375 кВт на 45 кВт терміном до 01.10.2009 р.;

3. розглянути можливість заміни повітродувки на очисних спорудах з 30 кВт на 11 кВт терміном до 01.10.2009 р.;

4. встановити лічильники обліку реактивної потужності на площадках з місячним споживанням більше 5000 кВт терміном до 01.10.2009 р.;

5. установити пристрої компенсації реактивної потужності з метою доведення tg ф до нормативного 0,25 згідно наказу Мінпаливенерго України від 17.01.02 р. № 19, зареєстрованого в Мін'юсті від 01.02.02 р. за № 93/6381 терміном до 01.10.2009 р.;

6. посадовим особам підприємства та відповідальним за газове господарство пройти перевірку знань "Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України" згідно пп. 1.1., 1.4 "Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України", затверджені наказом Держкомнафтогазу від 01.11.94 р. №355, зареєстровані в Мінюсті України від 30.11.94 р. за №281/491 терміном до 01.06.2009 р. ;

7. провести позачергові режимно-налагоджувальні роботи (еколого-теплотехнічні випробовування, в т.ч. ХВО) на водогрійних котлах «НR-3000» ст.№1,№2 котельні мікрорайону "Діброва", "НR-3000" ст.№1,№2 котельні мікрорайону "Сонячний", технічний звіт та режимні карти надати в ТУ ДІзЕ на погодження, згідно п. 6.1. "Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України", затверджені наказом Держкомнафтогазу від 01.11.94 р. №355, зареєстровані в Мінюсті України від 30.11.94 р. за №281/491, пп.1.1., 3.6., 3.8. "Вимог до ефективного використання газу та охорони навколишнього середовища при проведенні налагоджувальних робіт на паливовикористовуючому обладнанні", затверджені наказом Держнафтогазу України від 14.02.95 № 8 та зареєстрованого в Мінюсті України від 03.05.95 р. за №124/660 терміном до 01.11.2009 р.;

8. заізолювати подавальні та зворотні теплопроводи в котельнях мікрорайонів "Діброва" та "Сонячний": 1) Ду=219 мм, L=107 м; 2) Ду=133 мм, L=35,3 м; 3) Ду=325 мм, L=12,4 м, згідно п. 6.3.45. "Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж", зареєстровані в Мінюсті України від 05.03.07 р. за №197/13464 та вимог СНиП 2.04.14.88 терміном до 01.06.2009 р.;

9. відремонтувати тепловий лічильник марки "Енергія-2000", котельні мікрайону "Діброва" - терміном до 01.10. 2009 р.;

10. на котлах в котельнях мікрорайонів "Діброва" та "Сонячний" провести роботи по усуненню накипу та сажі терміном до 01.10.2009 р.;

11. забезпечити контроль хімічного складу відхідних газів з записом в вахтовому журналі та підтримання режиму роботи в межах, визначених режимними картами, згідно п.6.5. "Правила подачі та використання природного газу в народному господарстві України" - терміном до 01.06.2009 р. і надалі постійно;

12. провести випробування теплових мереж щодо визначення теплових та гідравлічних втрат (періодичність 1 раз на 5 років), згідно п.6.3.59. "Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж" Х. 2007 р. терміном до 01.10.2009 р.;

13. усунути втрати теплової енергії, пов'язані з понаднормативними витоками теплоносія в теплових мережах, згідно ст.25 та ст. 27 Закону України "Про енергозбереження" - терміном до 01.10.2009 р.;

14. усунути факти марнотратного використання електроенергії, пов'язані з витоками води в трубопроводах водопостачання м. Новодністровськ, згідно ст.25 та ст.27 Закону України "Про енергозбереження" - терміном до 01.10.2009 р.

19 березня 2009 року відповідачем прийнято рішення про застосування до позивача економічних санкцій, які оформлено постановами, а саме:

- постановою № 15-24/07 від 19.03.2009 р. до позивача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за перевитрати електричної енергії в натуральній величині 371677,5 кВт в сумі 260731,26 грн. спричинені перевищенням норм питомих витрат ПЕР у подвійному розмірі - 521463,52 грн.

- постановою № 15-24/08 від 19.03.2009 р. до позивача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за перевитрати природного газу в натуральній величині 45,82 тис. м3/рік на суму 119010,12 грн., спричинені відхиленням режиму роботи котлів від режиму, затвердженими режимними картами у подвійному розмірі - 238020,24 грн.;

- постановою № 15-24/09 від 19.03.2009 р. до позивача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за теплову енергію в натуральній величині 9,39 Гкал/рік на суму 4262,12 грн. спричинені відсутністю теплової ізоляції на подавальних теплопроводах в котельнях у подвійному розмірі - 8524,24 грн.;

- постановою № 15-24/10 від 19.03.2009 р. до позивача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за перевитрати електричної енергії в натуральній величині 36867,65 кВт на суму 25862,65 грн. спричинені відсутністю засобів компенсації реактивної потужності у подвійному розмірі - 51725,30 грн.;

- постановою № 15-24/13 від 19.03.2009 р. до позивача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плату за перевитрати природного газу в натуральній величині 11,928 тис. м3/рік на суму 30981,07 грн. спричинені понаднормативними витоками теплоносія з теплових мереж у подвійному розмірі - 61962,24 грн.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що оскаржувані постанови не відповідають вимогам встановленим Порядком щодо прийняття рішення про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, а тому рішення про застосування економічних санкцій до позивача за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів прийнято не в спосіб, що передбачений законом. Також, суд першої інстанції вважав, що, оскільки, діючим законодавством відповідачу не надано повноважень на застосування економічних санкцій за перевитрати паливно - енергетичних ресурсів, тому оскаржувані постанови є незаконними та підлягають скасуванню.

Апеляційний суд погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Підвищена плата за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів передбачена п. "а" ч.1 ст. 17 Закону України "Про енергозбереження". Так, у разі незадовільного стану устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними та технологічними картами, відсутність теплоутилізаційногго устаткування, систем автоматики. Отже, обов'язок щодо сплати споживачем підвищеної вартості паливно-енергетичних ресурсів виникає безпосередньо в силу закону при наявності факту недодержання режиму енергозбереження , який зафіксований актом перевірки.

Відповідно до п. "е" ст. 11 зазначеного Закону економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Згідно з п. "є" ст. 11 цього ж Закону такі заходи передбачають застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів відповідно до п. "є" ст. 27 Закону є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Відповідно до ч.1 розділу 2 постанови КМ України від 2.09.1993р. № 699 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів народному господарстві" за перевитрати газу та інших паливно - енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.

Згідно з ч. 2 цього розділу, якщо перевитрати газу та інших паливно - енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність тепло утилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно -енергетичних ресурсів у двохкратному розмірі встановленої на них ціни.

Відповідно до п.15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затверджених наказом Державного комітету України з енергозбереження від 4.08.2000р. №64, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. №653/4874, рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформляється постановою про сплату підвищеної плати (додаток №3).

Апеляційний суд вважає за необхідне зазначити те, що підставою для застосування економічних санкцій за неефективне використання паливно - енергетичних ресурсів є акт перевірки, складений інспектором.

Як стверджується оскаржуваними постановами, при застосуванні економічних санкцій до позивача акт перевірки розглядали державні інспектори з енергозбереження Федорян В.А., та Даниленко В.А., що є недопустимим, оскільки чинним законодавством не передбачено колегіального розгляду акта перевірки при застосуванні підвищеної плати за нераціональне використання паливно - енергетичних ресурсів.

Рішення про застосування підвищеної оплати до позивача прийняв начальник територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області, який, згідно з текстом постанов не розглядав жодного акта щодо нераціонального використання газу та інших ПЕР. Таким чином, акт розглядали одні посадові особи, а рішення, за результатами розгляду, прийнято іншою особою, яка акту не розглядала.

Зазначене свідчить про те, що оскаржувані постанови не оформлені у відповідності з вимогами чинного законодавства, прийняті не у спосіб, передбачений законом та без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому їх слід скасувати.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін. При цьому колегія суддів визнає можливим вийти за межі доводів апеляційної скарги з метою повного захисту законних інтересів позивача.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з енергозбереження залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2010 року по справі № 2а-24/10/2470 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р.Б. Хобор

Судді В.П. Сапіга

Н.Г. Левицька