Справа: № 2а-10710/11 Головуючий у 1-й інстанції: Маценко Н.П.
Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
25 жовтня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 21 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області про зобов'язання проведення перерахунку та виплати недоплаченої пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнту підвищення основного розміру пенсії у 3,5 рази передбаченого постановою КМУ № 1293 від 27.12.2005 року та на 12% відповідно до постанови КМ України №894 від 13.07.2004 року.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 21 вересня 2011 року позов задоволено: зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі яка передбачає збільшення пенсійних виплат за постановою КМ України від 13.07.2004 року №894 на 12% та за постановою КМ України від 27 грудня 2005 року № 1293 в 3,5 рази згідно ст. 54 з урахуванням ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"в зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму з 16.03.2011 року з урахуванням виплачених сум та подальшим перерахунком.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
Перевіряючи правильність встановлення обставин справи судом першої інстанції та його висновків, колегія суддів виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку у відповідача як інвалід ІІ групи, професійне захворювання якого пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та одержує пенсію відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи, що розмір пенсії має бути збільшено у 3,5 рази та на 12% від розміру, визначеного ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до постанов КМУ №894 від 13.07.2004 року та № 1293 від 27.12.2005 року, відповідно, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню оскільки відповідачем порушено право позивача на отримання належних виплат у розмірі, передбаченому Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Проте, з таким висновком суду колегія суддів погодитись не може, з огляду на таке.
Згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8-ми мінімальних пенсій за віком.
Так, відповідно до постанови КМУ № 1 від 03.01.2002 року розрахунок пенсій, призначених на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводився з розміру 19,91 грн.
Тобто, розмір зазначених пенсій нараховувався не за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а за постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року, який систематично корегувався відповідними постановами КМУ у бік збільшення, у тому числі, і постановою КМ України від 27.12.2005 року № 1293.
Преамбулою постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 закріплено, що з метою здійснення подальших заходів щодо диференціації розмірів пенсій прийнято рішення про збільшення розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону №796: у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей; у 2,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Пунктом 2 цієї постанови встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 гривень, II групи - 400 гривень, III групи - 370 гривень.
Виходячи з вищевикладеного, збільшення пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 3,5 рази стосувалося виключно перерахунку розміру пенсій, які призначалися і перераховувалися відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету".
Аналогічні висновки судова колегія робить і щодо застосування підвищення на 12% пенсії, передбачено постановою КМ України від 13.07.2004 року №894.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, а також враховуючи те, що розмір пенсії позивача відповідає розміру, визначеному ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка не містить жодних посилань на її підвищення, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її перерахунку відповідно до постанов КМУ №894 та № 1293, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
У відповідності до ч.1 п. 4 ст. 198 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, встановивши порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить висновку, що судом першої інстанції рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому воно підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 197 ч.1, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України м. Броварах Київської області задовольнити.
Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 21 вересня 2011 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області про зобов'язання проведення перерахунку та виплати недоплаченої пенсії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуюча:
Судді:
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С