Копія
Справа № 822/3785/13-а
28 жовтня 2013 року 12:55м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М.
при секретаріБачку А.М.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області про визнання нечинною та скасування постанови, -
фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області про визнання нечинною та скасування постанови.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за дорученням Держархбудінспекції України від 22.08.2013 року проведено позапланову перевірку готовності до експлуатації 9-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вул. Парковій, 2/2 у м. Хмельницькому. Вказує, що в порушення норм Порядку здіснення архбудконтролю позивача не було повідомлено про проведення позапланової перевірки, службові посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки посадовими особами, які проводили перевірку, не пред'являлись. Про існування акту перевірки дізнався після того, як отримав його по пошті. Зазначає, що акт перевірки, який складений за результатами вказаної позапланової перевірки не відповідає затвердженій формі, оскільки замість дати складання акту та місця складання акту в акті зазначено дата складання протоколу та місце складання протоколу.
09 вересня 2013 року начальник інспекції держархбудконролю у Хмельницькій області розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, керуючись Законом України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", постановив визнати ПП ОСОБА_3 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 6 п. 6 ч. 2 ст.2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та наклав штраф у сумі один мільйон тридцять дві тисячі триста гривень.
Вважає, дії відповідача суб'єкта владних повноважень протиправними, тому просить визнати нечинною та скасувати прийняту постанову № 74 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.09.2013 року та визнати дії посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю незаконними.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив та вказав, що 02.09.2013 року проведено позапланову перевірку готовності до експлуатації 9-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вул. Парковій, 2/2 у м. Хмельницькому, замовником будівництва являється ФОП ОСОБА_3, за дорученням Держархбудінспекції України від 22.08.2013 року. Зазначає, що об'єкт не відповідає проектній документації, показникам по генплану та благоустрою, таким чином наведено недостовірні дані у акті готовності чим порушено п.10 ст. 39 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності". За результатами перевірки складено протокол про вчинення правопорушення та винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Вважає, що інспекція правомірно притягнула позивача до відповідальності, порушень з її боку не було, а тому просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 02.09.2013 року проведено позапланову перевірку готовності до експлуатації 9-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вул. Парковій, 2/2 у м. Хмельницькому, замовником будівництва являється ФОП ОСОБА_3, за результатами якої складено акт.
02.09.2013 року на підставі акту посадовими особами інспекції складено протокол № 00660 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності стосовно ПП ОСОБА_3. Відповідно до зазначеного протоколу № 00660 від 02.09.2013 року головними державними інспекторами інспекційного відділу №1 Управління по контролю за будівництвом по Центральному регіону Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області виявлено порушення, а саме: ПП ОСОБА_3 подано заяву від 30.07.2013 року до Державної архітектурно-будівельної Інспекції України про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом 9-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вул. Паркова, 2/2 у м. Хмельницькому та видачу сертифіката відповідності закінченого будівництвом об'єкта, що підтверджує його готовність до експлуатації, а також акт готовності об'єкта до експлуатації 5-тої категорії складності з наведеними у акті недостовірними даними, зокрема що на об'єкті виконано згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами всі роботи, передбачені проектною документацією, обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку, роботи з благоустрою території виконано. Під час проведення підсумкової перевірки встановлено, що благоустрій прибудинкової території будинку виконано не відповідно до проектної документації та знаходиться у стадії виконання. Проводяться упоряджувальні роботи фасадів будинку. Зовнішні мережі каналізації в стадії монтажу. Не під'єднано газові мережі та не проведено випробувальних заходів. Не виконано (встановлено) відповідно до проектної документації доступ (пандуси) до магазинів, офісних приміщень та під'їздів будинку для маломобільних груп населення. Ліфти не готові до експлуатації, проводяться пусконалагоджувальні роботи ліфтів. Об'єкт не відповідає проектній документації, показникам по генплану та благоустрою, згідно якого передбачено: дитячий майданчик площею - 174,1 м.кв., майданчик для сушіння білизни площею - 48 м.кв., майданчик для чистки речей площею - 32 м.кв., майданчик для занять фізкультурою площею - 50 м.кв., озеленення площею - 2088,7 м.кв., сміттєзбірник площею - 12,5 м.кв., які фактично на об'єкті відсутні. Таким чином наведено недостовірні дані у акті готовності чим порушено п.10 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
09.09.2013 року начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області винесено постанову № 74 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, визнав ПП ОСОБА_3 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.6 п.6 ч.2 ст.2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та наклав штраф відповідно до постанови № 74.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами інспекції ДАБК у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку на підставі доручення Держбудінспекції України від 22.08.2013 року, не зважаючи на те, що такої підстави для проведення позапланової перевірки серед переліку підстав визначених порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, немає.
Акт перевірки від 02.09.2013 року складений за результатами вказаної позапланової перевірки не відповідає затвердженій формі, оскільки замість дати складання акту та місця складання акту в акті зазначено дата складання протоколу та місце складання протоколу.
Крім того, в порушення норм порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, позивача не повідомлено жодним чином про проведення позапланової перевірки.
За таких умов суд вважає, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області неправомірно прийнято постанову № 74 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно із п.1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Відповідно до пункту 7 Порядку встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Згідно одинадцятого абзацу пункту 7 Порядку під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.
Відповідно до пункту 9 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Згідно із пунктом 16 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Згідно абз.1 ч.1 ст.2 ЗУ "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" передбачає, що суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження категорії складності об'єкта будівництва: - проектна організація - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат; - експертна організація - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.
Згідно із ст.1 Закону України "Про архітектурну діяльність" завдання на проектування - документ, у якому містяться обґрунтовані в межах законодавства вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта архітектури, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і який складається відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, технічних умов.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Статтею 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Відповідно до ст. 41 Закону державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного суд вважає, що оскільки посадовими особами інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку з порушеннями порядку проведення архітектурно-будівельного контролю, тому дії посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області щодо проведення перевірки є протиправними, а тому Постанова № 74 від 09.09.2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст.ст.7, 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.ст. 1, 10 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, суд -
позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задоволити.
Визнати дії посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області щодо проведення перевірки протиправними.
Скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області № 74 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.09.2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 листопада 2013 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук