Справа № 636 / 4377 / 13-а
2-а / 636 / 107 / 2013
04 листопада 2013 року Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Ковригін О.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про стягнення одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги за 2013 рік, оскільки він як учасник бойових дій у відповідності до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту" до п'ятого травня щорічно має право отримувати грошову допомогу у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Тоді як йому було виплачено у 2013 році тільки у розмірі встановленим відповідною постановою Кабміну України. Крім цього, йому як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської аварії 1 категорії, відповідач повинен щорічно виплачувати матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, але йому було виплачено значно менше. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року за №10-рп/2008р. зміни які були внесені до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту" Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік" визнані неконституційними і втратили свою силу, тому відповідач на його думку був повинен виплатити одноразову грошову допомогу до Дня Перемоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, що встановлена Законом України „Про державний бюджет України на 2013 рік". Просить суд зобов"язати відповідача до нарахувати та виплатити недоплачену йому суму одноразової грошової допомоги в розмірі семи мінімальних пенсій за віком до Дня Перемоги та щорічну грошову допомогу на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської аварії 1 категорії, в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.
Позивач до судового засідання не прибув, подавши письмову заяву про слухання справи без його участі та наполяганні на позовних вимогах.
Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області були направлені ухвала суду про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів. Відповідач скористався своїм правом у десятиденний строк подати заперечення на позов, ці заперечення базуються на посиланнях на підзаконні акти, всуперечь нормам закону.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 183-2 КАС України адміністративні справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, допомоги розглядаються в порядку скороченого провадження.
В поданих до суду запереченнях відповідач вказав, що одноразова грошова допомога до Дня Перемоги була виплачена позивачу у відповідності до діючого законодавства, яке діяло на час нарахування та виплати йому як учаснику бойових дій. Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України „Про державний бюджет України на 2013 рік" було надано право Кабінету Міністрів України встановлювання розмірів соціальних виплат виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України. Тобто нарахування та сплата йому допомоги зроблено у відповідності до положення встановленого Кабінетом Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року із змінами Постанови КМУ від 05.04.2012 року №293, за яким інвалідам війни 3 групи ця допомога складала 1720 гривень і яку позивач отримав. Як чорнобильцю 1 категорії щорічна матеріальна допомога нараховувалася і виплачувалася позивачу згідно постанови Кабміну від 12.07.2005 року №562 і складала 90 гривень. Цю виплату він також отримав. Просить суд відмовити позивачу у позові в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, провівши аналіз законодавства регулюючого дані правовідносини, суд прийшов до наступного.
Позивач є учасником бойових дій і у зв'язку з цим інвалід 3 групи, та у відповідності до ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі встановленим цим законом.
Крім цього він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої Категорії і згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної матеріальної допомоги. на оздоровлення.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України „Про державний бюджет України на 2012 рік" було надано право Кабінету Міністрів України у 2013 році встановлювати розміри соціальних виплат, які застосовуються у порядку та в розмірах встановлених Кабміном України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного Фонду України на 2012 рік. Постановою Кабміну №1381 від 28.12.2011 року із змінами Постанови КМУ від 05.04.2012 року №293, інвалідам війни 3 групи матеріальна допомога до Дня Перемоги в 2012 році склала 1720 гривень і цю допомогу позивач отримав, він також отримав і матеріальну допомогу на оздоровлення, як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562.
Тобто позивач отримав матеріальні допомоги у встановлений порядок розрахунку і виплати, відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за якими щорічно до 5 травня учасникам бойових дій була встановлена разова грошова допомога, у розмірах, які були визначені Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Таке положення діє до наступного часу. Щодо до визнання Конституційним Судом України неконституційним пункту 20 Розділу 11 Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" за яким з 22.05.2008 року повернуто дію положень ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки у відповідності до п.5 Резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008р від 22.05.2008 року положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, то це положення діяло до прийняття Закону України „Про бюджет України на 2009 рік".
Таким чином відповідач виплатив позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2013 року та матеріальну допомогу на оздоровлення, як особі що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, в порядку і в розмірах діючого та той момент законодавства. За таких підстав позов не підлягає задоволенню і суд відмовляє в позові в повному обсязі.
Керуючись: Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008р від 22.05.2008 року, ст.ст. 6-14, 71, 99, 159-163, 167, п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подання протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя -