26.12.06 р. Справа № 34/365а
15 год. 30 хв. Зала судових засідань - кабінет № 212
місто Донецьк, вулиця Артема, 157
Господарський суд Донецької області у складі судді Кододової О.В.
при секретарі судового засідання Тараненко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державного підприємства “Макіїввугілля» м. Макіївка
до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку
про визнання недійсними податкового повідомлення-рішення від 19 жовтня 2006 року № 0001411500/0.
За участю
представників сторін:
від позивача: Гладкова Л.М.(за довір.)
від відповідача: Беспалова О.В., Хомич Г.М.(за довір.)
СУТЬ СПОРУ: Заявлено позов Державним підприємством “Макіїввугілля» м. Макіївка до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку про визнання недійсними повідомлення - рішення про визначення суми податкового зобов'язання по п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 року у виді штрафної санкції за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку від 19 жовтня 2006 року № 0001411500/0 .
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що підпункт 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181 “Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути до нього застосований, оскільки для земельного податку таким законом є Закон України “Про плату за землю» від 3 липня 1992 року №2535, стаття 14 якого визначає, що юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідні державній податковій інспекції. Позивач зазначає, що граничний термін сплати податку на землю визначені Законом України “Про плату за землю» не є граничними строками, встановленими Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом і державними цільовими фондами».
Відповідач у запереченнях (вхід. № 02-41/46730 від 30 листопада 2006 року) проти позовних вимог заперечує за тих підстав, що позивачем заявлені податкові зобов'язання по земельному податку були сплачені з порушенням ст.17 Закону України “Про плату за землю». Відповідач зазначає, що ст. 25 цього Закону встановлено “ за прострочення встановлених строків сплати податку (ст.17 Закону) справляється пеня у розмірах, визначених Законом. Але Закон “про плату за землю» як закон по окремому податку розглядає обмежене коло питань, а саме “ об'єкт оподаткування, суб'єкти плати за землю, ставки земельного податку, пільги по сплаті земельного податку, строки подання податкових декларацій та сплати заявлених податкових зобов'язань. Тому у Закон “Про плату за землю» включена ст.26, яка встановлює, що “за порушення Закону України “Про плату за землю» платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України», тобто цей пункт поширюється і на статтю 17.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та додатково надані документи, суд встановив:
Позивач є юридичною особою, код ЄДРПОУ 32442295, знаходиться на податковому обліку у відповідача.
Позивачем до податкового органу 30.01.2006року був наданий розрахунок земельного податку на 2006 рік, згідно якого податкове зобов'язання на січень 2006р. склало 1697,37грн., податкове зобов'язання за лютий 2006р. склало 1697,37грн. Між сторонами відсутній спір щодо розміру земельного податку, спір стосується щодо правомірності застосування штрафних санкцій.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем було прийняте податкове повідомлення - рішення про нарахування штрафної санкції відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»:
- № 0001411500/0 від 19 жовтня 2006 року на суму 1211,16грн. за затримку граничного строку 215 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за що застосований штраф у розмірі 50% .
Суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Статтею 1 Закону України “Про систему оподаткування» передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок сплати зобов'язань платників податків також встановлений Законом України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом про оподаткування.
Підпункт 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181 (у редакції п.п.17.1.7 пункту 17.1 статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 20.02.2003 р. N 550-IV) передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Підпунктом 17.1.7. п.17.1 Закону №2181 встановлений обов'язок платника податків сплатити штраф, зокрема у розмірі десяти відсотків від узгодженої суми податкового зобов'язання, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, тобто самим Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Слід зазначити, що відповідно до абзацу першого його преамбули та п. 19.6. ст. 19 цей закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.
Строки сплати узгодженого податкового зобов'язання доволі чітко встановлені цим законом у п. 5.3.1. ст. 5 та передбачають обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпункт 4.1.4. визначає, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що може, зокрема, дорівнювати календарному року. При цьому, цей підпункт (з урахуванням останнього речення частини другої) пов'язує строк подачі декларації з базовим податковим (звітним) періодом, визначеним відповідним законом з питань оподаткування.
Для земельного податку таким законом є Закон України “Про плату за землю», стаття 14 якого визначає, що юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Наказом ДПА України N 434 від 26.10.2001року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 р. за N 963/6154) , відповідно до статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статті 14 Закону України "Про плату за землю" та пункту 5.1. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", затверджена форма Зведеного розрахунку суми земельного податку, Довідки до уточненого Розрахунку та Порядку їх подання до органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 2 цього Порядку розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями, а землекористувачами - виробниками товарної сільськогосподарської і рибної продукції - з розбивкою річної суми на дві рівні частки. ( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 582 від 02.12.2003 р. ) Тобто, встановлена форма розрахунку, що передбачає розрахунок річної суми податку та встановлює порядок його подання відповідно до Закону України “Про плату за землю» - щорічно.
Таким чином, суд вважає, що базовим податковим (звітним) періодом у розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» для земельного податку є рік, а тому граничний строк подачі декларації (розрахунку, відповідно до п. 1.11 ст. 1 цього закону) по земельному податку, передбачений підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону - 60-й календарний день за останнім календарним днем звітного (податкового) року; граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку - десятий календарний день, наступний за 60-м календарним днем за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Тобто, у спірних правовідносинах, граничний строк сплати позивачем земельного податку за 2006 рік визначений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - 10 березня 2007 року .
Як вбачається з матеріалів справи позивач платіжним дорученням №717 від 03.10.2006року сплатив податок на землю у розмірі 2535,36грн. у погашення заборгованості. Відповідач згідно “Розрахунку штрафних санкцій» зарахував цю суму у погашення сплати податку за січень та лютий 2006р. у розмірі 724,93грн. та 1697,37грн. і нарахував 50% штрафної санкції за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкових зобов'язань. Однак, відповідачем не встановлено порушення позивачем зазначеного граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, тому застосування до позивача штрафних санкцій на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» суд вважає таким, що суперечить вимогам законодавства.
Проте, як зазначалось, законодавство, на підставі якого відповідачем застосовані штрафні санкції, не пов'язує можливість їх застосування із строками сплати податків, встановлених будь якими іншими законами. Це законодавство встановлює свої, особливі строки, за порушення яких і передбачає відповідальність у вигляді штрафу. При цьому, визначення таких строків воно пов'язує не прямо із строками сплати податків, визначених відповідними законами з питань оподаткування, а через визначення цими законами звітних періодів та внаслідок цього строків подання декларації і вже потім граничних строків сплати відповідних податків. Щодо земельного податку, то будь-які зміни у ст. 14 Закону України “Про плату за землю», якою визначений річний звітний період Законом України “Про Державний бюджет України на 2006 рік» не вносились, як не вносились і положення про запровадження із земельного податку місячного звітного періоду.
Такої ж правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у постанові № 2-653/06 від 22 березня 2006 року.
Судом також при прийнятті рішення враховані положення п.п.4.4.1 п.4.4. ст.4 Закону України №2181 від 21.12.2000 року “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» який передбачає, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення у межах апеляційного узгодження приймається на користь платника податків.
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача щодо визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0001411500/0 від 19 жовтня 2006 року на суму 1211,16грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати покласти на відповідача.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 26 грудня 2006 року в присутності представників сторін.
Керуючись Законом України “Про систему оподаткування», Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-Х11, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами » №2181-111 від 21.12.2000року, Законом України “Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 27.11.2003 № 1344-IV, ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59,69-71,73, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, пунктом 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Харцизьку № 0001411500/0 від 19 жовтня 2006 року на суму 1211,16грн.
Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства “Макіїввугілля» (86157, м. Макіївка, пл.Радянська,2, п/р 26000301528430 у філії Центрально-Міського відділення ПІБ м. Макіївки, МФО 334516, ЄДРПОУ 32442295) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена в повному обсязі 27 грудня 2006 року.
Суддя Кододова О.В.