Постанова від 30.10.2013 по справі 820/5838/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2013 р. Справа № 820/5838/13-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Держсанепідслужби у Харківській област на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2013р. по справі № 820/5838/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Конкурсної комісії Головного управління Держсанепідслужба у Харківській області , Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області треті особи Начальник Головного управління Держсанепідслужба у Харківській області Колпакова Тетяна Михайлівна , Голова крнкурсної комісії, заступник начальника Головного управління Держсанепідслужба у Харківської області Товстолуг Олена Григорівна

про визнання незаконною відмови, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування збитків,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, Конкурсної комісії Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області та просила суд постановити рішення, згідно якого:

- визнати необгрунтованою та незаконною відмову у прийнятті її на публічну службу (роботу) на посаду головного спеціаліста та заступника начальника Лозівського міжрайонного управління Головного управляння Держсанепідслужби у Харківській області;

- зобов'язати Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області прийняти її на публічну службу (роботу) на посаду заступника начальника Лозівського міжрайонного управління Головного управляння Держсанепідслужби у Харківській області;

- зобов'язати Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області прийняти її на публічну службу (роботу) на посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного управління Головного управляння Держсанепідслужби у Харківській області;

- стягнути з Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області на її користь в порядку відшкодування моральної шкоди кошти у сумі сімдесят п'ять тисяч гривень, спричиненої їй внаслідок незаконної відмови в прийнятті на публічну службу (роботу) до Лозівського міжрайонного управління Головного управляння Держсанепідслужби у Харківській області;

- стягнути з Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 02.01.2013 року по день прийняття рішення суду за цим позовом, виходячи з офіційного посадового окладу заступника начальника Лозівського міжрайонного управління Головного управляння Держсанепідслужби у Харківській області, головного спеціаліста Лозівського міжрайонного управління Головного управляння Держсанепідслужби у Харківській області;

- зобов'язати Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області зарахувати її до кадрового резерву на посади: 1) начальника Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області; 2) заступника начальника Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області; 3) головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.13 позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Конкурсної комісії Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, прийняте у вигляді протоколу № 13 засідання від 30.11.2012 року щодо відмови в рекомендації ОСОБА_1 для призначення на вакантну посаду або зарахування до кадрового резерву Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, згідно до додатку № 3, а саме: на посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу.

Зобов'язано Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу.

В іншій частині позовних вимог в задоволенні відмовлено.

Позивач ОСОБА_1, не погодившись з постановою суду першої інстанції , подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти в цій частині нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи а саме, ст. 2,9, 21 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.. 237-1 КЗпП, ст. 1173 Цивільного кодексу України.

Відповідач, Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції , подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та позов залишити без розгляду.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а саме, Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 169, ст.. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу посилається на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в цій частині.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області підлягає задоволенню з наступних підстав.

Скасовуючи рішення Конкурсної комісії Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, прийняте у вигляді протоколу № 13 засідання від 30.11.2012 року щодо відмови в рекомендації ОСОБА_1 для призначення на вакантну посаду або зарахування до кадрового резерву Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, згідно до додатку № 3, а саме: на посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу, суд першої інстанції виходив з того, що при проведенні конкурсу було допущено порушення вимог чинного законодавства.

Колегія суддів не може погодитися з цим висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, 21 жовтня 2012 року в газеті «Авізо» було опубліковано оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, у тому числі, на посади начальника Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, заступника начальника Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області.

Наказом начальника Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 20.11.12 № 27 «Про утворення конкурсної комісії» було утворено конкурсну комісію для проведення конкурсу та затверджено її склад.

Наказом начальника Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 12.09.12 № 8 «Про затвердження Тимчасового порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад посадових осіб у Головного управлінні Держсанепідслужби у Харківській області», було затверджено Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад посадових осіб .

Наказом начальника Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 12.09.12 № 9 «Про введення в дію Тимчасового порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців Головного управління Держсанепідемслужби у Харківській області» було затверджено Порядок проведення іспиту.

Згідно Протоколу № 1 засідання конкурсної комісії по відбору кандидатів на заміщення вакантних посад службовців від 21.11. 2012 року, ОСОБА_1 було допущено до участі у конкурсі на посади начальника Лозівського міжрайонного відділу, заступника начальника Лозівського міжрайонного відділу та головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу

З метою формування дієздатного кадрового потенціалу, залучення на державну службу висококваліфікованих спеціалістів . Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців (далі - Порядок в редакції, на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 10 Порядку державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.

Пунктами 22, 23 Порядку передбачено, що загальний порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців розробляється Головдержслужбою разом з Українською Академією державного управління при Президентові України.

Порядок проведення іспиту у державному органі та перелік питань на перевірку знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень цього державного органу та його структурних підрозділів затверджується керівником органу, в якому проводиться конкурс, відповідно до цього Порядку та Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців.

Згідно пункту 1.6 Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого спільним наказом Головного управління державної служби України та Української Академії державного управління при Президентові України від 10 травня 2002 року № 30/84, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 травня 2002 року за №446/6734 ( чинного, на час виникнення спірних правовідносин), порядок проведення іспиту в державному органі та перелік питань для перевірки знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень державного органу та його структурних підрозділів затверджуються керівником органу, в якому проводиться конкурс, відповідно до Порядку проведення конкурсу та цього Порядку. Питання мають бути актуальними, ґрунтуватися на нормах чинного законодавства України. Питання, що ґрунтуються на правових нормах, які втратили чинність, мають бути своєчасно замінені в установленому порядку

Відповідно до пунктів 25, 29 вищевказаної Постанови конкурсна комісія на підставі розглянутих поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами , які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців. Рішення комісії приймається простою більшістю голосів присутніх на її засіданні членів конкурсної комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комісії. У рішенні комісії, що подається керівнику державного органу, обовязково зазначаються пропозиції щодо призначення конкретного кандидата на вакантну посаду державного службовця та визначаються кандидатури для зарахування до кадрового резерву.

Згідно пункту 30 зазначеної Постанови засідання конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії і подається керівникові не пізніше ніж через два дні після голосування. Кожний член комісії може додати до протоколу свою окрему думку.

Відповідно до пункту 4.2 Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців по закінченні часу, відведеного для складання іспиту, проводиться перевірка відповідей та їх оцінювання. Оцінка проводиться всіма членами комісії.

Відповідно до пунктів 25 та 26 Порядку конкурсна комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців.

Як вбачається із матеріалів справи, що за результатами іспиту та співбесіди, кандидат, який рекомендований конкурсною комісією для призначення на посаду начальника Лозівського міжрайонного відділу набрав загальну суму балів 22, а позивач ОСОБА_1 21 балів , що підтверджується протоколом № 9 засідання конкурсної комісії по відбору кандидатів на заміщення вакантних посад службовців від 28 листопада 2012 року.

За результатами іспиту та співбесіди, кандидат, який рекомендований конкурсною комісією для призначення на посаду заступника начальника Лозівського міжрайонного відділу набрав загальну суму балів 21, а позивач ОСОБА_1 21 балів , що підтверджується протоколом № 10 засідання конкурсної комісії по відбору кандидатів на заміщення вакантних посад службовців від 28 листопада 2012 року.

За результатами іспиту та співбесіди, кандидати, які рекомендовані конкурсною комісією для призначення на посади головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу набрав загальну суму балів 22-24, а позивач ОСОБА_1 20 балів , що підтверджується протоколом № 13 засідання конкурсної комісії по відбору кандидатів на заміщення вакантних посад службовців від 30 листопада 2012 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів надходить до висновку про те, що конкурси на заміщення вакантних посад начальника Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, заступника начальника Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області проведено відповідно до вимог чинного законодавства.

Колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції про порушення відповідачем п. 11 Порядку проведення а саме для посади головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу зазначені кваліфікаційні вимоги: повна або не повна вища освіта за напрямком «Медицина» конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців , при проведенні конкурсу на заміщення вакантної посади головного спеціаліста виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 2.4, 2.5 Довідника типових професійно- кваліфікаційних характеристик посад державних службовців, затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби від 13.09.11 №11 особи, що не мають відповідної освіти або стажу, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов»язки, можуть бути, як виняток залишені на посаді або допущені до її зайняття, крім керівних посад, за умови, якщо за результатами оголошеного на заміщення цих посад конкурсу неможливо підібрати кандидатуру, яка відповідає встановленим вимогам до освітнього рівня державного службовця.

Державний службовець повинен мати, як правило, повну вищу освіту. Вимоги щодо наявності обов»язкової повної вищої освіти стосуються лише керівників структурних підрозділів та їх заступників.

Доводи позивача про те, що посада головного спеціаліста є посадою керівника структурного підрозділу не можуть бути прийняті колегією суддів до уваги, оскільки структурним підрозділом Головного управління Держсанепідслужби у Харківській є Лозівського міжрайонного відділу, керівником якого є начальник Лозівського міжрайонного відділу та його заступник.

Відповідно до пунктів 25 та 26 Порядку конкурсна комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців.

Інші кандидати, які успішно склали іспит, але не були відібрані для призначення на посади, у разі їх згоди, за рішенням конкурсної комісії можуть бути рекомендовані для зарахування до кадрового резерву в цьому державному органі і протягом року прийняті на вакантну рівнозначну або нижчу посаду без повторного конкурсу.

Таким чином, зарахування кандидата, який успішно склав іспит, але не був відібраний для призначення на посаду, до кадрового резерву є правом, а не обов'язком конкурсної комісії.

Враховуючи наведене, колегія суддів надходить до висновку про безпідставність посилань позивача про порушення відповідачем зазначених вимог Порядку та, відповідно, про неправомірне не зарухування її до кадрового резерву.

Доводи позивача про несвоєчасне повідомлення її про результати конкурсів та допущену помилку в листі Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 04.12.12 № 733, яким ОСОБА_1 повідомлялося, що відповідно до рішення Конкурсної комісії Головного управління Держсанепідслужби У Харківській області (протокол від 30.11.2012 року) вона пройшла конкурсний відбір для заняття вакантної посади державного службовця та рекомендована керівнику державного органу для призначення на вакантну посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу не можуть бути прийняти колегією суддів, оскільки зазначені порушення не впливають на висновки конкурсної комісії та не спростовують наслідків проведених конкурсів.

Ці обставини були враховані судом першої інстанції при вирішенні питання про поновлення строку для звернення до адміністративного суду та суд першої інстанції надійшов обґрунтованого висновку щодо поважності причин його пропуску.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права в частині задоволення позовних вимог та постанову в цій частині підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2013р. по справі № 820/5838/13-а скасувати в частині визнання протиправним та скасування рішення Конкурсної комісії Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, прийнятого у вигляді протоколу № 13 засідання від 30.11.2012 року щодо відмови в рекомендації ОСОБА_1 для призначення на вакантну посаду або зарахування до кадрового резерву Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, згідно до додатку № 3, а саме: на посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу та зобов'язання Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста Лозівського міжрайонного відділу.

В цій частині прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2013р. по справі № 820/5838/13-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.

Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Донець Л.О.

Кононенко З.О.

Повний текст постанови виготовлений 04.11.2013 р.