печерський районний суд міста києва
Справа № 757/11873/13-а
29 жовтня 2013 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя Ільєвої Т.Г.,
при секретарі Солона А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату недосплаченої пенсії,-
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України а м. Києві провести з 01 червня 2012 р. перерахунок раніше призначеної йому пенсії та виплатити належну йому пенсію.
26.07.2013 р. в якості другого відповідача було залучено до участі у справі Київський міський військовий комісаріат.
10.10.2013 р. представник позивач уточнив позовні вимоги та просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії та здійснювати виплату пенсії з врахуванням премії в розмірі 90 %, встановленої Постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294; зобов'язати відповідача -2 надати відповідачу -1 довідку, в якій вказати, що позивачу належно сплачувати в складі призначеної позивачу пенсії наступні надбавки: надбавка льотному складу при виконанні польотів у розмірі 35 %, надбавка за кваліфікацію льотчику/штурману І класу у розмірі 12%; зобов'язати відповідача -1 здійснити перерахування та виплачувати пенсію позивачу з врахуванням надбавки льотному складу при виконанні польотів у розмірі 35 %, надбавки за кваліфікацію льотчику/штурману І класу у розмірі 12%.
В судове засідання позивач не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник позивача через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в судове засідання не з'явилася, про місце і час розгляду справи повідомлена належним чином, через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи у її відсутність та просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та надала заперечення на позовні вимоги.
Представник відповідача - Київського міського військового комісаріату, в судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належних чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши адміністративний позов, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, у відповідності до Наказу Міністра оборони від 16.06.1992 р. № 0527 з 01 липня 1992 року позивача було звільнено з військової служби у відставку за станом здоров'я. Вислуга років становить 34 роки та 4 місяці (пільгова - 50 років).
З 1992 р. позивачу було призначено пенсію у відповідності до норм ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що 17.01.2013 року позивач звертався до Київського міського військового комісаріату про перерахунок пенсії.(а.с. 8)
29.01.2013 р. листом № 461 Київський міський військовий комісаріат надав відповідь позивачу та повідомив і запропонував звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва для вирішення питання щодо розміру підвищення пенсії.(а.с.9-10)
Після чого, позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва про перерахунок пенсії.(а.с.11)
Листом від 04.03.2013 р. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивачу, що розмір пенсії обчислений відповідно до Закону. (а.с. 12-15)
Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства, статтею 6 якого визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
На думку суду, додаткова грошова винагорода передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», а тому враховується при призначенні пенсії.
Так, за змістом пункту 7 цього Порядку пенсії обчислюються з розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), встановлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Вказаний Порядок № 393 прийнятий у 1992 році. За час, який пройшов з його прийняття, умови грошового забезпечення військовослужбовців неодноразово змінювались та вводились нові його види. Тому сама по собі невідповідність назви нового виду грошового забезпечення назвам, передбаченим Порядком № 393, за обставин, коли ознаки та цілі цих виплат співпадають, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
До такого ж висновку дійшла і Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в своїй постанові від 11 квітня 2013 р. у справі за результатами розгляду в порядку письмового провадження адміністративної справи за касаційною скаргою на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 12 жовтня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року, в якій зазначила, що грошова винагорода є щомісячним видом грошового забезпечення, який виплачується усім військовослужбовцям відповідної категорії у розмірі, встановленому Міністром оборони.
Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, зміна або введення нових видів яких є підставою для перерахунку пенсії.
Так, постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на частину 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, якою принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, який зазначає, що не надання правової оцінки судом першої інстанції доводам позивача, не вчинення жодної спроби проаналізувати всі підстави позову з точки зору обґрунтування вимог певними правовими нормами, свідчать про порушення судом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, про що було зазначено у рішенні суду по справі «Проніна проти України», «Кечко проти України».
Також, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду» від 23.02.2006 року Рішення Європейського Суду з прав людини є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст. 46 Конвенції. Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
В свою чергу, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема, зазначено у рішенні №8-рп/2005 від 11 жовтня по справі №1-21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Як встановлено судом, позивач є пенсіонером та отримує пенсію у відповідності до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ІІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ІІІ).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ІІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Тобто, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять щомісячний характер, згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, при вирішенні цієї справи слід враховувати та встановити, чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Такий висновок узгоджується з постановою Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року, прийнятою Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого Кривенка В.В., суддів: Гусака М.Б., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г., за результатами розгляду в порядку письмового провадження справи за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, військового комісаріату Харківської області про визнання відмови перерахувати пенсію протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію.
Окрім того, за правилами частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Так, згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Вказаний вид забезпечення введений постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій»(Постанова № 889).
З часу її прийняття до часу виникнення спірних правовідносин сторін, до вказаної постанови були внесені відповідні зміни та доповненні, де відповідно до положень п. 1 та 2 її останньої редакції від 26.03.2013 року з 1 жовтня 2010 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади у військових частинах, підрозділах, закладах, установах та організаціях Збройних Сил (за переліком згідно з додатком), посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання наведеної постанови Міністром оборони України видано Наказ № 595 від 15 листопада 2010 року, яким затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди, яка за час правовідносин, що розглядаються судом також зазнавала змін.
Так, пунктом 2.4 цієї Інструкції в редакції чинної на 23.05.2011 рік визначено, що виплата винагороди здійснюється в таких розмірах на місяць: військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах і в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище і виконували у минулому місяці польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, - до 100 відсотків місячного грошового забезпечення.
Пунктом 2.4 цієї Інструкції в редакції чинної на 23.05.2011 рік визначено, що виплата винагороди здійснюється в таких розмірах на місяць: військовослужбовцям, які виконували в минулому місяці польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, - до 100 відсотків місячного грошового забезпечення.
Підпунктом 5 пункту 2 та пунктом 3 цієї Інструкції в редакції, чинної з 22.01.2013 року, виплата винагороди здійснюється в розмірах до 100 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах, в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище.
До місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою.
Пунктом 9 Інструкції (в чинній редакції) встановлено, що розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України (Головного управління розвідки Міністерства оборони України) у державному бюджеті України на відповідний рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 ( 1522-2006-п ) "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Пунктами 23, 24 Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ). Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За вищевикладених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, обставини викладені в позовній заяві знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії та здійснювати виплату пенсії з врахуванням премії в розмірі 90 %, встановленої Постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294; зобов'язати відповідача -2 надати відповідачу -1 довідку, в якій вказати, що позивачу належно сплачувати в складі призначеної позивачу пенсії наступні надбавки: надбавка льотному складу при виконанні польотів у розмірі 35 %, надбавка за кваліфікацію льотчику/штурману І класу у розмірі 12%; зобов'язати відповідача -1 здійснити перерахування та виплачувати пенсію позивачу з врахуванням надбавки льотному складу при виконанні польотів у розмірі 35 %, надбавки за кваліфікацію льотчику/штурману І класу у розмірі 12%.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату недосплаченої пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії та здійснювати виплату пенсії з врахуванням премії в розмірі 90 %, встановленої Постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку, в якій вказати, що ОСОБА_1 сплачувати в складі призначеної ОСОБА_1 пенсії наступні надбавки:
- надбавка льотному складу при виконанні польотів у розмірі 35 %;
- надбавка за кваліфікацію льотчику/штурману І класу у розмірі 12%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахування та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з врахуванням надбавки льотному складу при виконанні польотів у розмірі 35 %, надбавки за кваліфікацію льотчику/штурману І класу у розмірі 12%.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.Г. Ільєва