Постанова від 28.10.2013 по справі 822/3861/13-а

Копія

Справа № 822/3861/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2013 року 15:30м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М.

при секретаріБачку А.М.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Прокурора Ярмолинецького району третя особа на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до приватного сільськогосподарського підприємства "КУЯВА" про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Ярмолинецького району, третя особа на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області звернувся до суду з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства "КУЯВА" про зобов'язання приватне сільськогосподарське підприємство "КУЯВА" виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області від 18.01.2013 року № 000551 та від 22.02.2013 року № 000555 шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 846,5293 гектара.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що прокуратурою району встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області у січні 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ПСП "КУЯВА" при використанні земель сільськогосподарського призначення.

За результатами проведеної перевірки Держсільгоспінспекції в області встановлено, що вказане приватне сільськогосподарське підприємство в порушення вимог ч.4 ст. 22 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 846,5293 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. На усунення виявленого порушення головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства директору зазначеного підприємства 18.01.2013 року внесено припис № 000551 з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін. Проведеною повторною перевіркою встановлено, що ПСП "КУЯВА" не виконало зазначені вимоги.

22.02.2013 року директору вказаного підприємства внесено повторний припис з вимогою усунути згадані порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний термін та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене ст. 188-5 КУпАП, у зв'язку із невиконанням законних вимог посадової особи Держсільгоспінспекції в області. Вимоги повторного припису ПСП "КУЯВА" не виконані, жодних заходів щодо виготовлення проекту землеустрою, який забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь не вжито, що підтверджується актом перевірки Інспекції від 28.03.2013 року. Вказує, що згідно інформації від 20.09.2013 року відділу Держземагенства у Ярмолинецькому районі підприємство продовжує використовувати для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 848,5943 га земель за відсутності зазначеного проекту, а тому просить позовні вимоги задоволити.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, підтвердив зазначені в позовній заяві обставини, просив позов задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, подав письмове заперечення в якому вказує, що розпорядженням Ярмолинецької районної адміністрації № 62/12-р "Про надання дозволу ПСП "КУЯВА" на розробку проекту землеустрою, що забезпечують еколого - економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь на території Соснівської сільської ради" надано дозвіл ПСП "КУЯВА" на розробку проекту землеустрою, що забезпечують еколого - економічне обґрунтування сівозміни.

03 грудня 2012 року ПСП "КУЯВА" уклала договір № 21-СВ з ТОВ "Контрактовий дім" на розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого - економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. Зазначає, що вказаний проект щодо еколого - економічного обґрунтування сівозміни знаходиться на завершальному етапі виготовлення. Для остаточного завершення робіт ПСП "КУЯВА" необхідно надати матеріали агрохімічного та агроекологічного обстеження земель.

ПСП "КУЯВА" для агрохімічного і агроекологічного обстеження грунтів 09.03.2013 року уклала договір з Державною установою Хмельницький обласний державний проектно - технологічний центр родючості грунтів і якості продукції з терміном дії договору по 09.01.2014 року.

Вказує, що для проведення науково-дослідних робіт по обстеженню сільськогосподарських угідь ПСП "КУЯВА" 20.09.2013 року уклала договір з Хмельницькою філією Державної установи "Інститут охорони грунтів України". Зазначена установа здійснює дослідження агрохімічних та екологічних показників, еколого - агрохімічний бал поля, картограми вмісту елементів живлення. Вказані роботи будуть здісненні в термін 01.12.2013 року.

На підставі вищевикладеного зазначає, що позивач передчасно подав позов, посилається на обставини і докази, які не підтверджують бездіяльність ПСП "КУЯВА", а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи підтримав заявлені вимоги, подав письмове пояснення в якому вказує, що згідно договору укладеного між ТОВ "Контрактовий дім" та ПСП "КУЯВА" вказані матеріали мають передаватись на підставі актів приймання-передачі. Актів приймання-передачі вказаних матеріалів між суб'єктами господарювання не складались, всі вказані матеріали в повному обсязі не передані, відповідачем не вжито всіх заходів до виконання приписів Держсільгоспінспекції № 000551 від 18.01.2013 року та № 000555 від 22.02.2013 року щодо усунення порушень вимог земельного законодавства.

Зазначає, що документи, які підтверджують розробку проекту землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь під час проведення перевірки надані не були.

Вказує, що бездіяльність з боку ПСП "КУЯВА" може призвести до нераціонального використання землі, в тому числі і державної форми власності, а також до зниження еколого-агрохімічних показників грунту. Просить зобов'язати відповідача до вжиття всіх заходів, в тому числі передбачених договором, спрямованих на виконання договору щодо розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь шляхом подання необхідних додаткових матеріалів, подання яких передбачене порядком розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь затвердженого постановою КМУ від 02 листопада 2011 року № 1134.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд ввжає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що прокуратурою району встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області у січні 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ПСП "КУЯВА" при використанні земель сільськогосподарського призначення.

За результатами проведеної перевірки Держсільгоспінспекції в області встановлено, що вказане приватне сільськогосподарське підприємство в порушення вимог ч.4 ст. 22 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 846,5293 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. На усунення виявленого порушення головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства директору зазначеного підприємства 18.01.2013 року внесено припис № 000551 з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін. Проведеною повторною перевіркою встановлено, що ПСП "КУЯВА" не виконало зазначені вимоги.

22.02.2013 року директору вказаного підприємства внесено повторний припис з вимогою усунути згадані порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний термін та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене ст. 188-5 КУпАП, у зв'язку із невиконанням законних вимог посадової особи Держсільгоспінспекції в області. Постановою від 22.02.2013 року № 4/34 накладено штраф у розмірі 340 грн., який був сплачений відповідачем у повному обсязі, про що не заперечував представник відповідача в судовому засіданні.

Вимоги повторного припису ПСП "КУЯВА" не виконані, жодних заходів щодо виготовлення проекту землеустрою, який забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь не вжито, що підтверджується актом перевірки Інспекції від 28.03.2013 року. Згідно інформації від 20.09.2013 року відділу Держземагенства у Ярмолинецькому районі підприємство продовжує використовувати для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 848,5943 га земель за відсутності зазначеного проекту.

Згідно із п. 4.1 Договору № 21-СВ на розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь від 03 грудня 2012 року встановлено, що строк виконання робіт виконавцем становить три місяці.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно із ч.4 ст. 22 Кодексу земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Згідно із ч.1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2011 року № 1134 затверджено порядок розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

Відповідно до п.6 порядку розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь для розроблення проекту землеустрою замовник укладає з виконавцем відповідний договір, істотними умовами якого є вартість і строки (не більш як три місяці) проведення робіт із землеустрою. До договору замовник додає: документи, що підтверджують площу землеволодіння, землекористування; копії рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи суду про проведення робіт із землеустрою (якщо такі рішення є підставою для розроблення проекту землеустрою); копію агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки; матеріали книги історії полів за останні три роки, актуальні матеріали польових геодезичних вишукувань та ґрунтових обстежень (у разі їх наявності).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З врахуванням наведеного суд вважає, приватне сільськогосподарське підприємство "КУЯВА" використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 846,5293 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 71, 158 - 163, 254 КАС України, ст.ст. 1, 22 Земельного кодексу України, ст. 25 ЗУ "Про оренду землі", ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов Прокурора Ярмолинецького району задоволити.

Зобов'язати приватне сільськогосподарське підприємство "КУЯВА" виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області від 18.01.2013 року № 000551 та від 22.02.2013 року № 000555 шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 846,5293 гектара.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 листопада 2013 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук