Копія
Справа № 822/3787/13-а
28 жовтня 2013 року 11 год. 15 хв. м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.
при секретаріЧовган Д.В.
за участі:представника позивача Грабар С.А. представників третіх осіб Присяжнюк О.В., Базалівського В.В..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Клопотівецьке" до Деражнянської районної державної адміністрації третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "СХК "Вінницька промислова група" , Клопотівецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання протиправним, скасування розпорядження та зобов'язати вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Деражнянської районної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "СХК "Вінницька промислова група", Клопотівецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області від 15.11.2011 року № 578/2011- р. як таке, що винесене з порушенням прав та інтересів СТОВ "Клопотівецьке", чинного законодавства України;
- зобов'язати Деражнянську районну державну адміністрацію надати відповідь на запит СТОВ "Клопотівецьке" № 20 від 29.07.2013 року.
Позивач позовні вимоги мотивує тим, що СТОВ "Клопотівецьке" дізналося про прийняття відповідачем розпорядження "Про передачу в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) на території Клопотівецької сільської ради" від 15.11.2011 року № 578/2011- р. Дане розпорядження на адресу СТОВ "Клопотівецьке" Деражнянською РДА не направлялося. 29.07.2013 року СТОВ "Клопотівецьке" звернулося із запитом № 20 до відповідача в якому просило надати інформацію стосовно прийняття/неприйняття Деражнянською РДА розпорядження від 15.11.2011 року № 578/2011- р., в разі прийняття зазначеного розпорядчого документу просили надати його копію для ознайомлення та, в разі необхідності, вжиття відповідних заходів реагування. Однак останнім відповіді на звернення позивача надано не було. Позивач вважає такі дії відповідача та винесене ним розпорядження від 15.11.2011 року № 578/2011- р. неправомірними, внаслідок чого звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на викладенні обставини у позові, та просив суд, задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Надав до суду заперечення проти позову, вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Представники третіх осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю "СХК "Вінницька промислова група", Клопотівецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області проти позову заперечили, просили відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача та представників третіх осіб, встановив наступні обставини.
15 листопада 2011 року першим заступником голови Деражнянської РДА прийнято розпорядження № 578/2011- р. "Про передачу в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) на території Клопотівецької сільської ради", яким на підставі ст.ст. 6, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст. ст. 17, 22 Земельного кодексу України та його Перехідних положень, ст. ст. 2, 3, 5, 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" та відповідно до клопотання ТзОВ "СХК" Вінницька промислова група" передано в оренду ТзОВ "СХК" Вінницька промислова група" земельні ділянки сільськогосподарського призначення (невитребувані земельні частки (паї) загальною площею 269,13 га. із земель за межами населених пунктів, що розташовані на території Клопотівецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на землю, але не більше 10 років, згідно з додатком, який додається).
Позивач дізнавшись про прийняття такого розпорядження, звернувся 29 липня 2013 року із запитом № 20 до відповідача, в якому просив надати інформацію стосовно прийняття/неприйняття Деражнянською РДА розпорядження від 15.11.2011 року № 578/2011- р., в разі прийняття зазначеного розпорядчого документу просив надати його копію для ознайомлення та, в разі необхідності, вжиття відповідних заходів реагування.
Відповідачем відповіді на звернення СТОВ "Клопотівецьке" від 29 липня 2013 року № 20 не надано.
Позивач не погодившись із винесеним Деражнянською РДА розпорядженням від 15.11.2011 року № 578/2011- р. та діями відповідача, щодо не надання відповіді на звернення № 20 від 29 липня 2013 року, звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги належать до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачем 15.11.2011 року прийнято розпорядження № 578/2011-р "Про передачу в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) на території Клопотівецької сільської ради". Даним розпорядженням передано в оренду ТОВ "СХК" Вінницька промислова група" земельні ділянки сільськогосподарського призначення (невитребувані земельні частки (паї) загальною площею 269,13 га із земель за межами населених пунктів, що розташовані на території Клопотівецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на землю, але не більше 10 років, згідно з додатком. Додаток до оскаржуваного розпорядження складений на підставі списків невитребуваних земельних часток поданих головою Клопотівецької сільської ради.
Суд неподжується із поясненнями позивача стосовно протиправності подачі сільською радою зазначених в списках осіб ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 із якими СТОВ "Клопотівецьке" укладено договори оренди землі від 15.12.2009 року.
Відповідно до ч.1, ч. 5-7 ст. 118 Конституції України, виконавчу владу в областях в районах здійснюють місцеві державні адміністрації.
Частиною 8 вказаної статті визначено, що рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 р. №586-XIV (далі - Закон № 586-XIV ) виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 21 Закону 586-XIV, до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Також, пунктом 12 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідне орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Разом з тим, в ході розгляду справи, судом встановлено, що спірні земельні ділянки не віднесено до земель державної та комунальної власності, а мають спеціальний статус "нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
До моменту отримання державних актів на право власності на земельну ділянку взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай), дані земельні частки (паї) є не витребуваними, а власники вважаються такими, що відсутні, а тому дані землі можуть бути передані райдержадміністрацією в користування на умовах оренди фізичним або юридичним особам.
Суд, не бере до уваги пояснення позивача, щодо укладення СТОВ "Клопотівецьке" із ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 договорів оренди землі від 15.12.2009 року, оскільки зазначені особи є померлими, що підтверджується інформацією № 465 від 25.10.2013 року наданою до суду головою Клопотівецької сільської ради.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем дотримано вимоги законодавства, щодо прийняття, ним розпорядження від 15.11.2011 року № 578/2011- р. "Про передачу в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) на території Клопотівецької сільської ради". До того ж, спірне розпорядження прийнято в межах земельних правовідносин і є актом органу місцевої виконавчої влади, яке, відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», є обов'язковим для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
А тому, позовні вимоги позивача, в частині скасування вищезазначеного розпорядження задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог СТОВ "Клопотівецьке" про зобов'язання Деражнянську районну державну адміністрацію надати відповідь на запит СТОВ "Клопотівецьке" № 20 від 29.07.2013 року, суд зазначає.
Як вже зазначалося вище, позивач звертався 29 липня 2013 року із запитом № 20 до Деражнянської районної державної адміністрації, в якому просив надати інформацію стосовно прийняття/неприйняття Деражнянською РДА розпорядження від 15.11.2011 року № 578/2011- р.
Відповідачем відповіді на звернення СТОВ "Клопотівецьке" надано не було.
Суд не бере до уваги пояснення відповідача, що відповідь на запит була надана та посилається на лист - відповідь Деражнянської РДА на звернення № 20 від 29 липня 2013 року, яка адресована Директору ТОВ "Дністер-Агро" ОСОБА_13 (АДРЕСА_1) вказавши, що даний лист є відповіддю райдержадміністрації на запит СТОВ "Клопотівецьке", та, що Директор ТОВ "Дністер-Агро" ОСОБА_13 та учасник (засновник) СТОВ "Клопотівецьке" ОСОБА_13 є однією особою, а тому відповідь надана в межах строку, встановленого Законом України "Про доступ до публічної інформації", оскільки таке твердження не відповідає вимогам чинного законодавства.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес регулюється Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно статті 1 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2939-VI метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Статтею 3 Закону № 2939-VI встановлені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації
Так, право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом (пункт 2 частини першої статті 4 Закону № 2939-VI).
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Згідно статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (частина друга статті 19 Закону № 2939-VI).
Статтею 20 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено процедуру надання відповіді на запит позивача на інформацію, яка встановлена Законом України "Про доступ до публічної інформації", а позовні вимоги позивача, щодо зобов'язання Деражнянську районну державну адміністрацію Хмельницької області надати інформацію згідно запиту № 20 від 29.07.2013 року підтверджено належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України суд, -
Позовну заяву задовольнити частково.
Зобов'язати Деражнянську районну державну адміністрацію Хмельницької області надати відповідь на запит СТОВ "Клопотівецьке" № 20 від 29.07.2013 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 01 листопада 2013 року
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький