Постанова від 29.10.2013 по справі 822/3855/13-а

Копія

Справа № 822/3855/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2013 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.

при секретаріГук В.В.

за участі:представника позивача, представника Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому , Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про стягнення коштів.

В обгрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 19.11.2011 року придбав автомобіль Mazda CX7 2007 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. При реєстрації даного автомобіля в 1-му ВРЕВ м. Хмельницький УДАІ УМВС України в Хмельницькій області сплатив 3495,41 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3495,41 грн. сплачений помилково, а тому кошти підлягають поверненню.

З урахуванням заяв про уточнення адміністративного позову просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо повернення йому 3495 грн. 41 коп. помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля марки Маzdа СХ7, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску та стягнути з Державного бюджету України на його користь 3495,41 грн. помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому направило до суду письмове заперечення та просить відмовити в задоволенні позову. Просить розгляд справи провести без їх участі.

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області надав суду письмове заперечення, яке підтвердив в суді та просить суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 19.11.2011 року ОСОБА_3 придбав автомобіль Mazda CX7, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 24.11.2011 року.

Під час реєстрації автомобіля позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3495,41 грн., що підтверджується квитанцією №093613/10 від 24.11.2011 року.

Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначений порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону в редакції, яка діяла на час сплати позивачем збору, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.

Вказана норма Закону покладає обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.

Відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій по відчуженню легкових автомобілів, є особа яка набула права власності на автомобіль.

Зокрема, згідно з пунктом 12 вищезазначеного порядку, в редакції, яка діяла на час сплати позивачем збору, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій ( крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).

Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з аналізу вищевикладених обставин справи вбачається, що обов'язок сплати збору не може бути покладений на особу, яка набуває право власності у відповідності до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року, оскільки це суперечить акту вищої юридичної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно з пунктом 5 Порядку повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.

При цьому, в силу положень статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України. Платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України (пункт 9 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік").

Відповідно до п.п. 7. п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно додатку постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 року №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140300 "Збір при відчуженні легкових автомобілів" покладено на Пенсійний фонд України.

Крім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.09.2013 року встановлено, що позивачем не було пропущено строк звернення до адміністративного суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158- 163, 186,254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо повернення ОСОБА_3 3495 грн. 41 коп. помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля марки Маzdа СХ7, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 3495 (три тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн. 41 коп. помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні легкового автомобіля марки Маzdа СХ7, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2007 року випуску.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 листопада 2013 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий